Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 grudnia 2006 r.
16:46
Edytuj ten wpis

Wojna o honkera

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Stawką w tej grze jest 500 miejsc pracy w Lublinie. W tle są wielkie pieniądze i rządowe zamówienia. Rozgrywający: Leszek Liszcz, syndyk masy upadłości po Daewoo Motor Polska i firma Intrall, której syndyk wymówił umowę dzierżawy hal montażowych. Drugi kłopot to przetarg na sprzedaż praw do produkcji terenowego honkera. Właśnie go rozpisano.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Piotr Mazur, wiceprezes Intrall Polska, od kilku dni bez przerwy odbiera telefony i tłumaczy bankom oraz kooperantom, że nic się w fabryce nie dzieje. Wszystko przez informację podaną przez "Rzeczpospolitą” o zaprzestaniu produkcji terenowego honkera przez spółkę Intrall Polska oraz o kłopotach z dzierżawą hal produkcyjnych.

O jeden most za daleko

A Leszek Liszcz jak zwykle jest w dobrym humorze. Mocna kawa americano w hollu hotelu Lublinianka dodatkowo wprawia go w nastrój do rozmowy. - Ten dziennikarz z "Rzepy” poszedł o jeden most za daleko - tłumaczy. - Prawda jest taka, że Intrall nie płacił na czas czynszu dzierżawnego za wynajem hal produkcyjnych, gdzie są wytwarzane lubliny i honkery. W naszej umowie jest punkt, że trzykrotne spóźnienie się z zapłatą czynszu może skutkować wymówieniem umowy. Ja skorzystałem z tej możliwości, strzegąc interesów wierzycieli upadłego Daewoo Motor Polska.
Masa upadłości po Daewoo Motor Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym kąskiem. Kiedy kilka lat temu nadzór nad likwidacją ogromnego majątku przejął Liszcz, nikt się nie spodziewał takiego rozkwitu. Poza Intrall Polska na terenie byłej fabryki działa kilka bardzo dobrych spółek.

Są poślizgi

- Na gruzach DMP powstało coś w rodzaju małego holdingu, zatrudniającego ponad 2,5 tysiąca ludzi. Nikt nie może mieć specjalnych praw. Dlatego nieterminowe regulowanie czynszu musi skutkować wypowiedzeniem umowy. Wierzycieli trzeba traktować poważnie - stanowczo mówi mecenas Liszcz.
Z decyzją Leszka Liszcza nie zgadza się Intrall. - Odnośnie spłaty zadłużenia zostało podpisane porozumienie. Kwota zaległości wskazana w porozumieniu została uregulowana w całości - podkreśla Piotr Mazur, wiceprezes Intrall Polska i nie kryje swojego zaskoczenia działaniami Liszcza. - Nie wiem, o co chodzi. Jesteśmy największym dzierżawcą powierzchni po byłym DMP, a masa upadłości doskonale orientuje się w działaniach firmy, jej kondycji i planach. Wiadomo, że produkcja samochodów w Polsce jest obciążoną dużym ryzykiem handlowym. W każdej firmie są czasy lepsze i gorsze. Czasami zdarzają się poślizgi w płatnościach, ale wszystkie należności są uregulowane.

Resort miesza

Bo Intrall ma z czego płacić. Prezes Mazur pokazuje długą listę zamówień na lubliny. Tabela kończy się na pozycji nr 482. - Tyle firm i osób czeka na nasze samochody dostawcze. Dziś pracujemy po 14 godzin dziennie, przez 6 dni w tygodniu. Ludzie otrzymują w terminie wynagrodzenia. Płacimy wszystkie zobowiązania.
Jednak dzierżawa hal to jedno, a produkcja honkera to drugie.
Obecnie powstaje około 300 sztuk rocznie. 80 proc. tej produkcji trafia do MON. I właśnie ten resort "miesza” w kontrakcie. - Już kilka razy miałem sygnały z MON, że honker musi zostać Polsce. W końcu wystosowałem pismo do MON z zapytaniem, jak się sprawy mają. W odpowiedzi ministerstwo jasno stwierdza, że honker dla wojska musi być produkowany przez polski podmiot gospodarczy - tłumaczy mecenas Liszcz.
A Intrall jest powiązany z kapitałem brytyjsko-rosyjskim.

Nieskończona cena

Firma uzyskała prawa licencyjne na produkcję honkera w 2004 roku. Kończą się w 2007 roku. Syndyk Liszcz już rozpisał nowy przetarg na oprzyrządowanie i prawa do produkcji tego samochodu. Cena wywoławcza: 4,8 miliona złotych.
Do przetargu mogą stanąć firmy z udziałem minimum 51 proc. kapitału polskiego.
Tymczasem Intrall sporo zainwestowała w modernizację honkera. Wprowadzono wiele zmian konstrukcyjnych, przede wszystkim pod kątem potrzeb wojska. - Wszystko robiliśmy wedle uwag MON, z którym ściśle współpracujemy - dziwi się Piotr Mazur, komentując stanowisko resortu obrony. - Poza tym, produkcja honkera jest bardzo skomplikowana i wymaga zaangażowania wysokokwalifikowanych pracowników. Jeżeli ktoś myśli, że uruchomienie produkcji honkera jest sprawą prostą i tanią, to jest w błędzie.
W tym wszystkim jest jeden istotny szczegół. Wiele podzespołów używanych w honkerze jest wspólnych z lublinem. A większość maszyn i prawa do produkcji lublina są wyłączną własnością Intrall Polska. Sprawa następna to dokumentacja techniczna. Ta, którą chce sprzedać syndyk, jest przestarzała, zaś wszystkie zmiany wprowadzone w samochodzie są autorskimi rozwiązaniami Intrall Polska. Kto zatem będzie chciał produkować honkera, musi uwzględnić czekający go ogrom prac rozwojowo-badawczych lub dogadanie się z Intrallem.
Nie ma innego wyjścia.

Na Słowację nie pojdziemy

Mimo to sporo firm jest zainteresowanych kupnem praw do produkcji tego terenowego auta; także w kooperacji z Intrall Polska. Podobno są nawet oferenci z zagranicy.
Na razie obie strony sporu - syndyk i Intrall - deklarują chęć polubownego załatwienia sprawy.
- Myślę, że wszystko uda się nam uzgodnić na drodze negocjacji. Szkoda by było, aby z Lublina zniknęła produkcja samochodów. Przecież chodzi o 500 miejsc pracy w samej fabryce i kilka tysięcy u kooperantów - deklaruje Leszek Liszcz.
- Nie chcemy z nikim wchodzić w konflikt. Tu widzimy przyszłość spółki i naszych pracowników - mówi Mazur. - Pracujemy nad nową rodziną aut dostawczych o nazwie lubo, którą już zaprezentowaliśmy na wystawie w Hanowerze - dodaje prezes.
Na pytanie czy w związku z działaniami syndyka, zarząd firmy myśli o wyprowadzeniu produkcji lublina np. na Słowację, Mazur tylko się uśmiecha.
- Nie, nie mamy takich planów. A do przetargu na honkera staniemy.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium