Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2017 r.
8:20

ZOO w Zamościu: Są nowi mieszkańcy m.in. kameleon lamparci. Jest hotel dla pszczół

Hotel dla owadów, remonty, modernizacje i nowe zwierzęta - tak najkrócej można opisać to, co dzieje się w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zadaszony hotel dla owadów zbudowany jest z cegieł dziurawek, trzcin i ponawiercanych pieńków. Już zagnieździły się w nim murarki ogrodowe. To wyjątkowe owady, które są znacznie bardziej wydajne od pszczoły miodnej. Nie tylko zapylają o wiele więcej kwiatów, ale są też znacznie mniej groźne, bo mają zredukowane żądło i są łagodne.

Hotel czeka na gości

- Hotelik dla pszczół to bardzo ciekawa inicjatywa proekologiczna - mówi Łukasz Sułowski, wicedyrektor zamojskiego ZOO. - Wiele podobnych hoteli powstaje, czy to przy szkołach, czy w ogrodach prywatnych. Podglądanie kolorowych owadów jest niezwykle fascynujące. Mamy nadzieję, że murarki nie będą naszymi jedynymi gośćmi. Liczymy, że wkrótce w naszym hotelu zagoszczą także złotooki, trzmiele, ale także biedronki, które mogą tam zimować.

Złotooki to owady należące do rzędu sieciarek, które zasiedlają lasy i zadrzewienia w pobliżu siedzib ludzkich. Są to bardzo pożyteczne owady, gdyż ich larwy w sezonie wegetacyjnym żywią się m.in. mszycami, przędziorkami czerwcami, miodówkami oraz larwami zwójek. Są przy tym niezwykle ładne, bo ich delikatne, wysmukłe ciała mają barwy od zielonej lub żółtawej. Skrzydła są natomiast bogato żyłkowane i przejrzyste.

Gibbon Boguś na spacerze

- Jeśli już przy owadach jesteśmy, to w przyszłym tygodniu do ogrodu przyjadą poczwarki motyli, które trafią do inkubatora, by w długi majowy weekend zasiedlić naszą motylarnię - dodaje Sułowski. - To miejsce magiczne, mieniące się kolorami i bardzo chętnie odwiedzane przez zwiedzających.
Zobaczyć będzie można także najmłodszych mieszkańców ZOO. Zamość doczekał się pięknego przychówku gazeli abisyńskich: w ciągu kilku miesięcy trzy samice tego gatunki oraz jeden samiec doczekały się aż trzech młodych.

W marcu na świat przyszedł także mały lemur. Największą radością był jednak pierwszy spacer małego gibbona, Bogusia, który w ostatnim dniu marca po raz pierwszy pokazał się z mamą zwiedzającym zamojski ogród.

Kameleon lamparci

Póki motyli jeszcze nie ma, goście mogą oglądać żyrafy, antylopy i gazele, które w ciepłe dni spacerują już po zewnętrznych wybiegach. Zainteresowanie jest ogromne: tylko w pierwszy kwietniowy weekend ZOO odwiedziło 3,5 tys. osób. Prawdziwy szturm przewidziany jest jednak na święta, o ile oczywiście pogoda dopisze i podczas majówki. To już tradycja, że wtedy bite są kolejne rekordy frekwencji.

- Zbieramy siły, żeby być gotowym na te dni - śmieje się Sułowski. - Staramy się, żeby nasi goście odwiedzający nas na przykład raz w roku, albo raz na kilka miesięcy za każdym razem mogli zobaczyć nowych mieszkańców. Tym razem będą to nie tylko nowe węże, które już niedługo zaczną składać jaja, ale także nowi mieszkańcy odświeżonych terrariów z przepięknym kolorowym kameleonem lamparcim na czele.

Surykatki z nowym piaskiem

Innych, znanych już mieszkańców ogrodu, będzie można zobaczyć w nowy, bardziej przyjazny sposób. Zmienił się już wybieg dla surykatek, na którym nie tylko wymieniono piasek, którego gruba warstwa pozwala kopać zwierzętom długie tunele, ale także położono mnóstwo nowych gałęzi.

Przebudowywany jest też wybieg kuców szetlandzkich. Podzielono go na dwie części. W jednej posiano trawę, koniczynę i lucernę: miejsce to stanowić będzie odwiedzany przez zwierzęta raz w tygodniu paśnik. Na pozostałej części kuce będą spacerować, przy czym aby nie zmieniały mokrej po deszczach nawierzchni w błoto, w którym muszą potem brodzić stworzono dla nich wygodny przedwybieg z kostki.

Bioflor dla drapieżników

- We wtorek zaczęła się natomiast modernizacja u dużych drapieżników: tygrysów, lwów, panter - dodaje dyrektor Sułowski. - Dwunastu pracowników rozpoczęło już skuwanie dotychczasowej nawierzchni, którą zastąpi tzw. bioflor.

To nowoczesny rodzaj nawierzchni testowany już z powodzeniem we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym w wybiegu dla nosorożców oraz w Opolu, w pawilonie dla goryli.

Mówiąc w dużym uproszczeniu: na skośnej wylewce przygotowuje się drenaż, na który układa się 70 cm kory zaszczepiając na niej odpowiedni szczep bakterii likwidującej zanieczyszczenia. Większość odchodów można potem spłukiwać z takiej nawierzchni zwykłym szlauchem bezpośrednio do kanalizacji, co znacznie poprawia komfort zapachowy przy odwiedzaniu takiego miejsca.

- Duże drapieżniki mają bardzo stężony mocz, co wiążę się z nieprzyjemnym zapachem. Odwiedzający ogród z tego powodu, nie spędzali w pawilonie zbyt dużo czasu - przyznaje Sułowski. - Teraz to się zmieni, jednak dopóki prace nie zostaną zakończone zwierzęta będzie można oglądać tylko na wybiegu.

Wkrótce zapełni się także minizoo. Na razie mieszkają w nim gołębie i ozdobny drób. Gdy tylko pogoda na to pozwoli, przeniosą się tam także króliki, żółwie i świnki morskie. To właśnie z myślą o tych ostatnich wyremontowany teren obsiano lucerną.

Zamojskie ZOO
zaprasza w kwietniu w godzinach 9-18, a od maja: 9-19, przy czym ekspozycja prezentowanych zwierząt uzależniona jest od pory roku i warunków atmosferycznych. Żywe motyle w motylarni można oglądać od 1 maja do 30 września.

Za bilet ulgowy dla dzieci w wieku od 3-6 lat, uczniów, studentów w wieku do 26 lat oraz emerytów i rencistów, osoby niepełnosprawne oraz osoba towarzysząca osobie niepełnosprawnej zapłacimy 14 zł. Bilet normalny dla dorosłych kosztuje 19 zł.

Pozostałe informacje

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium