Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 stycznia 2008 r.
12:58
Edytuj ten wpis

Szukamy fragmentu świata

"Niezwykły świat bagien i jezior Polesia Lubelskiego w fotografii Bożeny i Waldemara Komorowskich i Marka Lacha”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
jest do obejrzenia w lubelskiej Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (ul. Grodzka 34). W piątek (25 stycznia) o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy ich prac. Prace zobaczyć również można na stronie Internetowej www.bwkomorowscy.com

- Nazwałem to zdjęcie \"Obcy\"

Leżę na tafli lodu. Idą jacyś ludzie. Mówią "czy pan zasłabł?”. Jak widzę lód, to już mi się zapala "żarówka” - tam coś może być. I rzeczywiście - wśród zamarzniętych bąbelków widzę obcego - jakiegoś ślimaka. Z lodem jest tak, jak z poszukiwaniem trufli - ekscytujące, wciąga jak hazard, ale zawsze coś się znajdzie

- Rosiczka jest malutka.

Leżę na murawie i fotografuję. Akurat prześwietla ją światło, robię zdjęcia pod słońce, które wydobywa z niej rubiny, kryształki, całą niezwykłą urodę. Rosiczka fotografowana "ze słońcem” jest banalna, niepozorna, maleńka. Mijają mnie turyści i dziwią się - to jest rosiczka? Dopiero na fotografii widać, jaka piękna

Dla pasjonata nie ma złej pory.

Woda była zimna, a wodery nieocieplone. W południe słońce odrealniło świat, odbarwiło przyrodę. Ta fotografia nie jest czarno-biała. Obraz rzeczywisty zlał się z odbitym. Tę iluzję stworzyło światło w tym jednym miejscu i w tej jednej chwili. Za moment już tego nie było

- Wstałam o 4 rano, licząc na dobre światło.

To było pół godziny przed wschodem słońca - najlepsza pora. Ilość komarów między okiem a obiektywem wydawała się nieskończenie gruba. Chmury zaróżowiły się. Wyszedł trochę landszaft. Ale przyroda czasem taka jest

To są zabawy bagienne.

Mieszanina wody i roślinności. Jest w tym jakaś mięsistość i piękne, niemal srebrne, światło z lewej strony. Klęczę nieruchomo w woderach, żeby mnie nie obżarły pijawki. Czekam na tę jedną chwilę, kiedy będzie dobre światło. Powstaje obraz, którego nie widzi się z wysokości stojącego człowieka

Bożena Komorowska

matematyk-informatyk

Zaczęła towarzyszyć mężowi 8 lat temu. Mówi, że wspierają się nawzajem. Że wspólnie szukają fragmentu świata, który ich zatrzyma.

- Do wszystkiego trzeba mieć temperament - mówi. - To trochę jak na polowaniu. Gonimy, szukamy, tropimy, przemieszczamy się, a później zastygamy w bezruchu.

Dla nas nie ma złej pogody, nie ma przespanych poranków. Jedziemy razem, później każde idzie w swoją stronę. Z tysięcy zdjęć zrobionych w roku wybieramy setkę. A z tej setki na przykład tylko 10 na wystawę.

Waldemar Komorowski

matematyk, pracuje w banku

- Kiedyś w Internecie trafiliśmy na grupy zainteresowań. Spotkaliśmy się z fotografikami na jakimś plenerze. Dla mnie był to powrót do mojej pasji jeszcze ze szkolnych lat. Na plenerze spotkaliśmy Marka Lacha i odkryliśmy, że się lubimy.

Fotografia to taka pasja, że nieraz pięćdziesiąt kilometrów jedziemy za jakąś ciekawą dziurą w chmurach. Fotografia to tworzenie przez odkrywanie. Kto by zauważył urodę ślimaka pod lodem, gdyby nie fotografia? Zrobiona w dużym formacie, na matowym papierze, jest jak niezwykła grafika.

Marek Lach

leśniczy w Nadleśnictwie Włodawa

Mieszka w Adampolu. Pojezierze zna jak własną kieszeń. Fotografią interesował się jeszcze w szkole podstawowej. Dziś wyrusza z aparatem w poszukiwaniu światła na bagiennych wodach. Wysoki, dobrze zbudowany, często leży wśród pełzających roślin, fotografuje mikrokosmos. Żona Urszula śmieje się, że jak leży, to jest bliżej natury. Potrafi wyszukać swoim obiektywem drobiny roślin i zwierząt i pokazać je subtelnie, malarsko.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium