Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 marca 2004 r.
11:03
Edytuj ten wpis

Tańcząc z duchami, oddychając Tobą

0 0 A A

Krzysztof Cugowski opowiada o sensacyjnych nagraniach swojej grupy i współpracy ze sławnym pisarzem Jonathanem Carrollem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To jubileuszowy longplay, przygotowywany na nasze trzydziestolecie, więc chcieliśmy, aby był wyjątkowy pod każdym względem. I taki będzie – mówi wokalista Budki Suflera o przygotowywanym na 1 czerwca dwupłytowym albumie „Było i Jest”.
Korzystając z przerwy w zagranicznych nagraniach lubelskiego zespołu, postanowiliśmy spo-tkać się w Lublinie z Krzysztofem Cugowskim i zgłębić temat współpracy z kultowym pisarzem. Pytanie, gdzie się możemy umówić, to w zasadzie czysta formalność. Wokalista i inni członkowie zespołu od lat zapraszają dziennikarzy do Radia Lublin. – Tu czujemy się najlepiej, jak w domu – mówi na powitanie. – Tu mamy próby, tu nagraliśmy wiele swoich ważnych albumów.
Było i jest
Swoje najnowsze dzieło, które ukaże się 1 czerwca, zespół postanowił nagrywać aż w Stanach Zjednoczonych.. – To jubileuszowy longplay, przygotowywany na nasze trzydziestolecie, więc chcieliśmy, aby był wyjątkowy pod każdym względem – mówi Cugowski.
Budka Suflera kilkakrotnie zaskoczyła słuchaczy wyjątkowymi albumami. Jako pierwsza w Polsce wypuściła płytę w metalowym pudełku; w srebrno-czarną puszkę opakowała koncerto-wy longplay „Akustycznie”. Potem wydała pionierski box „Antologia”. W gustownie zaprojek-towanym pudełku znalazło się dziesięć płyt, zawierających nie tylko dobrze znane przeboje i słynne utwory albumowe, ale także wiele unikatów, często znanym dotąd tylko członkom grupy.
Zjawiskowość nowego albumu jest jednak dużo poważniejsza. Cugowski: – To nie tylko kwe-stia zagranicznego studia. To także sprawa sławnych instrumentalistów i autorów tekstów, któ-rych zaprosiliśmy do współpracy. Wiele będzie różniło ten longplay od poprzednich.
Zagajewski i Carroll
Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiła informacja, że słowa piosenek napisali dla Suflerów nie parający się dotąd taką działalnością poeta Adam Zagajewski i Jonathan Carroll.
– Zagajewski się jednak wycofał – prostuje Cugowski. – Najpierw się zgodził, wszystko zosta-ło uzgodnione na tak, dostał od nas muzykę, do której miał pisać słowa, ale po dwóch miesiącach przysłał nam maila, że się wycofuje, nie podając żadnych przyczyn. Ma prawo.
Na szczęście z Carrollem wszystko poszło według planu.
– Tak jak obiecał, tak zrobił. Miał napisać dwie piosenki i napisał. – opowiada wokalista. – To właśnie te dwie piosenki, które nagraliśmy już w Kalifornii. Jedna nosi tytuł „Dancing With Ghosts” (Tańcząc z duchami) i literacko jest utrzymana w typowej dla Carrolla poetyce przenika-nia się jawy i snu. Druga, zatytułowana „Breathing You” (Oddychając Tobą) to utwór miłosny.
Drugi z tych utworów już można usłyszeć w polskich stacjach radiowych. Robi niesamowite wrażenie ostrością i potęgą brzmienia. – Wróciliśmy do korzeni, do muzyki, z której wyrośliśmy – mówi z dumą w głosie Cugowski.
W obu „amerykańskich” piosenkach grają perkusistka Prince’a Sheila E, gitarzysta Toto Steve Lukather, znany z nagrań Milesa Davisa basista Marcus Miller oraz pianista Greg Philliganes. – Greg był także odpowiedzialny za produkcję muzyczną. To wielki specjalista, który pracował nad wieloma ważnymi albumami wielkich gwiazd – opowiada wokalista Budki. – Dla mnie przy jego wyborze ważne było, że ma na swoim koncie longplaye Erica Claptona.
Odkryli mój głos
Temat Phillinganesa wyraźnie pobudza Cugowskiego do opowiadania. – Na samym początku sesji powiedział: Nie gniewajcie się, ale będę was dusił. Koledzy musieli wielokrotnie grać te same partie, a ja śpiewać w nieskończoność te same wersy. Wszystko było nagrywane, a potem Greg odsłuchiwał i wybierał te najlepsze. W końcu układał piosenkę z tych fragmentów, które mu się najbardziej podobały.
W ten sposób odbywa się od dawna większość poważnych nagrań na świecie. Nie zawsze jest tak w Polsce, gdzie często oszczędza się na czasie i na taśmie. Cugowski zwraca uwagę na jesz-cze jeden aspekt pracy z Phillinganesem: – To, co mnie najbardziej zaskoczyło, to sposób nagra-nia głosu. Ja po raz pierwszy usłyszałem swój głos tak, jak mi się wydawało, że on powinien brzmieć, a nie tak, jak był nagrywany w Polsce. U nas on brzmiał tak, jakbym śpiewał zza jakiejś kotary. Wszyscy mi mówili, że on taki widocznie jest. Okazuje się, że to nieprawda. Jest tak, jak myślałem, że powinno być.
Na polskich słuchaczach największe wrażenie zrobiła wiadomość o współpracy lublinian ze Stevem Lukatherem.
– Nie ma się, co dziwić, bo to świetny i sławny gitarzysta, członek bardzo popularnej grupy Toto – ocenia Cugowski. – Ja odebrałem go jako pewnego siebie profesjonalistę. Nie mieliśmy okazji, by się bliżej poznać. Przyjechał, aby zagrać w jednej piosence, po czym się oddalił. Oczy-wiście miał wcześniej nuty, więc nie było powodu, aby przeciągać nagrania.
Zespół spędził w studiu The Village na granicy Los Angeles i Santa Monica tydzień. W tym miesiącu leci tam ponownie, by zakończyć zgranie sześciu utworów. – Z przyjemnością tam wrócę. To niezwykle piękne, malownicze okolice. A hotel nad samym oceanem nazywa się – nomen omen – Hotel California – rozmarza się wokalista Budki Suflera.
Na koniec naszego spotkania pytam Krzysztofa Cugowskiego, czego dokładnie możemy spo-dziewać się 1 czerwca na półkach sklepowych. – Dwupłytowy album będzie zatytułowany „Było i jest”. Znajdzie się na nim trzydzieści utworów. Piętnaście premierowych wypełni dysk „Jest”, a 15 powtórkowych dysk „Było”. Przypomnimy na przykład „Szalonego konia” z debiutanckiego longa „Cień wielkiej góry”, „I tylko gwiazda – blask jej znikomy” z drugiego albumu. Z „Nocy” będą dwie piosenki, podobnie z „Giganci tańczą”. Największym przebojem, po jaki sięgnęliśmy, jest tytułowy utwór z albumu „Za ostatni grosz”, którego nigdy wcześniej nie śpiewałem.
Jacek Szymczyk
Mówi Jonathan Carroll:
Kiedy zaproponowali mi współpracę, poprosiłem o ich poprzednie albumy. Zachwyciła mnie różnorodność materiału. Praca nad piosenkami „Dancing with ghosts” i „Breathing You” była przyjemnością. Napisanie tych tekstów dla Budki Suflera było dla mnie świetnym odpoczynkiem od pracy nad drugą częścią „Białych jabłek”.
O pisarzu
Światowej sławy pisarz mieszkający w Wiedniu. Rocznik 1949. Jego najgłośniejszą powieścią jest „Kraina Chichów” z 1980 roku, w Polsce wydana w 1994 r.. Już w niej znalazły się typowe dla całej twórczości pisarza elementy: cienka granica między jawą i snem, zaskakująca magia codziennego życiu i dobrze nakreślone psychologicznie postacie.
The Village
Jedno z najsłynniejszych studiów nagraniowych świata położone na granicy Los Angeles i Santa Monica. Przed Budką Suflera swoje dzieła zrealizowały tam takie sławy jak Frank Sinatra, Aretha Franklin, The Doors, Neil Young, The Eagles, Steely Dan, Red Hot Chili Peppers, Ozzy Osbourne, Herbie Hancock, Elton John, Peter Gabriel, Jane’s Addiction i The Rolling Stones.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium