Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 stycznia 2009 r.
15:06
Edytuj ten wpis

Szpital na al. Kraśnickich zostaje

0 2 A A

Dług szpitala wynosił ponad 90 milionów złotych. Tak było w październiku ubiegłego roku. Komornik zajął konta szpitala.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stanęły wypłaty wynagrodzeń, a pracownicy nie wiedzieli co się dzieje. Dziś dług jest o 10 milionów większy, ale przynajmniej wszyscy zainteresowani wiedzą, na czym stoją i zgodzili się na plan ratunkowy.

Każda złotówka, jaka trafiała na konta szpitala, była przechwytywana przez komornika, a wynagrodzenia udawało się wypłacać w ratach. Dopiero przed tygodniem pracownicy dostali całość podstawowego wynagrodzenia za ubiegły rok. Na pieniądze za dyżury nadal czekają.

Termomodernizacja

Wiosna 2008. pracownicy szpitala protestują i domagają się podwyżek. Potem strajkują. Dyrekcja wreszcie godzi się na pracownice postulaty: wszyscy dostali to co chcieli. Czyli podwyżki.

Teraz wśród pracowników pojawiają się głosy, że to właśnie przez podwyżki szpital zaczął tonąć. Inni winią dyrektorów, którzy przez lata nie potrafili wyciągnąć placówki z zapaści.

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła się akcja ratowania placówki. Dyrektor zaczął realizować plan naprawczy. Zakłada on, że między innymi po obniżeniu pensji pracownikom i po redukcji zatrudnienia uda się uratować szpital. W planie znalazła się także restrukturyzacja oddziałów: z jednej strony tworzenie nowych, z drugiej: zmniejszanie obecnych. Dyrektor chce szukać oszczędności także w mediach. Prąd, woda, ogrzewanie. Na ogrzewaniu oszczędzać chce po tym, jeżeli uda się pozyskać unijne środki na termomodernizację wszystkich budynków.

15 zamiast 22

Dwa dni temu zakończyły się kolejne negocjacje. Związki zawodowe zgodziły się na obniżenie pensji i groźba likwidacji placówki została zażegnana. - Doszło do porozumienia - mówi Mariola Orłowska, przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych w szpitalu. - Ma ono 20 punktów, między innymi obniżenie pensji o 15 procent w stosunku do wynagrodzeń z 2008 roku. Przewiduje też redukcję etatów.

Do porozumienia doszło po dwutygodniowych negocjacjach. Dyrekcja szpitala, najpierw chciała obniżyć pensje pracownikom o 22 procent. Związki się nie zgodziły. Stanęło na 15 procentach. Na obniżkę nie godziły się dwa związki lekarskie. ZZ Lekarzy i ZZ Lekarzy Anestezjologów. Jednak wczoraj ugięły się i porozumiały z dyrekcją.
Im się już udało

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej podobny plan wypalił.

- W ciągu ponad trzech lat zmniejszyliśmy zadłużenie szpitala o ponad 30 milionów złotych - podkreśla Dariusz Oleński, dyrektor placówki. - Udało się, bo ciężko pracujemy. Po wprowadzeniu programu restrukturyzacji dużo się zmieniło.

Utworzono nowe oddziały redukując jednocześnie liczbę łóżek na już istniejących. Dzięki temu udało się uniknąć zwolnień kadry medycznej. Szpital dostał też pożyczkę restrukturyzacyjną, która dzięki odpowiedniemu zarządzaniu została całkowicie umorzona.

A my zarabiamy

- Nie boję się mówić, że teraz szpital zarabia. Mamy dodatni wynik finansowy, a zarobione pieniądze przeznaczamy na inwestycje - chwali się dyrektor. - A zwolnienia i redukcja etatów objęła tylko administrację i obsługę techniczną. Podpisaliśmy umowy outsourcingowe z firmami zewnętrznymi - red) np. na obsługę kuchni, sprzątanie, pranie czy transport. Teraz te usługi są lepsze, a przede wszystkim tańsze.

Nieźle też radzi sobie "papieski” szpital w Zamościu, choć jego dyrektor, Andrzej Mielcarek przyznaje, że nie jest jeszcze tak dobrze jak by chciał. - Cały czas są źle wyceniane procedury. To powoduje że szpital albo musi ograniczać wydatki albo zwiększać ilość wykonywanych świadczeń.

Kres możliwości

W Zamościu wybrali drugą opcję. - Jasne więc, że podwyżki płac i stosunkowo wysokie wynagrodzenia są uzależnione od ilości wykonywanych świadczeń. Nie wyobrażam sobie aby pracownicy nie mieli dostosowanego wynagrodzenia i satysfakcji finansowej za taką pracę - podkreśla dyrektor Mielcarek i nie kryje zadowolenia: - Ściągamy pacjentów z całego regionu. Za tym idzie coraz większy budżet szpitala, który pozwala na sfinansowanie wydatków. Zbliżamy się już do kresu naszych możliwości.

Większość szpitalnych długów powstała w czasach, kiedy za pacjentem nie szły pieniądze. Szpital ponosił koszty, które nie były sfinansowane. - W ostatnich trzech latach sytuacja całkowicie się zmieniła. W związku z tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za pacjenta, stać nas było na podwyżki. A my szukaliśmy na rynku specjalności deficytowych. Mam tutaj na myśli np. kardiologię, kardiochirurgię, neurochirurgię czy też chirurgię naczyń - dodaje dyrektor Mielcarek.

Program naprawczy

W środę wszystkie osiem związków działających w lubelskim szpitalu - mimo wcześniejszych odmów - zgodziło się na redukcję etatów. - Jednak po pozyskaniu pożyczki, dyrekcja będzie musiała przedstawić konkretny plan naprawczy - dodaje Orłowska.

Dyrektor Ryszard Śmiech twierdzi, że przez zaciśnięcie pasa uda się teraz uratować szpital. - Z naszych obliczeń wynika, że ten program naprawczy spełni swoja rolę.
A związki zawodowe mają nadzieję, że ich ustępstwa nie pójdą na marne.


Pozostałe informacje

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Dwóch Polaków znalazło się w finale Grand Prix Niemiec, ale żaden z nich nie sięgnął po końcowy triumf. Bartosz Zmarzlik, podobnie jak tydzień temu w Warszawie zajął drugie miejsce. Tym razem lidera Orlen Oil Motoru wyprzedził… były żużlowiec lubelskiej ekipy Mikkel Michelsen.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium