Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 lipca 2003 r.
19:54
Edytuj ten wpis

Woje grzmocą się do upadłego

0 0 A A
Wbrew pozorom walki nie reżyserowane są bezpieczniejsze, gdyż obaj rycerze muszą maksymalnie koncent
Wbrew pozorom walki nie reżyserowane są bezpieczniejsze, gdyż obaj rycerze muszą maksymalnie koncent

Bractwo Grodów Czerwieńskich wyruszyło na Grunwald. W Lublinie wojowie z Chełma mają się dosiąść do autokaru Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Gdyby nie to, że są zaprzyjaźnione, zachodziłaby obawa, że po drodze skoczą sobie do gardeł. W tegorocznym scenariuszu bitwy chełmianom wyznaczono bowiem rolę kudłatych Żmudzinów, za to lublinianie mają zasilić walczące po stronie Krzyżaków rycerstwo europejskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co roku przed 15 lipca (w bieżącym - 12 lipca) pod Grunwaldem stają obozem rycerskie bractwa z całej Europy: z Polski, Włoch, Hiszpanii, Francji, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Czech. Często przyjeżdżają całymi rodzinami, wszyscy stosownie ubrani i uzbrojeni. W tym ciągnącym się po horyzont obozowisku, podobno nie uświadczy jedynie mowy niemieckiej. Najwyraźniej nasi zachodni sąsiedzi dobrze sobie zapamiętali lanie sprzed sześciuset niemal laty i nie dojrzeli jeszcze do rewanżu.

Nie każdemu pozwolą się bić

- Tym razem pod Grunwald poprowadzę 15 wojów Bractwa Grodów Czerwieńskich - mówi Sławomir Guz, wódz bractwa, a na co dzień student historii UMCS. - Część z nas stanie do bitwy, oczywiście jeśli organizatorzy nas dopuszczą. Przywiązują bowiem olbrzymią wagę do bezpieczeństwa. Kto nie ma odpowiedniej zbroi, odpada. Może jedynie z boku zagrzewać swoich do walki.
Bractwo Grodów Czerwieńskich ćwiczy się w rycerskim rzemiośle od czerwca ubiegłego roku. Pomysł na takie, a nie inne spędzanie wolnego czasu, kiełkował w głowie wodza już wcześniej. W końcu z kilkoma przyjaciółmi poszyli sobie historyczne stroje, uzbroili się i wybrali na Majówkę Archeologiczną w Chodliku. Tam poznali studentów UMCS, którzy zorganizowali się w Legion Rzymski oraz Przeworczyków, czyli duchowych spadkobierców wojów z czasów starosłowiańskiej kultury przeworskiej. Z czasem zaprzyjaźnili się też z rycerstwem Chorągwi Ziemi Lubelskiej. Podglądali, czerpali wzory i w końcu wyszli na udeptaną ziemię.
- Interesuje nas wczesne średniowiecze, czyli okres od IX do XI wieku - mówi wódz. - Po roku nasze bractwo liczy już 25 osób i wciąż przychodzą nowi. Jednak żeby w końcu zostać wojem, muszą najpierw wykazać się wiedzą z historii Polski, posiąść sztukę fechtunku, opanować średniowieczne nazewnictwo i dorobić się kompletnego stroju.

Full contact z maczugą

Kandydaci na wojów doskonalą się w wojennym rzemiośle dwa razy w tygodniu. Na treningi znoszą maczugi, kije, miecze, hełmy, kolczugi, po czym grzmocą się do upadłego. Przygodnemu świadkowi na ten widok może się jeżyć ze strachu włos na głowie, gdyż są to potyczki bez pardonu. Istny full contact, aczkolwiek w słowie tym nie ma ani krzty średniowiecznego zabarwienia. - W naszych walkach nie ma żadnej choreografii ani reżyserii - mówi Michał Żebrowski, który razem ze Sławomirem rekrutował pierwszych wojów do bractwa. - Wbrew pozorom spontaniczna walka bywa bardziej bezpieczna niż układana. Walczący muszą być gotowi na każdy ruch ze strony przeciwnika. Oczywiście wymaga to doświadczenia oraz fizycznej i technicznej sprawności we władaniu wszelką bronią.
W bractwie są uczniowie szkół średnich, studenci, przedstawiciele różnych zawodów, ale także bezrobotni. Szczególnie ci pierwsi i ostatni przez miesiące odkładali do mieszków grosiki na grunwaldzką wyprawę. Bractwo utrzymuje się bowiem samo, korzystając jedynie z życzliwości posła Henryka Lewczuka, który udostępnił im w swoim biurze jedno pomieszczenie. Bractwo zyskało też sympatię Muzeum Chełmskiego. Jego dziedziniec stanowi znakomitą scenerię dla ćwiczeń i pokazów.

Białogłowa szyje z łuku

W bractwie obowiązuje hierarchia. Jest charyzmatyczny wódz, do którego należy ostatnie słowo, są wojowie i kandydaci na wojów. Nieco zamieszania do tego porządku wprowadziły lgnące do chwackiego rycerstwa białogłowy. Między innymi Justyna Dąbrowska, która pragnie nauczyć się fechtunku i strzelania z łuku. - Jestem zauroczona kulturą średniowiecza - mówi Justyna. - Właśnie szyję sobie odpowiednią suknię, chociaż przyznaję, że w rodzinie trochę mi przy tym pomagają.
Jeśli nadobne białogłowy ze swej natury skoncentrowały się na szyciu sukien i innych przyobleczeń z epoki, to na przykład wódz jest specjalistą w szyciu skórzanych ciżem, rękawic kolczych i wyrabianiu hełmów. Rafał z Mariuszem skupili się na stalowych misiurkach i kolczugach, a Krzysztof nie ma sobie równych w konstruowaniu zbroi, zwanych brygantynami. Wojowie mają jeszcze czas, by przed bitwą na polach Grunwaldu cały ten nieco sfatygowany podczas ćwiczeń sprzęt doprowadzić do porządku. Sami też muszą wylizać się z ran i potłuczeń, by dać skuteczny odpór krzyżackiej nawale. W końcu jak to wynika z historii, powinni wrócić z tej bitwy z tarczami.

Bitwa pod Grunwaldem

Podczas wielkiej wojny polsko-krzyżackiej 15 lipca 1410 roku została tam stoczona jedna z największych bitew średniowiecznych. Po stronie Krzyżaków, dowodzonych przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, stanęło około 14 tys. jazdy oraz kilka tysięcy piechoty i artylerii. Wojska polsko-litewskie, posiłkowane przez oddziały ruskie, czeskie i tatarskie liczyły 24 tys. jazdy i kilka tysięcy piechoty. W starciu tych potęg armia krzyżacka uległa całkowitemu rozbiciu. Padł w niej wielki mistrz i wielu dostojników zakonu. Do zwycięstwa przyczynił się Władysław Jagiełło, który do końca kierował walką ze wzgórza, mając wgląd na pozycje walczących. Była to zapowiedź nowej w sztuce wojennej zachodu taktyki, gdzie dowódca nie walczył bezpośrednio, lecz kierował posunięciami swoich wojsk.

Pozostałe informacje

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium