Lublin będzie mieć nową ortofotomapę. Jej przygotowanie zamawia Urząd Miasta, który wczoraj ogłosił przetarg na wykonanie i przetworzenie zdjęć.
Kontrakt ma obejmować wykonanie zdjęć lotniczych Lublina obejmujących całe miasto oraz 100-metrowy bufor na zewnątrz jego granic, łącznie będzie to obszar ok. 156 km kw. Wszystkie zdjęcia będą musiały być wykonane przy zbliżonych warunkach oświetleniowych.
Pora fotografowania musi być dobrana tak, aby wysokość słońca nad horyzontem nie była mniejsza niż 25 stopni. Możliwe jest również wykonanie tzw. zdjęć bezcieniowych, robionych przy pełnym zachmurzeniu, ale poniżej pułapu chmur.
Z wykonanych zdjęć (ich rozdzielczość nie może być mniejsza niż 100 megapikseli) sporządzona ma być w ramach tej samej umowy prawdziwa ortofotomapa. Jeden piksel musi odpowiadać w terenie odległości nie większej niż 7 cm.
– Niedopuszczalne są błędy takie jak źle odwzorowane płaszczyzny dachów, wód, brak informacji tj. dziury w dachach czy fragmenty dachów odwzorowane na terenie – zastrzega Urząd Miasta w wytycznych dla wykonawców.
W ramach kontraktu ma być również przeprowadzone (równocześnie z wykonywaniem zdjęć) laserowe skanowanie miasta. Ratusz zamawia również opracowanie „numerycznego modelu terenu”, który pozwoli użytkownikom na sprawdzenie wysokości dowolnie wybranego punktu na powierzchni terenu w granicach administracyjnych Lublina. Powstanie również „numeryczny model pokrycia terenu”, pozwalający na sprawdzenie np. tego, czy balkon na piątym piętrze bloku na Czubach jest wyżej czy niżej od balkonu na piątym piętrze Czechowa.
Umowa będzie obejmować również sporządzenie tzw. fotomap ukośnych oraz dostawę i instalację oprogramowania do internetowej publikacji ortofotomap, fotomap ukośnych, chmury punktów i modelu trójwymiarowego. System ma być też zasilony archiwalnymi mapami, które już teraz dostępne są na geoportalu Urzędu Miasta.
Zwycięzca przetargu będzie musiał uporać się ze wszystkimi zadaniami w czasie nie dłuższym niż 175 dni od podpisania umowy z miastem.