Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 sierpnia 2007 r.
12:56
Edytuj ten wpis

Rzeczpospolita Babska

0 0 A A

Usmażyć 500 placków ziemniaczanych na obiad, ulepić 6 tysięcy pierogów w dwa dni - dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich to pestka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Żeby zrobić coś więcej, sięgają z powodzeniem po unijne pieniądze.

Koło Gospodyń Wiejskich w Świerszczowie (gmina Cyców) to 25 pań. Najbardziej aktywne: Barbara Uzarek, Leokadia Budzyńska, Violetta Tobiasz, Stanisława Dyszewska, Halina Zuzaniuk, Marzena Bartosiak, Halina Krzyszczak, Lilla Tuchtiej, Lucyna Tarnas i Krystyna Sosnowska.
Wznowiły działalność koła w marcu tego roku po prawie 20-letniej przerwie i już zdołały zorganizować 50 dzieciom wakacje za unijne pieniądze.

Stare koło

KGW działało w Świerszczowie od lat 60. ubiegłego wieku. - Ze starego koła zostały tylko cztery kiecki i my cztery - śmieje się Halina Zuzaniuk. Ona i jej koleżanki - Halina Krzyszczak, Leokadia Budzyńska i Krystyna Sosnowska - przekazały swoje stroje młodszym koleżankom.
- Miałyśmy zespół i jeździłyśmy śpiewać do Chełma, występowałyśmy też w gminie Cyców, na wszystkich PRL-owskich 1 majach, Dniach Kobiet, dożynkach - wspomina Halina Krzyszczak.
Skąd brały pieniądze na działalność? - Organizowałyśmy zabawy taneczne przy orkiestrze dla miejscowej młodzieży. Za zarobione pieniądze kupiłyśmy naczynia, które potem wypożyczałyśmy odpłatnie ludziom na wesela - mówi Leokadia Budzyńska.
- Było wesoło. Hodowałyśmy kurczaki w jednym miejscu i robiłyśmy przy nich dyżury. To była babska samopomoc. A teraz jest całkiem inaczej, bardziej po europejsku i my też nastawiłyśmy się na Europę - mówi Halina Zuzaniuk.

Stukają do Europy

Koło ma siedzibę w remizie, dzieli ją do spółki ze strażakami. - To wójt nas zdopingował do reaktywowania działalności. Otworzył wiejską świetlicę w remizie i zrobił dla nas miejsce. Dał farby, a my same pomalowałyśmy pomieszczenia. Wzięłyśmy sprawy w swoje ręce - nie kryje radości Barbara Uzarek, szefowa KGW w Świerszczowie.
Kobiety potrzebowały jednak pieniędzy. - Składamy się po 5 zł miesięcznie, organizujemy zabawy. Ale to było dla nas za mało, chciałyśmy zrobić coś dla wsi, dla ludzi. Pomyślałyśmy, że trzeba iść z postępem i napisałyśmy z Basią projekt - mówi Lilla Tuchtiej, wiceprzewodnicząca koła.
Projekt napisany do Fundacji Wspomagania Wsi na program "Pożyteczne Wakacje” bardzo się spodobał i panie dostały grant w wysokości 2865 zł.
- Młode wiedzą, do których drzwi stukać - śmieje się pani Halina.

Pół setki szczęśliwych kolonistów

Za unijne pieniądze urządziły dzieciom dwutygodniowe wakacje pełne atrakcji. - Kupiłyśmy gry planszowe, rakietki do badmintona, modelinę, plastelinę, bloki, bibułę. A także aparat cyfrowy, żeby robić im zdjęcia - mówi Barbara Uzarek. Od 6 do 20 sierpnia opiekowały się dziećmi i młodzieżą. Jeździli na wycieczki, urządzili wyprawę rowerową do Poleskiego Parku Narodowego.
- Ludzie ze Świerszczowa dawali nam jajka, mleko, mąkę, ziemniaki, warzywa, żebyśmy mogły taniej przygotować posiłki naszym kolonistom. Bo projekt był napisany na 30 dzieci, a przyszło 50, nawet dzieci z miasta, które akurat były na wakacjach u dziadków. Nie mogłyśmy przecież nikomu odmówić - mówi Violetta Tobiasz. Gospodynie same przygotowały posiłki, usmażyły 500 placków ziemniaczanych, robiły spaghetti dla 50 osób, kanapki z kilku bochenków chleba.
- Piszemy już kolejny projekt do unii, ale to na razie tajemnica - mówi pani Lilla. - Jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć i B.

Pączki Haliny, smalec Stasi

Choć gospodynie są nowoczesne, nie zapominają o działalności tradycyjnej. - Robimy nalewki, pieczemy ciasta i przygotowujmy regionalne potrawy, np. pierogi bałachowce z kapustą i grzybami, pyzy z soczewicą z sosem grzybowym. I jeździmy z tym na różne festyny - mówi pani Halina.
W maju były w Cycowie na festynie europejskim, w lipcu na Dniach Urszulina, a w sierpniu na Dniach Cycowa. - Pączki pani Haliny, które robi na gotowanych ziemniakach, są hitem każdej imprezy. Podobnie jak smalec pani Stasi i cytrynówka Violi - chwali pani Basia. - Każda z nas coś przygotuje, a sprzedaje się dobrze, bo jest świeże i smaczne - dodaje pani Viola.
W najbliższą niedzielę panie jadą na dożynki do Puchaczowa.
- One mają tyle werwy, że wykorzystujemy je do promowania naszej gminy - mówi wójt Jan Baczyński vel Mróz. - Jako jedyne koło w gminie złożyły projekt na unijne pieniądze. To co zrobiły, to jest naprawdę coś!

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium