Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 czerwca 2007 r.
12:02
Edytuj ten wpis

Terminator z Lublina

0 0 A A

W połowie lat ‘80 Arnold Schwarzenegger zagrał Terminatora, cyborga wyglądającego jak człowiek. Dziś nad czymś takim pracują naukowcy z... Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Naukowcy są zdania, że dzięki takim badaniom już za 10 lat na rynku pojawia się sztuczne implanty oka czy ucha. Działające.
Drugie piętro Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Cztery pokoje gościnnie zajmuje tu Instytut Informatyki, który swojego budynku doczeka się dopiero za trzy lata. Na razie uczelnia właśnie rozstrzygnęła konkurs architektoniczny na jego budowę.
W jednym z pokoi na każdym biurku po kilka komputerów. Pomiędzy nimi kosmiczne okulary i rękawice. A obok aparat do badania EEG.

Sztuczny jak naturalny

- Zakładamy aparat na głowę pacjenta, podłączamy do komputera, a na monitorze widzimy cuda: mrugnięcie okiem, zmrużenie brwi, a nawet niektóre oznaki złości czy radości - tłumaczy dr Grzegorz Wójcik z Zakładu Układów Złożonych i Neurodynamiki UMCS.
To w tym zakładzie, którego kierownikiem jest sam rektor UMCS prof. Wiesław Kamiński, od prawie 10 lat bada się symulacje fragmentów kory mózgowej odpowiedzialnych za widzenie. Służą temu sztuczne sieci neuronowe. To ostatni cud techniki, który ma zrewolucjonizować świat.
Sieci, nazywane też neurokomputerami, są tworem człowieka. Ale działaniem naśladują to, co natura stworzyła i rozwijała przez miliony lat: strukturę nerwową potrafiącą odbierać docierające sygnały i efektywnie przetwarzać je na użyteczną informację. Ich nazwa nawiązuje do pierwowzoru podstawowego elementu sieci neuronowej, którym jest neuron biologiczny; elementarny składnik mózgu.

Jak to działa?

Wyobraźmy sobie komputer, który rozwiązując pewien problem sam się uczy.
Najpierw wprowadzamy do niego informacje o postawionym zadaniu, dane wejściowe problemu oraz wybrane przykłady wraz z ich poprawnymi rozwiązaniami. Następnie komputer analizuje wprowadzone informacje i ucząc się na swoich błędach osiąga w końcu taki stan, w którym postawiony problem może być rozwiązany.
A teraz konkretnie:
- Światło wlatuje do oka człowieka. Powoduje reakcję, która jest tłumaczona na ciąg sygnałów, najczęściej zero-jedynkowych. Sygnały idą do kory mózgowej, która je odbiera i interpretuje - wyjaśnia dr Wójcik. - Aż się prosi, żeby to zasymulować w komputerze. I to właśnie staramy się robić.
- Chcemy znaleźć kawałek kory w mózgu człowieka, który odpowiada za powstawanie świadomości wzrokowej. Na przykład, dlaczego człowiek patrzący na jakiś kolor wie, jaki to kolor - dodaje. - Do tej pory naukowcom z całego świata udało się poznać zaledwie 15 proc. kory mózgowej. 85 proc. ciągle czeka na eksplorację.

Razem z Anglikami

Pierwsze efekty już są. Wyniki badań lubelskich naukowców były publikowane w cenionych czasopismach naukowych w wielu krajach. Były na tyle interesujące, że współpracę lublinianom zaoferowali naukowcy z Oxfordu.
- Do Nobla jeszcze nam daleko - śmieje się dr Wójcik. - Ale to, do czego Anglicy doszli niedawno doświadczalnie, my opracowaliśmy teoretycznie już kilka lat temu.
- Teraz chcemy przygotować modele, które da się przenieść do doświadczenia praktyczne - podkreśla. A w przyszłości? - Moim marzeniem są neuroprotezy, z których mogłyby korzystać osoby niepełnosprawne. Imitowałyby oko albo ucho. Sądzę, że w ciągu 10 lat takie implanty pojawią się u nas na rynku.

Rzeczywistość wirtualna

A to tylko część pomysłów lublinian. Teraz chcą zbadać, jak ludzie reagują na bodźce w rzeczywistości wirtualnej.
Do tego ma służyć sprzęt, który naukowcy z UMCS właśnie gromadzą. W ich laboratorium są już specjalne okulary imitujące rzeczywisty świat i rękawice, dzięki którym można zbadać reakcje mózgu na chwytanie w dłoń.
Prawdziwym hitem będzie jednak zestaw komputerowy ze specjalnym hełmem i rękawicą badającą ludzki dotyk za pomocą kilkudziesięciu czytników. Kosztował 400 tys. zł. Do Lublina dotrze w wakacje. - Dzięki niemu człowiek będzie mógł się znaleźć we wnętrzu np. fotografii - wyjaśnia dr Wójcik.
Do czego może się to przydać?
Chociażby do leczenia ludzkich lęków i fobii.
- Można się ich pozbyć przez oswajanie ze źródłem strachu - mówi naukowiec. - Jeśli więc ktoś ma lęk wysokości, postawimy go na szczycie drapacza chmur. A jak ktoś boi się pająków, będziemy mu je pokazywać z odpowiednim natężeniem. Aż się przestanie bać.

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew. Trzy grupy na wyczerpaniu

Pilnie potrzebna krew. Trzy grupy na wyczerpaniu

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa bije na alarm. Zapasy krwi powoli się kończą. Trwa poszukiwanie dawców w regionie.

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Podczas prac budowlanych operator koparki natrafił na minę przeciwpancerną z czasów II wojny światowej.

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

W poniedziałek o godzinie 20.25 rozpoczęła się sprzedaż karnetów na mecze mistrzów Polski w 2025 roku. Zainteresowanie, zgodnie z przewidywaniami, było ogromne. Wejściówki rozeszły się błyskawicznie i część kibiców wpadło w szał radości, a zdecydowana większość musiała obejść się smakiem

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Na rynku jest wiele materiałów przeznaczonych do estetycznego wykończenia konstrukcji dachowej. To jednak nie oznacza, że każdy produkt nada się do konkretnego rodzaju więźby na dachu. Trzy popularne opcje do wykorzystania to dachówka betonowa, ceramiczna i blachodachówka. Przejrzyj poradnik i dokonaj wyboru!

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma
TEMAT OD CZYTELNIKA

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma

Każdy użytkownik komunikacji miejskiej chciałby wiedzieć kiedy odjedzie jego autobus. Niestety, na niektórych przystankach w Lublinie pasażerowie mogą mieć z tym problem. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego o sytuacji wie, jednak na pieniądze na nowy sprzęt przyjdzie jeszcze poczekać.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wywalczyły w Warszawie cztery medale MMP

Cztery medale Cementu-Gryfa Chełm i jeden Sokoła Lublin na młodzieżowych mistrzostwach Polski

Dobry występ zawodniczek Cementu-Gryfa Chełm oraz przedstawicielki Sokoła Lublin podczas Międzynarodowych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet.

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Do wypadku z udziałem motocykla doszło w poniedziałek w miejscowości Oleśniki. Na miejscu potrzebny był śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

W świecie pełnym danych i złożonych procesów biznesowych zarządzanie informacjami produktowymi (PIM), zasobami cyfrowymi (DAM) i treścią (CMS) staje się wyzwaniem. Pimcore to innowacyjna platforma open-source, która umożliwia firmom centralizację i optymalizację tych procesów. Jednak skuteczne wdrożenie Pimcore wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia. Dlatego współpraca z software housem specjalizującym się w Pimcore może przynieść Twojej firmie nieocenione korzyści.

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Nadchodzące dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby okazać koleżance z pracy swoją sympatię. Wybór idealnego prezentu może być jednak wyzwaniem. Jak znaleźć coś, co zarówno wyrazi wdzięczność za współpracę, jak i sprawi przyjemność obdarowanej osobie? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszy upominek dla kogoś, z kim nie łączy Cię nic więcej niż tylko wspólna praca.

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę
film

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę

Dzisiaj w naszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy o wyjątkowej współpracy między lubelskimi uczelniami a miastem! Studenci kierunków architektonicznych mają szansę zmieniać przestrzeń miejską, projektując nowatorskie rozwiązania dla Lublina. Jak wygląda ten proces? Co mogą zdziałać studenci w miejskich przestrzeniach. O tym opowie nasz gość, prof. Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób
galeria

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium