Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 kwietnia 2009 r.
12:31
Edytuj ten wpis

Sanitariuszka Irena

Na starej fotografii młoda dziewczyna stoi przy motocyklu. Wysoka. Ładna. Biała sportowa bluzeczka, wygodne spodnie i szeroki pas podkreślający wcięcie w talii. To ma na sobie. Przed sobą kilka tygodni życia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kto zrobił to zdjęcie? Może ukochany, może któryś ze znajomych. Gdzie? Prawdopodobnie w okolicach Łowicza, a może nawet w rodzinnych Bednarach. Kiedy? Tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Ostatni raz

Wiadomo że na fotografii jest 19-letnia Irena Grzywacz z Bednar w gminie Nieborów (województwo łódzkie). W 1939 roku skończyła Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, a gdy wybuchła wojna postanowiła nieść pomoc obrońcom ojczyzny. Na nic zdały się protesty rodziców.

Postawiła na swoim i koniec. Pożegnała się czule z ojcem i matką, ucałowała młodsze rodzeństwo - brata Ryszarda i siostrę Danusię - i zaciągnęła się do wojska jako sanitariuszka. Ruszyła na wschód.

Ostatni raz była widziana 23 września 1939 r. w chełmskim szpitalu polowym, skąd z transportem rannych ruszyła w kierunku Hrubieszowa. Tam dopadła ją śmierć.

Egzekucja na ściernisku

W niedzielę, 24 września, w majątku Romualda Świeżawskiego w Miętkiem koło Hrubieszowa kwaterujących we dworze i parku polskich żołnierzy zaatakowali Sowieci. Potyczka trwała pół godziny. Zginęli nasi żołnierze, zabito też kilku czerwonoarmistów. Wobec zdecydowanej przewagi Sowietów dalsza walka nie miała sensu. Polacy musieli się poddać.

Ustawiono ich w szeregu. Szeregowców oddzielono od oficerów i podoficerów. Tych ostatnich wyprowadzono na ściernisko. Stanęli nad rowem melioracyjnym. - Sanitariuszka wykazała się wielką odwagą. Próbowała nie dopuścić do egzekucji, powołując się na konwencję genewską, ale Sowieci jej nie posłuchali - opowiada Lech Szopiński, wójt gminy Mircze, który z wykształcenia jest historykiem, a zamiłowania regionalistą.

Trupy na furmance

Irena Grzywacz zginęła razem z 14 żołnierzami. Czerwonoarmiści prawdopodobnie rozpoznali wśród naszych żołnierzy oficera, który miał wcześniej do nich strzelać. Zabitych miejscowi pogrzebali w zbiorowej mogile w rogu cmentarza prawosławnego.

- Furmanką woziliśmy z bratem trupy - wspominał niedawno 84-letni Józef Szpyrka z Miętkiego. - Wszędzie mieli rany. Leżeli na niwce.

Cudem udało się wyjść cało z egzekucji Szczepanowi Lewandowskiemu z Puszczykowa koło Poznania i Tadeuszowi Sołtysowi spod Rawy Ruskiej.

Pod lasem

Mijały tygodnie, miesiące, a Zofia i Władysław Grzywaczowie nie mieli żadnej wiadomości od swojej najstarszej córki. Żyli jednak nadzieją, że Irena wróci do domu.

- Gdy skończyła się wojna, zaczęli jej szukać przez Czerwony Krzyż na terenie ZSRR i wszędzie, gdzie tylko się dało - wspomina 76-letnia Genowefa Gala z Bednar, siostra stryjeczna Ireny. - Według jedynej informacji, jaka do nich dotarła, ktoś ją widział we wrześniu 1939 roku pod jakimś lasem.

Ale gdzie? Nikt nie wiedział.
W końcu rodzice pogodzili się z jej śmiercią i na cmentarzu w Łowiczu wmurowali pamiątkową tablicę:
"Śp. Irena Grzywacz
Zginęła w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 roku w 19-tym roku życia
Cześć Jej Pamięci”.

Gdzie jest nasza córka?

Ale gdzie zginęła ich córka, nigdy się nie dowiedzieli. Jej mogiły nie udało się odnaleźć także bratu i siostrze. Danuta Grzywacz cały czas pamiętała o Irenie. Gdy rodzice zaproponowali jej, by wyszła za mąż za narzeczonego starszej siostry, zaprotestowała: "A co będzie, jak Irena wróci?”.

Irena jednak nie wracała, a jej młodsza o sześć lat siostra do końca życia została panną. Danuta Grzywacz zmarła w 2004 roku. Kilka lat wcześniej w Warszawie zmarł jej brat Ryszard.

Wójt na tropie

Rok temu, podczas ekshumacji na cmentarzu w Mietkiem, spotkaliśmy syna i wnuczkę zastrzelonego przez Sowietów Jana Labrzyckiego z Puszczykowa w Wielkopolsce.

Zebrane w czasie ekshumacji kości złożono do trumien, które spoczęły na mireckim cmentarzu. - Większość z naszych żołnierzy była rozstrzelana, jeden zginął od strzału z broni krótkiej w skroń. To był najprawdopodobniej właśnie kapral Labrzycki - powiedział po ekshumacji wójt gminy Mircze.

Wiadomo, że we wspólnej mogile leżały też kości Ireny Grzywacz. Personaliów pozostałych żołnierzy nie udało się ustalić. Lech Szopiński próbował na własną rękę dotrzeć do rodziny sanitariuszki. I udało się. - Zauważyłem, że w okolicach Łowicza jest dużo takich nazwisk - mówi Lech Szopiński. - To był dobry trop.

Pogrzeb

Wójt skontaktował się z dyrektorką szkoły. Ta powiadomiła najbliższych sanitariuszki. - Pani Genowefa była w szoku, gdy dowiedziała się, co się stało z jej siostrą stryjeczną i gdzie leżą jej szczątki - opowiada Teresa Multan, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bednarach k. Łowicza.

- Bo to przecież tyle lat minęło… - mówi pani Genowefa Gala i za każdym razem żałuje, że tej chwili nie doczekała rodzona siostra Ireny. - Danusia pojechałaby na grób siostry, którą do końca życia miała w sercu.

Uroczysty pochówek sanitariuszki i 14 żołnierzy - pod patronatem wojewody lubelskiej - odbędzie się na mireckim cmentarzu 30 kwietnia br. Granitową kwaterę zaprojektował Marek Moderał.

Do Mircza wybiera się ze stolicy bratanek Ireny Grzywacz. - Przyjadę z żoną - zapowiada inż. Andrzej Grzywacz. - Jestem dumny ze swojej cioci. Szkoda, że ojciec nie doczekał tej chwili.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium