Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 października 2001 r.
9:47
Edytuj ten wpis

Tu zęby się łamie

80 procent powierzchni Afganistanu to góry. Tam gdzie ich nie ma, są tylko pustynie
80 procent powierzchni Afganistanu to góry. Tam gdzie ich nie ma, są tylko pustynie

Na Afganistanie połamali sobie zęby Grecy Aleksandra Wielkiego, Mongołowie, Anglicy i Rosjanie. Teraz ten sam los może spotkać Amerykanów. Trzy wojny z Afganistanem przegrali Anglicy. Nie poradziła sobie Armia Radziecka. Nawet geniusz wojny Aleksander Macedoński musiał stąd odejść, zdążywszy wcześniej założyć kilka miast.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Góry, góry i jeszcze raz góry

80 procent powierzchni Afganistanu zajmują wysokie góry. Ich szczyty sięgają ponad 7 tysięcy metrów. To nie są warunki dla regularnej armii, za to wymarzone dla partyzantów. Ukryci w jaskiniach, znający przepaście i wąskie ścieżki, nie boją się niczego i nikogo.
Afgańskie góry to prawie wyłącznie nagie skały lub suchy step. Lasów nie ma wcale, jeśli nie liczyć małego obszaru na stromych stokach Hindukuszu. Południe i północ kraju zajmują piaszczyste i kamieniste pustynie.
Klimat jest ostry. W letnie noce temperatury spadają prawie do zera, by w dzień rozpalić się do ponad czterdziestu stopni. I przy tym deszczu jak na lekarstwo. Jedynie wiosną i zimą trochę popada. Zima w górach zaczyna się już teraz i trwa prawie do maja.

Ludzie twardzi jak skała

Nic więc dziwnego, że w takich warunkach ludzie muszą być bardzo twardzi, aby w ogóle przeżyć. Ilu obywateli liczy Afganistan, nie wiadomo. Szacuje się, że około 21 milionów, ale może być także nie więcej niż 17 mln. Afgańczycy to kilka, nie lubiących się wzajemnie plemion. "Od zawsze” dominującą grupą byli Pasztunowie, którzy na początku lat osiemdziesiątych stanowili nieco ponad połowę ludności. Ale działania wojenne sprawiły, że jest ich prawdopodobnie nie więcej niż... 22 procent. Pozostali opuścili kraj. W Pakistanie przebywa ponad 3,5 miliona afgańskich uchodźców, zaś w Iranie ponad 2 miliony. Za to Tadżycy, którzy w 1983 roku stanowili 20 procent, teraz stanowią ponad 34 procent. W tym okresie z 9 do 14 procent wzrósł "udział” Hazarów. Przybyło także Uzbeków, z 9 do 11 procent. Są jeszcze Turkmeni, Ajmakowie, Beludżowie i Nuristańczycy.
O wzajemnych animozjach plemiennych może świadczyć fakt, że walczący z Rosjanami i komunistami afgańskimi mudżahedini nigdy naprawdę nie połączyli się w jedną siłę, ale byli podzieleni na armie plemienne. Nie popierają wszyscy rządzących dziś talibów. Większość Uzbeków jest za twardo broniącym się na północy kraju gen. Abdulem R. Dostumem, też zresztą Uzbekiem. Rządzący obecnie w Afganistanie talibowie, jak nazywa się uczniów szkół koranicznych, wywodzą się z różnych plemion. Łączy ich fanatyczna wiara i nienawiść do wszystkiego co nie islamskie.

Siał Afgańczyk mak...

Wojna, ciągnąca się nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat, sprawia, że Afganistan jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, o produkcie narodowym porównywalnym z Etiopią. Przemysłu praktycznie nie ma. Upadło rzemiosło. Afgańscy mistrzowie słynęli w świecie z produkcji wspaniałych dywanów, karakułowych futer czy noży. A nade wszystko wspaniałych ozdób. Afganistan był największym na świecie dostarczycielem lapis lazuli, cennego kamienia półszlachetnego.
Mieszkańcy uprawiają ziemię na własne potrzeby, ale przede wszystkim sieją mak. Afganistan jest wszak centrum Złotego Półksiężyca, trzeciego producenta narkotyków obok Kolumbii oraz Złotego Trójkąta w Indochinach. Stąd pochodzi 80 procent światowej produkcji opium. Uprawę maku popierali mudżahedini i talibowie, była bowiem poważnym źródłem dochodu. - Pod względem produkcji narkotyków Afganistan wyprzedził kartele kolumbijskie - mówi dr Marek Pietraś z Zakładu Stosunków Międzynarodowych UMCS. Ostatnio jednak talibowie uznali, że narkotyki są, podobnie jak alkohol, sprzeczne z nauką Koranu. Trudno jednak powiedzieć czy rzeczywiście tak myślą, czy też była to jedna z prób poprawy swego wizerunku w oczach świata.

Allach akbar...

Państwem islamskim Afganistan jest od roku 1992, ale jego skrajną formę wprowadzili dopiero talibowie, którzy w 1996 roku zdobyli stolicę Kabul i przejęli kontrolę nad większością kraju (z wyjątkiem północnego wschodu). Afganistan talibów jest skrajną formą państwa islamskiego, przy którym Iran to kraj liberalny. Prawo obowiązuje jedno: koraniczny szariat w najokrutniejszej wersji. Złodziejom obcina się ręce (co jest zresztą praktykowane także w innych państwach islamskich), kobiety na ulice mogą wyjść wyłącznie zasłonięte od stóp do głów (to także nie nowość). Ale, o ile Iran przyznaje się do swojego staroperskiego dziedzictwa, o tyle talibowie niszczą wszystko, co nie jest islamskie. Światowe oburzenie wywołało wysadzenie w powietrze potężnych posągów tylko dlatego, że były buddyjskie.
Obowiązujący w Afganistanie islam w swej najskrajniejszej formie sprawia, że niełatwo będzie zlikwidować ukrywających się w nim terrorystów Osamy ibn Ladena. Talibowie go nie wydadzą, bo praktycznie jest jednym z ich przywódców duchowych. O tyle ważniejszym od mułły Omara, że dysponuje wielkimi pieniędzmi i sprawną organizacją gotowych na wszystko terrorystów. A przeciętnemu Afgańczykowi jest wszystko jedno, czy Amerykanie bombardują, czy nie. Kto dobra nie widział, temu zło niestraszne, jak głosi obowiązujące pod każdą szerokością geograficzną powiedzenie. A Bóg i tak jest wielki (Allach akbar po arabsku)...

Pozostałe informacje

Jagiellonia znowu lepsza od Motoru Lublin. Stracili punkty, pomocnika i napastnika?
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Jagiellonia znowu lepsza od Motoru Lublin. Stracili punkty, pomocnika i napastnika?

Zaczęło się obiecująco, a skończyło bardzo źle. Motor Lublin przegrał w Białymstoku z Jagiellonią 0:3. Co więcej, goście stracili Sergi Sampera po bezpośredniej czerwonej kartce oraz Samuela Mraza, który opuścił boisko z kontuzją.

Aleksandra Stanacev trafiła 8 trójek

Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrał ze Ślęzą Wrocław

Nie tak miał wyglądać powrót do ligowej rywalizacji koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin. Podopieczne Karola Kowalewskiego mocno skomplikowały sobie sytuację w tabeli ligowej przegrywając w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli ze Ślęzą Wrocław 63:73.

Fynnian McCarthy (w środku) wywalczył w Będzinie statuetkę MVP

Bogdanka LUK Lublin nie miała problemów z pokonaniem drużyny Nowak-Mosty MKS Będzin

W spotkaniu 25. kolejki lublinianie nie dali szans beniaminkowi z Będzina, pokonali go 3:0. MVP wybrany został środkowy Bogdanki LUK Fynnian McCarthy

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Dobrze zaczęli, kiepsko skończyli. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor musiał w niedzielę uznać wyższość mistrza Polski. Beniaminek z Lublina przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:3.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium