Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 października 2021 r.
14:30

Lublin: Chcą odnowić zabytkowe nagrobki na cmentarzu. Czy w tym roku będzie kwesta?

Autor: Zdjęcie autora aa
8 0 A A
(fot. Piotr Michalski)

Na początku przyszłego tygodnia będzie wiadomo, czy w tym roku zostanie zorganizowana kwesta na najstarszej lubelskiej nekropolii. Jeśli dojdzie do skutku, to z puszkami wyjdą wyłącznie osoby dorosłe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W zeszłym roku, ze względu na ograniczenia covidowe, pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na najstarszej lubelskiej nekropolii można była wpłacać bezpośrednio na konto bankowe.

– Zebraliśmy w sumie 12 tysięcy złotych. Wystarczyło na pół nagrobka – podlicza Stanisław Santarek, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, który od wielu lat organizuje kwestę listopadową na cmentarzu przy ul. Lipowej. – Ale pieniądze na koncie jeszcze były – łącznie 30 tysięcy złotych.

To pozwoliło na zaplanowanie prac renowacyjnych na ten rok. Komitet postanowił odnowić dwa zabytki, w tym artysty Celestyna Miklasińskiego. – Drugi to nagrobek Anastazego Suligowskiego (był projektodawcą, dyrektorem naczelnym i właścicielem lubelskiej gazowni miejskiej – red.), który wykonujemy wspólnie z gazownikami, w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem lubelskiego gazownictwa.

Dzięki pomocy darczyńców, udało się odnowić też inny zabytkowy nagrobek – malarza Władysława Barwickiego.

– Prace sfinansowało Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – informuje Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków.

– Władysław Barwicki był artystą znanym i bardzo poważanym przez środowisko artystyczne i społeczność Lublina z przełomu XIX/XX i początku XX wieku – czytamy we wpisie na profilu FB służb konserwatorskich. – Jednakże jego spuścizna nie jest do tej pory we właściwy sposób opracowana. Z przykrością należy stwierdzić, że stał się artystą wręcz zapomnianym. Uroczystości związane z przyznaniem Laurów Konserwatorskich przypomniały jego postać, gdyż jedna z nagród trafiła do rektora kościoła pw. św. Piotra Apostoła w Lublinie. Część polichromii w tej świątyni wykonał właśnie Władysław Barwicki. Podjęcie prac przy polichromii zachęciło księdza rektora Bogusława Suszyłę i konserwatorów do zgłębiania wiedzy o artyście.

Efektem czego jest publikacja artykułu w „Wiadomościach Konserwatorskich” o pracach tego artysty znajdujących się na terenie województwa lubelskiego.

Choć sam artysta nie jest powszechnie znany, to nagrobek malarza z łatwością można odnaleźć przy ul. Lipowej.

– Udekorowany piękną postacią Madonny pomnik stoi naprzeciw wejścia do rzymskokatolickiej kaplicy cmentarnej – opisuje wojewódzki konserwator zabytków. – Płyta memoratywna poświęcona artyście, wykonana z białego marmuru została oparta skośnie o cokół. Nagrobek, w którym zostali pochowani członkowie rodzin Kozyrskich, Pliszczyńskich i Barwickich wykonany jest w części postumentowej z piaskowca, natomiast rzeźba przedstawiająca Matkę Boską Niepokalanego Poczęcia z wapienia. Całość została posadowiona na płycie nagrobnej, która stanowi jednocześnie przykrycie krypty grobowej.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina, który od ponad 30 lat organizuje cmentarną kwestę w ciągu ponad 30 lat uratował i odnowił blisko 300 zabytkowych nagrobków.

Zbiórka przez cały rok

Datki na renowacje kolejnych lubelskich nagrobków można wpłacać bezpośrednio na konto bankowe Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina. Nr konta: 04 1240 5497 1111 0000 5001 4129

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niewybuch z czasów wojny znaleziony na budowie

Niewybuch z czasów wojny znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafili w czwartek budowlańcy przy ulicy Walecznych w Lublinie.

Ratusz w Zamościu

Urzędnicy nikogo nie obsłużą. Będzie ewakuacja

Półgodzinną przerwę w obsłudze interesantów będą mieć dzisiaj urzędnicy w Zamościu. Lepiej więc w ogóle się tam nie wybierać między godz. 13 a 13.30.

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym
ZDJĘCIA
galeria

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym

W środę gościem w Lublinie był jeden z najlepszych polskich lekkoatletów – Adam Kszczot. Odwiedził trzy szkoły podstawowe: SP nr 28, 53 i 58, ale poprowadził też trening w Parku Ludowym.

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg
BIAŁA PODLASKA

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg

44-latek przechodząc przez tory w miejscu niedozwolonym wpadł pod ruszający pociąg. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty