Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 sierpnia 2007 r.
12:56
Edytuj ten wpis

Rzeczpospolita Babska

Usmażyć 500 placków ziemniaczanych na obiad, ulepić 6 tysięcy pierogów w dwa dni - dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich to pestka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Żeby zrobić coś więcej, sięgają z powodzeniem po unijne pieniądze.

Koło Gospodyń Wiejskich w Świerszczowie (gmina Cyców) to 25 pań. Najbardziej aktywne: Barbara Uzarek, Leokadia Budzyńska, Violetta Tobiasz, Stanisława Dyszewska, Halina Zuzaniuk, Marzena Bartosiak, Halina Krzyszczak, Lilla Tuchtiej, Lucyna Tarnas i Krystyna Sosnowska.
Wznowiły działalność koła w marcu tego roku po prawie 20-letniej przerwie i już zdołały zorganizować 50 dzieciom wakacje za unijne pieniądze.

Stare koło

KGW działało w Świerszczowie od lat 60. ubiegłego wieku. - Ze starego koła zostały tylko cztery kiecki i my cztery - śmieje się Halina Zuzaniuk. Ona i jej koleżanki - Halina Krzyszczak, Leokadia Budzyńska i Krystyna Sosnowska - przekazały swoje stroje młodszym koleżankom.
- Miałyśmy zespół i jeździłyśmy śpiewać do Chełma, występowałyśmy też w gminie Cyców, na wszystkich PRL-owskich 1 majach, Dniach Kobiet, dożynkach - wspomina Halina Krzyszczak.
Skąd brały pieniądze na działalność? - Organizowałyśmy zabawy taneczne przy orkiestrze dla miejscowej młodzieży. Za zarobione pieniądze kupiłyśmy naczynia, które potem wypożyczałyśmy odpłatnie ludziom na wesela - mówi Leokadia Budzyńska.
- Było wesoło. Hodowałyśmy kurczaki w jednym miejscu i robiłyśmy przy nich dyżury. To była babska samopomoc. A teraz jest całkiem inaczej, bardziej po europejsku i my też nastawiłyśmy się na Europę - mówi Halina Zuzaniuk.

Stukają do Europy

Koło ma siedzibę w remizie, dzieli ją do spółki ze strażakami. - To wójt nas zdopingował do reaktywowania działalności. Otworzył wiejską świetlicę w remizie i zrobił dla nas miejsce. Dał farby, a my same pomalowałyśmy pomieszczenia. Wzięłyśmy sprawy w swoje ręce - nie kryje radości Barbara Uzarek, szefowa KGW w Świerszczowie.
Kobiety potrzebowały jednak pieniędzy. - Składamy się po 5 zł miesięcznie, organizujemy zabawy. Ale to było dla nas za mało, chciałyśmy zrobić coś dla wsi, dla ludzi. Pomyślałyśmy, że trzeba iść z postępem i napisałyśmy z Basią projekt - mówi Lilla Tuchtiej, wiceprzewodnicząca koła.
Projekt napisany do Fundacji Wspomagania Wsi na program "Pożyteczne Wakacje” bardzo się spodobał i panie dostały grant w wysokości 2865 zł.
- Młode wiedzą, do których drzwi stukać - śmieje się pani Halina.

Pół setki szczęśliwych kolonistów

Za unijne pieniądze urządziły dzieciom dwutygodniowe wakacje pełne atrakcji. - Kupiłyśmy gry planszowe, rakietki do badmintona, modelinę, plastelinę, bloki, bibułę. A także aparat cyfrowy, żeby robić im zdjęcia - mówi Barbara Uzarek. Od 6 do 20 sierpnia opiekowały się dziećmi i młodzieżą. Jeździli na wycieczki, urządzili wyprawę rowerową do Poleskiego Parku Narodowego.
- Ludzie ze Świerszczowa dawali nam jajka, mleko, mąkę, ziemniaki, warzywa, żebyśmy mogły taniej przygotować posiłki naszym kolonistom. Bo projekt był napisany na 30 dzieci, a przyszło 50, nawet dzieci z miasta, które akurat były na wakacjach u dziadków. Nie mogłyśmy przecież nikomu odmówić - mówi Violetta Tobiasz. Gospodynie same przygotowały posiłki, usmażyły 500 placków ziemniaczanych, robiły spaghetti dla 50 osób, kanapki z kilku bochenków chleba.
- Piszemy już kolejny projekt do unii, ale to na razie tajemnica - mówi pani Lilla. - Jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć i B.

Pączki Haliny, smalec Stasi

Choć gospodynie są nowoczesne, nie zapominają o działalności tradycyjnej. - Robimy nalewki, pieczemy ciasta i przygotowujmy regionalne potrawy, np. pierogi bałachowce z kapustą i grzybami, pyzy z soczewicą z sosem grzybowym. I jeździmy z tym na różne festyny - mówi pani Halina.
W maju były w Cycowie na festynie europejskim, w lipcu na Dniach Urszulina, a w sierpniu na Dniach Cycowa. - Pączki pani Haliny, które robi na gotowanych ziemniakach, są hitem każdej imprezy. Podobnie jak smalec pani Stasi i cytrynówka Violi - chwali pani Basia. - Każda z nas coś przygotuje, a sprzedaje się dobrze, bo jest świeże i smaczne - dodaje pani Viola.
W najbliższą niedzielę panie jadą na dożynki do Puchaczowa.
- One mają tyle werwy, że wykorzystujemy je do promowania naszej gminy - mówi wójt Jan Baczyński vel Mróz. - Jako jedyne koło w gminie złożyły projekt na unijne pieniądze. To co zrobiły, to jest naprawdę coś!

Pozostałe informacje

Ronda muszą poczekać na patronów

Nowe ronda jednak bez patronów. Święty i błogosławiony muszą poczekać

Patroni dla nowych rond podzielili bialską radę. Na ostatniej sesji nadano tylko nazwy dla alei przy moście i ronda przy ulicy Armii Krajowej.

Huczwa Tyszowce pokonała w środę BKS Bodaczów i święta Wielkanocne spędzi w dobrych nastrojach

Zamojska klasa okręgowa. Huczwa Tyszowce wygrała po raz drugi z rzędu

W środę rozpoczęła się 21. kolejka zamojskiej klasy okręgowej. W Tyszowcach tamtejsze Huczwa pokonała BKS Bodaczów, a w meczu dwóch zespołów z dołu tabeli Kryształ Werbkowice podzielił się punktami z Olimpią Miączyn

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Nowoczesne technologie grzewcze to dziś nie tylko wygoda i ekologia, ale również wyznacznik profesjonalizmu firm instalatorskich. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na efektywność energetyczną i koszty eksploatacji, szukając sprzętu, który będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat. DEFRO, jako jeden z wiodących polskich producentów urządzeń grzewczych, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Montowanie ich kotłów na pellet, kotłów gazowych, pomp ciepła czy rozwiązań hybrydowych to szansa dla instalatorów na wzmocnienie pozycji na lokalnym rynku i zbudowanie profesjonalnego wizerunku.

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Policja z Biłgoraja prowadzi poszukiwania za 81-letnim mieszkańcem regionu.

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Brak profesjonalnego nadzoru może prowadzić do znaczących błędów, wydłużenia czasu realizacji i dodatkowych kosztów finansowych. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby zaangażować wykwalifikowanego specjalistę, który zapewni nadzór nad wszystkimi etapami, od projektu do jego ukończenia.

Pierwszym przeciwnikiem Azotów Puławy w rywalizacji w grupie spadkowej będzie Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy zagrają z Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy rozpoczynają rywalizację w grupie spadkowej. Pierwszym rywalem podopiecznych Patryka Kuchczyńskiego będzie Zepter KPR Legionowo. Pierwszy gwizdek w puławskiej hali w czwartek o godzinie 20

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie
WIDEO

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie

43-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego tak bardzo chciał uniknąć kontroli policyjnej, że ucieczkę przed radiowozem zakończył na słupie sygnalizacji świetlnej. Jak się okazało, miał powody do ucieczki.

W decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off w PLS 1. Lidze ChKS Chełm zagra z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm powalczy o awans do półfinału play-off PLS 1. Ligi z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

W trzecim spotkaniu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm zmierzy się w czwartek o godzinie 18 z BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Zwycięzca awansuje do najlepszej czwórki rozgrywek

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przypomina, że na terenie uczelni działa jadłodzielnia, gdzie można przynieść nadwyżki jedzenia. I choć w święta kampus będzie nieczynny, to dostęp do lodówki będzie możliwy.

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zakazujące fotografowania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez wcześniejszego zezwolenia. Za złamanie zakazu grozi grzywna lub areszt.

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować
galeria

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować

W środowy wieczór doszło do tragicznego wypadku w powiecie łukowskim. Pomimo podjętych czynności życia jednej z uczestniczek wypadku nie udało się uratować.

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium