Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2017 r.
8:20

ZOO w Zamościu: Są nowi mieszkańcy m.in. kameleon lamparci. Jest hotel dla pszczół

0 2 A A

Hotel dla owadów, remonty, modernizacje i nowe zwierzęta - tak najkrócej można opisać to, co dzieje się w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zadaszony hotel dla owadów zbudowany jest z cegieł dziurawek, trzcin i ponawiercanych pieńków. Już zagnieździły się w nim murarki ogrodowe. To wyjątkowe owady, które są znacznie bardziej wydajne od pszczoły miodnej. Nie tylko zapylają o wiele więcej kwiatów, ale są też znacznie mniej groźne, bo mają zredukowane żądło i są łagodne.

Hotel czeka na gości

- Hotelik dla pszczół to bardzo ciekawa inicjatywa proekologiczna - mówi Łukasz Sułowski, wicedyrektor zamojskiego ZOO. - Wiele podobnych hoteli powstaje, czy to przy szkołach, czy w ogrodach prywatnych. Podglądanie kolorowych owadów jest niezwykle fascynujące. Mamy nadzieję, że murarki nie będą naszymi jedynymi gośćmi. Liczymy, że wkrótce w naszym hotelu zagoszczą także złotooki, trzmiele, ale także biedronki, które mogą tam zimować.

Złotooki to owady należące do rzędu sieciarek, które zasiedlają lasy i zadrzewienia w pobliżu siedzib ludzkich. Są to bardzo pożyteczne owady, gdyż ich larwy w sezonie wegetacyjnym żywią się m.in. mszycami, przędziorkami czerwcami, miodówkami oraz larwami zwójek. Są przy tym niezwykle ładne, bo ich delikatne, wysmukłe ciała mają barwy od zielonej lub żółtawej. Skrzydła są natomiast bogato żyłkowane i przejrzyste.

Gibbon Boguś na spacerze

- Jeśli już przy owadach jesteśmy, to w przyszłym tygodniu do ogrodu przyjadą poczwarki motyli, które trafią do inkubatora, by w długi majowy weekend zasiedlić naszą motylarnię - dodaje Sułowski. - To miejsce magiczne, mieniące się kolorami i bardzo chętnie odwiedzane przez zwiedzających.
Zobaczyć będzie można także najmłodszych mieszkańców ZOO. Zamość doczekał się pięknego przychówku gazeli abisyńskich: w ciągu kilku miesięcy trzy samice tego gatunki oraz jeden samiec doczekały się aż trzech młodych.

W marcu na świat przyszedł także mały lemur. Największą radością był jednak pierwszy spacer małego gibbona, Bogusia, który w ostatnim dniu marca po raz pierwszy pokazał się z mamą zwiedzającym zamojski ogród.

Kameleon lamparci

Póki motyli jeszcze nie ma, goście mogą oglądać żyrafy, antylopy i gazele, które w ciepłe dni spacerują już po zewnętrznych wybiegach. Zainteresowanie jest ogromne: tylko w pierwszy kwietniowy weekend ZOO odwiedziło 3,5 tys. osób. Prawdziwy szturm przewidziany jest jednak na święta, o ile oczywiście pogoda dopisze i podczas majówki. To już tradycja, że wtedy bite są kolejne rekordy frekwencji.

- Zbieramy siły, żeby być gotowym na te dni - śmieje się Sułowski. - Staramy się, żeby nasi goście odwiedzający nas na przykład raz w roku, albo raz na kilka miesięcy za każdym razem mogli zobaczyć nowych mieszkańców. Tym razem będą to nie tylko nowe węże, które już niedługo zaczną składać jaja, ale także nowi mieszkańcy odświeżonych terrariów z przepięknym kolorowym kameleonem lamparcim na czele.

Surykatki z nowym piaskiem

Innych, znanych już mieszkańców ogrodu, będzie można zobaczyć w nowy, bardziej przyjazny sposób. Zmienił się już wybieg dla surykatek, na którym nie tylko wymieniono piasek, którego gruba warstwa pozwala kopać zwierzętom długie tunele, ale także położono mnóstwo nowych gałęzi.

Przebudowywany jest też wybieg kuców szetlandzkich. Podzielono go na dwie części. W jednej posiano trawę, koniczynę i lucernę: miejsce to stanowić będzie odwiedzany przez zwierzęta raz w tygodniu paśnik. Na pozostałej części kuce będą spacerować, przy czym aby nie zmieniały mokrej po deszczach nawierzchni w błoto, w którym muszą potem brodzić stworzono dla nich wygodny przedwybieg z kostki.

Bioflor dla drapieżników

- We wtorek zaczęła się natomiast modernizacja u dużych drapieżników: tygrysów, lwów, panter - dodaje dyrektor Sułowski. - Dwunastu pracowników rozpoczęło już skuwanie dotychczasowej nawierzchni, którą zastąpi tzw. bioflor.

To nowoczesny rodzaj nawierzchni testowany już z powodzeniem we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym w wybiegu dla nosorożców oraz w Opolu, w pawilonie dla goryli.

Mówiąc w dużym uproszczeniu: na skośnej wylewce przygotowuje się drenaż, na który układa się 70 cm kory zaszczepiając na niej odpowiedni szczep bakterii likwidującej zanieczyszczenia. Większość odchodów można potem spłukiwać z takiej nawierzchni zwykłym szlauchem bezpośrednio do kanalizacji, co znacznie poprawia komfort zapachowy przy odwiedzaniu takiego miejsca.

- Duże drapieżniki mają bardzo stężony mocz, co wiążę się z nieprzyjemnym zapachem. Odwiedzający ogród z tego powodu, nie spędzali w pawilonie zbyt dużo czasu - przyznaje Sułowski. - Teraz to się zmieni, jednak dopóki prace nie zostaną zakończone zwierzęta będzie można oglądać tylko na wybiegu.

Wkrótce zapełni się także minizoo. Na razie mieszkają w nim gołębie i ozdobny drób. Gdy tylko pogoda na to pozwoli, przeniosą się tam także króliki, żółwie i świnki morskie. To właśnie z myślą o tych ostatnich wyremontowany teren obsiano lucerną.

Zamojskie ZOO
zaprasza w kwietniu w godzinach 9-18, a od maja: 9-19, przy czym ekspozycja prezentowanych zwierząt uzależniona jest od pory roku i warunków atmosferycznych. Żywe motyle w motylarni można oglądać od 1 maja do 30 września.

Za bilet ulgowy dla dzieci w wieku od 3-6 lat, uczniów, studentów w wieku do 26 lat oraz emerytów i rencistów, osoby niepełnosprawne oraz osoba towarzysząca osobie niepełnosprawnej zapłacimy 14 zł. Bilet normalny dla dorosłych kosztuje 19 zł.

Pozostałe informacje

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej przygotowujemy bowiem posiłki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. O jakich akcesoriach nie należy zapominać? Które naczynia będą najlepszym wyborem? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania i podpowiemy, jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku. Zapraszamy.

Jedna ze skrytek w białoruskim autobusie

Sprytny Białorusin nie popali i nie pojeździ

Białorusin, kierowca autokaru, chciał przechytrzyć polskich celników. Podjechał na granicę w Terespolu autobusem specjalnie przygotowanym do kontrabandy. Przerobił m.in. ściankę w toalecie i przestrzeń konstrukcyjną za zbiornikiem paliwa oraz wykorzystał miejsce, gdzie standardowo powinna być lodówka. W ten sposób próbował przemycić do Polski 430 paczek papierosów z białoruską akcyzą. Nie udało się.

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

Motor przegrał pierwszy mecz z Jagiellonią 0:2

Motor Lublin poznał termin meczu z Jagiellonią Białystok

PKO BP Ekstraklasa ogłosiła dokładne terminy wszystkich meczów 21. kolejki, czyli trzeciej, która zostanie rozegrana w 2025 roku. Motor Lublin zmierzy się wówczas na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 16 lutego (godz. 17.30).

Wtorkowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej

Potrącenie wyglądało groźnie. Przejścia słabo oświetlone czy kierowcy narwani?

Wyglądało groźnie. Kierowca taksówki potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę i jego 9-letniego syna. Mieszkańcy Białej Podlaskiej uważają, że przy ulicy Armii Krajowej trzeba doświetlić przejścia lub zamontować progi zwalniające. Urzędnicy to rozważą.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium