Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 czerwca 2011 r.
14:42
Edytuj ten wpis

Wszyscy boją się ogórka: Spadła sprzedaż na targach w Lublinie

0 3 A A
Hurtownicy mówią zgodnie, że spadła sprzedaż ogórków. (sxc.hu)
Hurtownicy mówią zgodnie, że spadła sprzedaż ogórków. (sxc.hu)

Od początku tego tygodnia na giełdzie w podlubelskiej Elizówce sprzedaje się mniej ogórków. Niektórzy hurtownicy wyliczają, że sprzedaż spadła im nawet o 50 procent. Spadek zainteresowania tym warzywem odnotowują również inni handlowcy. Tymczasem rolnicy z Hiszpanii żądają odszkodowań za milionowe straty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Środa, 1 czerwca br., Targowisko Bazar w Lublinie. – Bardzo słabo sprzedają się ogórki – żali się Dariusz Waleszkiewicz, właściciel jednego ze stoisk. – Pierwsze pytanie, jakie zadają klienci, to czy warzywa nie są z Hiszpanii. Jeśli już kupują, to raczej jest to ogórek gruntowy, bo jest dodatkowa pewność, że jest on z Polski.

Niepokój na rynku potwierdza jednak z klientek, którą spotkaliśmy na lubelskim targowisku. – Nie kupuję ogórków, bo mam pewne obawy – stwierdza pani Teresa. – Sama pracuję w sklepie spożywczym i widzę, jak ludzie reagują na wiadomości z Niemiec. Boją się jeść ogórki.

– Lepiej być ostrożnym – dodaje pani Elżbieta, kolejna z kupujących na targu osób. – W tym sezonie zatrułam się już sałatą. Swoje już odchorowałam. Nie będą ryzykować kolejny raz.

Szczep EHEC

W środę, 25 maja, Berliński Instytut im. Roberta Kocha ostrzegł, że sałata, ogórki i surowe pomidory pochodzące z północy kraju mogą być źródłem fali groźnych zatruć pokarmowych w Niemczech.

U naszych zachodnich sąsiadów odnotowano kilkaset przypadków zatruć, w tym śmiertelne. Zostały one wywołane przez jeden ze szczepów pałeczki okrężnicy – bakterii Escherichia coli. Szczep EHEC powoduje krwawe biegunki, często o ciężkim przebiegu i może prowadzić do uszkodzenia nerek.

W Niemczech liczba chorych rośnie z dnia na dzień. Według agencji dpa we wtorek (24 maja) było 460 przypadków infekcji, zaś w środę już 600, najwięcej w północnych krajach związkowych Niemiec. To więcej, niż zwykle odnotowuje się w Niemczech w ciągu całego roku.

– Trudno wyobrazić sobie, żeby do Polski sprowadzano sałatę z północnych Niemiec – komentował te informacje Jan Olgerbrand, zastępca głównego inspektora sanitarnego. – Nie ma żadnego zagrożenia zatruciami pokarmowymi powiązanymi z zatruciami, które wystąpiły u naszych sąsiadów.

Ogórek niepopularny

We wtorek, 31 maja, pojechaliśmy na Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce koło Lublina. Hurtownicy mówią zgodnie, że spadła sprzedaż ogórków.

– Psychoza na pewno jest – zauważa Paweł Sławiński, właściciel jednego ze stoisk. – Mieliśmy zamówienie ze szkoły gastronomicznej na 10 kg ogórków. W poniedziałek jednak zamawiający zmienili zdanie i już ich nie kupują. Kompletnie nie rozumiem takiego zachowania.

– Od początku tygodnia jest taka sytuacja – żali się Robert Strzałkowski, pracownik jednego ze stoisk na giełdzie niedaleko Lublina. – Sprzedaż spadła u nas o jakieś 50 procent. Ludzie chyba nie wiedzą, że o tej porze roku nikt nie sprowadza ogórków z zagranicy. Jeśli już jakieś warzywa są na naszym rynku to będą to pomidory, ale nie z Hiszpanii tylko w Holandii.

A zapasów jest dużo. – Już teraz na placu zalega taka ilość ogórków, że chyba nie uda się tego wszystkiego sprzedać. Sam mam ok. 80 kg ogórków – dodaje Sławiński.

Z mizerią czy bez?

W związku z niepokojącymi doniesieniami z Niemiec niektóre lubelskie firmy cateringowe zrezygnowały nawet ze sprzedaży surówek z ogórkiem. – Jeszcze w ubiegłym tygodniu podawaliśmy mizerię, w tym tygodniu nie ma jej w naszym menu – mówi Anna Bończewska z firmy Gaster. – Pewnie nie byłoby zainteresowania.

Inni niczego nie zmieniają. – U nas dzikiej paniki nie ma – wyjaśnia Anna Szymańska-Tyburek z MC' Catering. – Nie spotkałam się z taką sytuacją, żeby klienci chcieli wyłączyć ze składu potraw ogórki. Mimo to mam jednak nadzieję, że sytuacja, która jest u naszych sąsiadów, szybko się wyjaśni.

– W menu mamy mizerię. Codziennie do obiadów serwujemy też sałatki i surówki z ogórkiem czy pomidorem – tłumaczy Tomasz Wróblewski z firmy Andra z Konopnicy. – Klienci żadnych zastrzeżeń nie mają.

Zatrucia nie stwierdzono

– Do tej pory nie stwierdziliśmy przypadku zatrucia skażonymi warzywami w województwie lubelskim. Na bieżąco jednak kontrolujemy hurtownie z warzywami. Sprawdzamy pochodzenie ogórków, sałaty, pomidorów i cukinii. Zwłaszcza w magazynach, w których przechowywane są warzywa i owoce sprowadzane z Europy – mówi Janusz Słodziński, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Jak uniknąć zarażenia bakterią E-coli? Należy nie tylko dokładnie umyć warzywa, ale także je ugotować.

Prof. dr hab. Anna Skorupska z Zakładu Genetyki i Mikrobiologii UMCS uważa, że strach wywołany skażonymi warzywami z Niemiec i Hiszpanii jest uzasadniony. – Te produkty mają w sobie szczep bakterii coli, który nabrał zupełnie nowych możliwości. Mogą okazać się dla człowieka śmiertelne. Bakterie mają zupełnie inne działanie niż te, które każdy z nas ma w swoim organizmie.

Naukowcy twierdzą, że bakterie E-coli najlepiej rozwijają się w temperaturze 37 stopni Celsjusza, a mrożenie skażonych warzyw jedynie pozwala przechować truciznę.

Rolnicy z Hiszpanii żądają odszkodowań

Tymczasem Hiszpania domaga się odszkodowania za milionowe straty, jakie ponieśli tutejsi rolnicy z powodu kryzysu związanego z zakażeniami pałeczką okrężnicy EHEC. Niemieckie władze podejrzewały, że jej źródłem są sprowadzane z Hiszpanii ogórki.

Madryt nie wyklucza też kroków prawnych przeciwko władzom w Hamburgu – oświadczył 1 czerwca wicepremier i minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Alfredo Perez Rubalcaba.

Według niego, od początku było jasne, że Hiszpania nie mogła być źródłem zakażeń EHEC. – Bakteria tego typu nie została jeszcze wykryta w Hiszpanii – przekonywał Rubalcaba w rozmowie z radiem Cadena SER. – Oznacza to, że takiej bakterii tu, w Hiszpanii, nie ma. A skoro jej tu nie ma, to i choroba nie rozprzestrzeniła się z Hiszpanii.

Hiszpańscy rolnicy szacują swoje straty na 200 mln euro tygodniowo.

Pozostałe informacje

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium