Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 kwietnia 2003 r.
16:23
Edytuj ten wpis

Złoty interes Maryli

Autor: Zdjęcie autora Beata Biała

Pracuje kilkanaście godzin na dobę. Jeździ po Warszawie i okolicy, gdzie kupuje srebro na kilogramy, odbiera przesyłki pereł z Kalifornii, gotową biżuterię wiezie na lotnisko, by wysłać ją do Niemiec czy Izraela, remontuje własny dom i jeszcze tworzy nowe wzory. Tempo jej życia osiąga zawrotne prędkości. Bywa, że jest zmęczona ale zawsze szczęśliwa, bo niezależna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Kiedy po pierwszym roku rzuciła studia na kierunku zarządzanie i marketing na Politechnice Lubelskiej, jeszcze nie wiedziała, że podstawy ekonomiki, tworzenie biznesplanów i kosztorysów całkiem niedługo przydadzą się jej do prowadzenia własnej, świetnie prosperującej firmy.
– Zajęcia z chemii na tym kierunku studiów były dla mnie abstrakcją – opowiada Maria Maryla Dubiel, lubelska projektantka biżuterii. – Do dziś nie rozumiem, co wspólnego z marketingiem mają estry. Pomyślałam, że tak naprawdę studia te można zrobić w trzy, a nie w pięć lat. Po co marnować czas?
Wtedy jeszcze nie wiedziała, że za kilka lat źródłem jej utrzymania będzie projektowanie i sprzedaż biżuterii. Wszystko, jak to w życiu bywa, okazało się kwestią przypadku.
Niemiecki złotnik i magia Paryża
W Kazimierzu Dolnym poznała złotnika, a ten zaraził ją swą pasją. Dzięki jego namowom zrobiła dwutygodniowy kurs złotniczy w Hameln koło Hannoveru, który dał jej podstawy warsztatowe. Metody, które dziś stosuje przy wyrobie biżuterii, to efekt prób i błędów oraz wielu godzin spędzonych przy stole złotniczym. Paryż z kolei ukształtował jej spojrzenie na świat i świadomość artystyczną. Maryla szuka inspiracji w ludziach i miejscach – europejska stolica sztuki, z całym swym bogactwem kulturowym, historią i niepowtarzalnymi ludźmi, których można spotkać w metrze, na ciasnych uliczkach dzielnicy łacińskiej, czy w ulicznych kawiarenkach, wywarła na niej niezapomniane wrażenie.
Po powrocie z Niemiec skompletowała skromny warsztat złotniczy – stół, walcarka, szczypce, palnik, parę pilników... Tak zaczęła się przygoda z unikatową biżuterią artystyczną. Na początku tworzyła głównie naszyjniki i pierścionki.
Pierwsza wystawa biżuterii Maryli w warszawskiej galerii „Milano” w 1996 roku odniosła sukces. Jednak wkrótce okazało się, że to ambitne, czasochłonne i wymagające nakładów zajęcie nie zapewni jej stałego dochodu. Piękne, a zarazem drogie formy potrzebują amatora. Owszem, byli i stali klienci, ale sterta niezapłaconych rachunków ciągle rosła. Kiedy zaczęły odpadać z lodówki, postanowiła skomercjalizować swoje kolekcje i wejść na rynek szerszego odbiorcy.
Sztuka modna
To, co dzisiaj tworzy, najłatwiej można określić jako współczesna biżuteria artystyczna. Proste formy o niejednoznacznej fabule. Jej kolekcje powstają zazwyczaj ze srebra, nierzadko łączonego ze złotem, perłami, czy bursztynem. Biżuterię Maryli Dubiel można spotkać w galeriach na terenie całego kraju, jednak ambicje i operatywność artystki sięgają dalej. Nazwisko Dubiel znane jest już za oceanem, współpracuje z galeriami w USA i Kanadzie. Jej kolekcje sprzedają się także w Danii, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, na Litwie, w Izraelu. Swoją ofertę kilka razy w roku przedstawia na specjalistycznych targach w kraju i za granicą.
– Mimo komercji, ciągle są to kolekcje autorskie – wyjaśnia M. Dubiel. – Choć koszty obniża się zastosowaniem maszyn do wytwarzania niektórych elementów, nadal wykonywane są głównie ręcznie. Dzięki temu na moją biżuterię pozwolić może sobie praktycznie każdy. Niektóre wzory dostępne są już za kilkanaście złotych.
Dzisiaj Maryla do stołu złotniczego siada głównie po to, by opracować nowe wzory. Wykonywaniem biżuterii zajmują się zatrudnione przez nią osoby. Do niej, jak na właścicielkę złotego interesu przystało, należy zaopatrzenie pracowni w materiały, przyjmowanie zamówień, wysyłanie biżuterii, ściąganie należności od sprzedawców, i wiele, wiele innych mało artystycznych obowiązków, niezbędnych w prowadzeniu firmy. Kiedy więc tworzy?
Skulona w kucki
na schodach albo w łazience zamyka się w sobie i koncentruje. Nagle przychodzi olśnienie. Pomysły rodzą się często w samochodzie, kiedy z domu w Falenicy jedzie do swojej galerii na Nowym Świecie. Właśnie w samochodzie wymyśliła, jak kolorować srebro w jej ostatniej „spławikowej” kolekcji. Ma pewien dar – wyczuwa trendy. Jej biżuteria jest modna. Choć, jak sama podkreśla, nie wie, czy to dobrze, czy źle. Mówią, że sztuka nie może być modna...

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium