Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 sierpnia 2005 r.
20:58
Edytuj ten wpis

Władza potrafi

0 0 A A

Za oknem Genowefy Wierzbickiej wyrosły garaże dla parczewskich elit. Z burmistrzem Stanisławem Mroczkiem na czele. Prokuratura uważa, że burmistrz przy nich nakręcił. Mroczka czeka proces

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A dlaczego nie miałem kupić garażu? – pyta burmistrz. – Został zbudowany legalnie. Jest blisko mojego mieszkania. Do starego miałem ponad kilometr.

Ściana za oknem
Genowefa Wierzbicka przez okno widzi wysoką ścianę. To tył garaży, które ciągną się wzdłuż jej działki. Stoją półtora metra od granicy. I około pięć metrów od okien jej domu.
– Prosiłam, nie budujcie tak blisko – żali się pani Genowefa. – Niechby się tylko odsunęli dalej naprzeciwko domu. A potem budowali tak jak teraz. Ale z władzą człowiek nie wygra.
Afera wyszła, gdy córka pani Genowefy zajrzała do dokumentacji budowlanej garaży. Okazało się, że są w niej dwie decyzje o lokalizacji, wydane przez parczewski Urząd Miasta. Miały tę samą datę i numer, i treść. Oprócz jednego zapisu. W tej podpisanej osobiście przez burmistrza Mroczka było dodane zdanie: garaże mogą stać półtora metra od granicy z sąsiednią działką. Wierzbicka znała inne pismo, które dostała z parczewskiego urzędu. Podpisał się pod nim kierownik referatu inwestycji i planowania przestrzennego. O odległości od sąsiedniej działki nie było ani słowa.

Nie wysyłamy
Garaże wyrosły na działce, która do końca 2002 roku należała do Urzędu Miejskiego. Była przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe i towarzyszące obiekty. Ale znalazł się inwestor Zenon O., sąsiad burmistrza. Wraz z innymi mieszkańcami potrzebowali garaży. Działka sąsiadująca z domem Wierzbickiej pasowała jak ulał.
Jesienią 2002 roku Zenon O. wystąpił do urzędu o wydanie warunków lokalizacji. To pierwszy krok na drodze do budowy. W takiej decyzji urząd ogólnie określa, co na działce można zbudować. W parczewskim urzędzie takie pisma podpisuje kierownik referatu inwestycji. Zenonowi O. wystawił ją 11 grudnia.
Urząd wysłał pismo do sąsiadów miejskiej jeszcze działki. Zenon O. doszedł do wniosku, że taka decyzja jest za mało precyzyjna. Przyszedł do urzędu i powiedział to urzędniczce z referatu inwestycji. Chciał, żeby w decyzji znalazł się zapis o odległości garaży od działki sąsiadów.
Tego dnia kierownik referatu był na urlopie. Wracał następnego. Urzędniczka wyłożyła sprawę burmistrzowi. Mroczek postanowił, że nie będzie czekał, aż jego kierownik wróci z urlopu. Sprawę załatwił od ręki. I po myśli sąsiada. Kazał przygotować nowy dokument z odpowiednim zapisem. I podpisał go. Był 21 grudnia. Na decyzji była data 11 grudnia. Urzędniczka zapytała jeszcze czy nową wersje lokalizacji wysłać sąsiadom działki. Burmistrz tylko machnął ręką. Nową decyzję dostał tylko Zenon O.

Garaże wyrosły
– Gdybym dostała decyzję, że garaże będą tylko 1,5 metra od granicy, na pewno złożyłabym odwołanie – mówi córka Wierzbickiej. – A tak myślałam, że garaże będą budowane na zasadach ogólnych. Trzy metry od naszej granicy.
Odwołanie przeciągnęłoby kompletowanie dokumentacji potrzebnej do budowy garaży. A przygotowania szły sprawnie. Urząd Miejski przeprowadził przetarg. Blisko 10-arowa działka trafiła w ręce Zenona O. Zapłacił niecałe 10 tys. zł. Złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Według lokalizacji podpisanej przez burmistrza. Prace ruszyły jesienią 2003 roku. Rodzina Wierzbickich zobaczyła, że garaże powstają bardzo blisko jej działki. Jedenaście 25-metrowych garaży było gotowych w grudniu 2003. W styczniu 2004 roku zostały sprzedane. Oprócz burmistrza garaż kupił m.in. dyrektor szkoły i urzędniczka z Urzędu Miejskiego.

Wygrali tylko w sądzie
Sąsiedzi garaży walczyli w sądzie. I wygrywali. W lipcu 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił pozwolenie na budowę garaży. Spostrzegł, że parczewski urząd wydał dwie różniące się decyzje. Sprawą zajęło się też Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które ocenia, czy decyzje urzędników są zgodne z prawem. Unieważniło tę podpisaną przez burmistrza. Nie można było jej wydać, skoro urząd podjął już pierwszą. I rozesłał ją do sąsiadów.
Prokuratura postępowanie burmistrza uznała za przekroczenie obowiązków i poświadczenie nieprawdy. Mroczek został oskarżony o wydanie decyzji i zakazanie doręczenia jej właścicielom sąsiedniej działki.
– Uniemożliwił im napisanie odwołania. W efekcie powstały garaże, z których jeden kupił – podkreśliła prokuratura w akcie oskarżenia.
Akt oskarżenia napisała prokuratura w Radzyniu Podlaskim. Parczewska mieści się w tym samym budynku co Urząd Miasta. Sprawa trafiła do parczewskiego sądu. Burmistrz zasiądzie na ławie oskarżonych najdalej za kilka miesięcy. Prawomocne skazanie oznacza utratę urzędu.

To wina urzędnika
Burmistrz Mroczek uważa,
że nic się takiego nie stało. Przed różnymi organami tłumaczył, że tylko doprecyzował pierwszą decyzję. Bo i ta podpisana przez kierownika referatu pozwalała na budowę w odległości 1,5 metra od działki Wierzbickiej. Według niego zawinił urzędnik, który nie odebrał pierwszej decyzji, żeby ją anulować. Upomniał winnego.
– Według przepisów decyzja o lokalizacji garaży nie musiała zostać wysłana do sąsiadów.
Bo ten kto o nią wystąpił, nie był właścicielem działki i nie był stroną prawną w stosunku
do sąsiadów.
• Dlaczego podpisał pan pismo z datą wcześniejszą o 10 dni?
– Nie jestem w stanie dokładnie sprawdzać wszystkich pism, które dają mi do podpisu pracownicy.
– Dwie decyzje z tej samej daty i numerze? Też wydaję decyzje, ale nigdy bym tak nie zrobił – dziwi się Władysław Rosłoń, przewodniczący Rady Miejskiej w Parczewie i dyrektor miejscowego biura pracy. – To błąd. Mam nadzieję, że niezawiniony, ale to już pewnie oceni sąd.
Będą stać
A garaże stoją i stać będą. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego doszedł do wniosku, że trzeba w nich poprawić tylko wentylację.
– Decyzja o pozwoleniu na budowę została uchylona już po oddaniu garaży do użytku. A potem weszły w życie przepisy, które są korzystniejsze dla inwestorów, jeśli chodzi o odległość budynków od granicy działek – mówi Bożena Siatka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Parczewie. – To zaważyło na tym, że uznaliśmy je za legalne i kazaliśmy poprawić tylko wentylację.
Tylko właściciele sąsiadującej działki zapowiadają, że wystąpią o odszkodowanie za to, co wyrosło za ich oknami. Czy wygrają z władzą... •

Pozostałe informacje

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium