Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 czerwca 2007 r.
17:22
Edytuj ten wpis

Z protezą na Rotarian

0 0 A A

Ukradli pieniądze niepełnosprawnego dziecka! Nie rozliczyli się Złodzieje! Od pięciu lat klub Rotarian jest oskarżany o przekręty na aukcji na rzecz niepełnosprawnej dziewczynki z Puław.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trzy tygodnie temu rodzice powtórzyli zarzuty antenie Telewizji Polskiej. Tylko że pieniądze nigdy nie zginęły. Dziecko do dzisiaj się za nie leczy.
pod koło autobusu puławskiego MZK. Wypadek jest bardzo poważny. Dziewczynka przechodzi najpierw amputację zmiażdżonej stopy, a następnie nóżki niemal do wysokości kolana.
Po wypadku rodzina ma ciągłe wydatki. Niemal co roku trzeba kupować nowe protezy, dzięki którym Ada może normalnie chodzić. Szybko zaczynają się kłopoty finansowe. Ojciec dziewczynki, Dariusz Dysput, w grudniu 2001 roku przychodzi na spotkanie kazimierskiego klubu Rotary. Rotarianie, którzy skupiają biznesmenów, ludzi nauki i kultury, znani są z działalności charytatywnej. Długo nie trzeba było ich przekonywać do pomocy dla sześcioletniej wówczas Ady. Rotarianin i dziennikarz Waldemar Piasecki organizuje w Nowym Jorku aukcję pamiątek ofiarowanych przez hokeistę Mariusza Czerkawskiego.
W kwietniu 2002 r. przy okazji 30-tych urodzin Czerkawskiego odbywa się aukcja na którą z Polski przyjeżdża Ada z ojcem. Cały pobyt aranżują Rotarianie, a na aukcji udaje się zebrać 19 811 dolarów. Zgodnie z podpisaną kilka dni później przez Dariusza Dysputa notarialną umową, pieniądze mogą być przeznaczone wyłącznie na zakup protezy dla dziecka, leczenie oraz koszty towarzyszące jak np. przylot na dopasowanie protezy. W Citibanku zostaje uruchomione konto.

Okradli dziecko

Jeszcze w Nowym Jorku Dariusz Dysput poznaje Małgorzatę Chudziak i Dariusza Michalskiego z tworzonej przez nich wówczas organizacji Forum Ochrony Praw Polonii. Oni załatwiają Adzie wizytę w amerykańskim Instytucie Kesslera zajmującym się pomocą w finansowaniu protez. Instytut zgadza się na wykonanie bezpłatnie jednej protezy, którą dziewczynka dostaje kilka miesięcy później.
Jednocześnie przedstawiciele FOPP zaczynają buntować Dysputów: rodzice podnoszą alarm, że nie mają dostępu do pieniędzy zebranych dla córki. Ten rzeczywiście został zablokowany po tym, jak Dariusz Dysput siedmiokrotnie wypłaca z niego pieniądze. Suma nie jest wielka, bo wynosi zaledwie 230 dolarów, ale dla Rotarian to sygnał, że pieniądze mogą być wydane w sposób niezgodny z umową i niekoniecznie na leczenie dziecka.
Chudziak i Michalski zaczynają w polonijnych mediach publikację materiałów szkalujących organizatorów aukcji. Na ich stronie internetowej do dziś można przeczytać artykuł w którym czytamy m.in. "Pieniądze jednak nigdy nie trafiły ani do rąk dziewczynki ani jej rodziców. Klub Rotarianów w Kazimierzu Dolnym był jednym z organizatorów i to właśnie na jego koncie ponoć znajdują się pieniądze - rodzice Ady twierdzą nawet, że pieniądze zniknęły nawet i z tego konta.”

Czerkawski jest oburzony

W listopadzie 2002 r. kiedy padają pierwsze oskarżenia ze strony rodziców, głos zabiera wmanewrowany w rzekomą aferę Mariusz Czerkawski. W liście wysłanym do Puław pisze: "Dziwi mnie, że obecnie próbujecie Państwo dyskredytować grono ludzi, którzy społecznie, honorowo, kosztem swego czasu i pieniędzy pomagają Waszemu dziecku i czynicie im absurdalne zarzuty. Należy im się wdzięczności i podziękowanie, co ja osobiście czynię.”
Po doniesieniu złożonym przez Dysputów, sprawą w 2003 r. zajmuje się też warszawska prokuratura, która nie znajduje żadnych nieprawidłowości i umarza śledztwo. Rodzice zaskarżają tą decyzję do sądu, ale i ten przyznaje rację Rotarianom.

Pieniądze chcemy do kieszeni

Żeby uniknąć roztrwonienia zebranej sumy, pieniądze trafiły ze Stanów Zjednoczonych na konto klubu Rotary Warszawa City. Jednocześnie ustaleno, gdzie Ada będzie leczona. Mimo aktywnego uczestnictwa w kampanii FOPP, rodzice dziecka decydują się na Skandynawskie Laboratorium Ortopedyczne w Łodzi. Od 2003 roku wykonywanie protez, zakup kosmetyków leczniczych oraz dojazdy do Łodzi są opłacane z konta w Citybanku, którym zarządzają warszawscy Rotarianie. - Za każdym razem przelew odbywa się na podstawie otrzymanej przez nas faktury z łódzkiego laboratorium oraz zakupu paliwa na przejazd - mówi Andrzej Ludek, przewodniczący Komitetu pomocy Adriannie Dysput. - Ale rodzice chcieli pieniądze dostać do ręki i wydawać je w dowolny sposób. Na to nie mogliśmy się zgodzić.
Do tej pory komitet wydał z konta Ady na jej leczenie ok. 14 tys. dolarów. Pozostało jeszcze 5 tys., co na pewno nie wystarczy na kupno następnej, już trzeciej protezy. Mimo to, Rotarianie obiecują, że zdobędą resztę pieniędzy. Zapowiadają również dalszą pomoc...

Rodzice znów atakują

5 czerwca 2007 r. na antenie TVP ukazuje się program "Misja specjalna”, a w nim reportaż opisujący "przekręt” z pieniędzmi Ady Dysput. Autorzy materiału sugerują, że rodzice nie mają dostępu do pieniędzy i sami płacą za leczenie dziecka. Według nich, nikt z wylicytowanych na aukcji pieniędzy do tej pory się nie rozliczył.
Po emisji skontaktowaliśmy się z matką dziecka. Co dziwne, Edyta Dysput potwierdziła, że pieniądze na leczenie córki cały czas płyną z konta Rotarian. - Jesteśmy rozgoryczeni, bo zostaliśmy zmuszeni do skorzystania z pomocy w Polsce. W Instytucie Kesslera dziecko miałoby darmową pomoc do końca 18-roku życia. Potrzebowaliśmy tylko pieniędzy na przeloty do Stanów - przekonuje.
- To nieprawda. W odpowiedzi na nasze zapytanie dostaliśmy fax z Kessler Institute informujący, że nie zamierzają finansować protez przez tak długi okres czasu, a pomoc była tylko jednorazowa - odpowiada Andrzej Ludek.
Tę wersję potwierdza Agnieszka Magdziak-Miszewska, ambasador RP w Izraelu, która interesowała się sprawą, kiedy w 2002 r. była konsulem generalnym RP w Nowym Jorku. - Uzyskałam wyjaśnienia z Instytutu: gotowi byli zrobić to jednorazowo, za następne protezy należało płacić znacznie więcej niż zebrana suma - tłumaczy ambasador w mailu wysłanym do naszej redakcji.

Obrońcy Polonii

Autorami reportażu w "Misji Specjalnej” są Miłosz Horodyski i Marek Podlecki. Ten drugi to bliski współpracownik Małgorzaty Chudziak i Dariusza Michalskiego. Razem z nimi działał w FOPP i zajmował się m.in. produkcją reportażu o całej "aferze”.
Chudziak i Michalski to z kolei para bardzo dobrze znana w środowisku polonijnym. Według ambasador Magdziak-Miszewskiej ich działalność to po prostu chęć zaistnienia w środowisku przez ataki na wszystkich: - Sprawa Adrianny to tylko drobny przykład. Państwo Michalscy doprowadzili do wycofania się nowojorskiego instytutu dla dzieci z nowotworami mózgu ze sponsorowania polskich pacjentów, a także projektu utworzenia filii instytutu w Polsce. Tak skutecznie opluli wszystkich, którzy się w sprawę zaangażowali, w tym lekarzy szpitala, że pomoc, z której skorzystało kilkoro polskich dzieci, została wstrzymana.
Nowojorski prawnik i były dyrektor Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Andrzej Kamiński, jest przekonany, że działalność Chudziak i Michalskiego ma na celu przysporzenie im większej liczby klientów wśród amerykańskiej Polonii. - Zajmują się pośrednictwem w udzielaniu kredytów. Kiedy robią z siebie szlachetnych obrońców uciśnionych, to ludzie częściej do nich przychodzą.
Chcieliśmy zapytać szefową programu "Misja Specjalna”, czy emisja reportażu, którego współautorem jest osoba zamieszana w sprawę, jest etyczna. Mimo pozostawienia numeru telefonu, nie doczekaliśmy się jednak odpowiedzi.
Kilkukrotnie próbowaliśmy też skontaktować się z Małgorzatą Chudziak i Dariuszem Michalskim. Bezskutecznie.
A Ada skończyła 11 lat. Połowę swojego życia spędziła na przyglądaniu się przepychankom i walce rodziców z klubem Rotary.
Tymczasem Rotarianie powiadomili o podjęciu kroków prawnych w związku ze zniesławieniem. To samo zapowiedział w piśmie do prezesa TVP, Andrzeja Urbańskiego, Romuald Magda z Nowego Jorku, odpowiedzialny .
A Ada skończyła 11 lat. Połowę swojego życia spędziła na przyglądaniu się przepychankom i walce rodziców z klubem Rotary.


Pozostałe informacje

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot
zdrowie

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium