Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 czerwca 2015 r.
20:11

Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Otwarcie laboratoriów edukacyjnych nad zalewem (cennik)

Dotknąć, powąchać i obejrzeć w powiększeniu. W laboratoriach Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim, można usłyszeć odgłosy włochatka czy śmieszki. Można poczuć zapach świerku pospolitego czy mięty i obejrzeć żuka. Można też posłuchać opowieści mrówki z multimedialnej jagody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Czekaliśmy na to kilka lat - przyznaje Beata Staszewska, prezes spółki „Zalew”, która zarządza Parkiem Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. - W tym roku się udało. W czerwcu wreszcie otwieramy laboratoria edukacyjne. To jest unikat nie tylko na skalę regionalną czy Polski, ale nawet Europy. Ten produkt turystyczny łączy rekreację z elementami edukacji. Jest to coś podobnego do Centrum Nauki Kopernik, tylko z innymi elementami: natury i ekologii.

Sobota będzie pierwszym dniem, kiedy zaczną działać cztery laboratoria edukacyjne w parku Zoom Natury. To położony na terenie o powierzchni ponad 10 ha nad zalewem janowskim park. W jego skład wchodzi działający od 3 lat park linowy. W parku są też ścieżki rowerowe i spacerowe, siłownie zewnętrzne, bulodrom, plac zabaw, wieża widokowa i działający w sezonie tor wodny. Wszystko otoczone naturalną roślinnością.

- Jest też powiększona, piaszczysta plaża o długości pół kilometra i czysta woda - zachęca do wizyty Staszewska.

Skąd pomysł?

- Wszystko zaczęło się od naszego szefa (burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś - przyp. red.), którego zafascynował park w Bałtowie - opowiada Staszewska. - Zaczęliśmy szukać jakiegoś pomysłu, który można byłoby zrealizować u nas, bo drugiego parku z dinozaurami nie chcieliśmy robić. Pojawiały się różne pomysły. Statek na wodzie, Dinoland, może jakaś infrastruktura w formie smoka.

Splot okoliczności sprawił, że miasto zaczęło współpracę z architektem Mirosławem Nizio, założycielem Nizio Design International, znanym głównie z projektów muzeów, pomników pamięci czy ekspozycji historycznych. Współtworzył i zrealizował m.in. wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego jak też wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
- Szukaliśmy takiego pomysłu, który by nas wyróżniał, ale też byłoby to dla Janowa Lubelskiego naturalne - przyznaje Staszewska. - Mamy lasy, rezerwat wodno-torfowiskowy. To był pomysł. Natura.

Tak się zaczęło. Projekt stworzyła firma Mirosława Nizio. - Centrum Nauki Kopernik jest to miejsce bardziej techniczne. W naszych laboratoriach łączymy wiedzę przyrodniczą, fizyczną i geograficzną - podkreśla prezes spółki „Zalew”. - Najważniejszym aspektem naszych laboratoriów jest to, że przekazujemy wiedzę poprzez zabawę, pewną interaktywność. Mamy różne elementy związane z sensoryką. Są prezentacje multimedialne i elementy ruchowe. Wszystko po to, aby było to wszystko jak najbardziej atrakcyjne.

Boa i kameleony

Na terenie parku są cztery laboratoria edukacyjne, które oglądaliśmy w środę, jako jedni z pierwszych. Od budynku, w którym mieszczą się biura i kasa biletowa przechodzi się do laboratoriów szlakiem spacerowym, w którym jest umieszczonych w sumie 30 tablic edukacyjnych dotyczących janowskiej przyrody. Na centralnym placu z podświetlanymi fontannami zostały ustawione cztery ekspozytury maszyn. - Pokazują różne formy przekształcania się energii - mówi Staszewska.

Laboratoria przyciągają nie tylko pomysłami, ale też estetyką wykonania poszczególnych elementów. W głównym laboratorium umieszczono terrarium z wężami boa
i kameleonami. Są też akwaria egzotyczne i śródlądowe czy też mrówkarium z czarnymi i czerwonymi mrówkami.

- Mamy też aksolotly, takie małe różowe smoki. To zwierzę jak straci kończynę to odrasta mu kolejna z układem kostnym. Takich zwierząt mamy kilkanaście - dodaje Staszewska.

Zaś w kubiku z niezwykłymi roślinami można zobaczyć takie unikalne rośliny jak chociażby mimozę wstydliwą, która reaguje na dotyk. W laboratorium „Runo Leśne” najmłodszym dzieciom o przyrodzie opowiedzą bohaterzy kreskówek: mrówka, świerszcz, pszczoła i konik polny, które „mieszkają” w multimedialnych jagodach. Mówią głosem dziecka.

Zwiedzający mogą też posłuchać odgłosów zwierząt żyjących w lasach.

Ekologia

W kolejnym laboratorium jest zaś ptasie radio. W słuchawkach możemy słuchać odgłosów np. bielika, śmieszki, kapturka czy trzciniaka. Przyrodę też poczujemy wąchając zapachy m.in. świerka pospolitego czy mięty pieprzowej.

W następnym laboratorium są prezentowane różne rodzaje energii. Na sali ekspozycyjnej zamontowano elementy elektrowni wiatrowej i wodnej. - Dziecko naciskając przycisk uruchamia cały mechanizm. W ruch jest wprowadzane m.in. młyńskie koło - opisuje Paweł Woliński, właściciel Firmy Inżynierskiej „Mechatronika” z Warszawy, który wykonał, zamontował i uruchomił to stanowisko. - Kiedy zaczyna wytwarzać się energia zapala się oświetlenie diodowe. To wszystko ma uzmysłowić zwiedzającym jak powstaje energia.

- Na jednym z monitorów możemy zobaczyć energię swojego ciała - dodaje Staszewska. - Później zrobić zdjęcie i wysłać na swojego maila.

Jest też wielka zgniatarka, w której dzieci własnoręcznie będą mogły zgniatać puszki.

Projekt budowy parku jest współfinansowany z unijnych funduszy.

Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Cennik

Jest kilka wariantów biletów, są też zniżki zależne od tego, co zwiedzający chce zobaczyć i jak duża jest grupa. Bilet normalny do laboratoriów: 25 złotych, ulgowy: 22./19 złotych. Wypożyczenie kajaku dla dwóch osób to koszt 12 zł., zaś wejście na wieżę widokową: 3 zł.

Zoom Natury w Janowie Lubelskim - otwarcie

Na 13 czerwca zaplanowano imprezę nad zalewem janowskim. Rozpocznie się o godzinie 13 od pikniku rodzinnego. Będą też występy artystyczne i pokazy taneczne. Wieczorem zostaną wręczone wyróżnienia „Antek roku”. Gwiazdą wieczoru będzie Kamil Bednarek. Jego koncert rozpocznie się o godzinie 21.

Pozostałe informacje

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium