Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 lutego 2020 r.
11:42

Mieszkańcy osiedla w Puławach: Nie chcemy żyć w betonowej dżungli! Podpisy przeciwko wycince drzew

96 22 A A
Grupa mieszkańców z os. Norwida w Puławach nie może pogodzić się z wycinką drzew przy ich blokach
Grupa mieszkańców z os. Norwida w Puławach nie może pogodzić się z wycinką drzew przy ich blokach (fot. Radosław Szczęch)

Żądają zmiany kierownika osiedla, oczekują wyjaśnień od Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz apelują o wstrzymanie kolejnych wycinek drzew pod drogi pożarowe w Puławach. Grupa mieszkańców z osiedla Norwida przekonuje, że wiele z nich można zachować bez blokowania dojazdu służbom ratunkowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy osiedla Norwida są wściekli. Nie mogą pogodzić się z przeprowadzoną na zlecenie PSM-u wycinką drzew w pobliżu ich bloków, związaną z budową dróg pożarowych umożliwiających dojazd m.in. ciężkim pojazdom straży pożarnej. Zdaniem mieszkańców wycięto nie tylko te drzewa, które blokowały dojazd.

– Wycięto także 47-letnią wierzbę, 47-letniego klona i pięć 40-letnich rzadko występujących drzew z gatunku głogu szkarłatnego. Tak stare drzewa produkują ogromną ilość tlenu, tworzą ochronę akustyczną, magazynują wodę, obniżają temperaturę powietrza, dlatego należy je leczyć, pielęgnować lub przesadzać, a nie dokonywać na nich karygodnej rzezi – przekonuje Teresa Kuflewska, jedna z liderek akcji protestacyjnej.

Według oburzonych mieszkańców osiedla, puławskie instytucje działają lekkomyślnie i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Ich zdaniem, wycinka to ostateczność, której można było uniknąć.

– Projekty dróg pożarowych mogły zakładać przebieg dróg z zachowaniem istniejącej zieleni, będąc jednocześnie zgodnymi z obowiązującymi przepisami. Poszli jednak po linii najmniejszego oporu, celując w stary drzewostan – dodaje Kuflewska.

– A my nie chcemy żyć w betonowej dżungli, bez drzew – uzupełnia jej córka Anna Kuflewska. Podobnego zdania jest pan Tadeusz z tego samego osiedla. – Kto to projektował? Przecież te drogi mogli puścić zupełnie inaczej, mijając drzewa. Po cholerę je wycinali? – mówi, nie kryjąc zdenerwowania.

Spółdzielnia: wszystko zgodnie z przepisami

Tymczasem według władz PSM, proces budowy dróg pożarowych prowadzony jest zgodnie z przepisami, a wycinki drzew dokonano na podstawie zezwoleń, a informacje o planowanych wycinkach były udostępniane mieszkańcom. Oni twierdzą jednak, że o wszystkim dowiedzieli się, gdy było już za późno. Dlatego obecnie walczą o powstrzymanie usuwania kolejnych drzew zarówno na swoim osiedlu, jak również w innych częściach Puław. Ich zdaniem, należy szukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą uratować drzewa, zachowując możliwość dojazdu do budynków. Pod petycją w tej sprawie podpisało się 112 osób.

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, drogi pożarowe muszą mieć przynajmniej 4 metry szerokości i przebiegać w odległości od 5 do 15 metrów od ściany danego bloku. Często rosną tam drzewa, ale nie zawsze stanowią problem. Według protestujących, wystarczy trochę chęci i wyobraźni, by pogodzić roślinność z przepisami. Na osłodę, władze Puław, nakazują zarządcom wykonywanie nasadzeń zastępczych.

– Dzięki temu, na osiedlach Norwida i Gościńczyk, na których obecnie buduje się drogi przeciwpożarowe, w zamian za usuwane drzewa udało się wynegocjować i zobowiązać stronę do posadzenia 28 drzew i 740 krzewów ozdobnych – przyznaje prezydent Paweł Maj. Skutkiem negocjacji jest także wygląd nowych dróg pożarowych, które po wzmocnieniu gruntu, zasiewa się trawą. – My również nie chcemy „betonowych autostrad” przecinających osiedla – zapewnia prezydent.

Jednak nie trzeba wszystkiego wycinać

Tymczasem oburzenie puławian gotowych walczyć o każde drzewo w mieście, przynosi pierwsze skutki. We wtorek w siedzibie ZDM odbyła się rozprawa administracyjna z udziałem przedstawicieli PSM i straży pożarnej. Temat dotyczył nowych dróg dojazdowych na os. Leśna. Tam do wycięcia pierwotnie przeznaczono cztery drzewa, w większości zdrowych. – Ale jest szansa na to, żeby część z nich zachować zmieniając projekt – przyznaje bryg. Krzysztof Morawski, zastępca komendanta puławskiej straży pożarnej.

Strażacy są więc otwarci na negocjacje w sprawie alternatywnego przebiegu nowych dróg przeciwpożarowych, o ile samochody będą w stanie z nich skorzystać. – Niestety nadal do wielu bloków nie jesteśmy w stanie dojechać. Oczywiście w czasie akcji możemy zatrzymać się dalej i rozwijać węże, ale drabiny już nie postawimy. Takich miejsc w Puławach nie brakuje, dlatego jestem wdzięczny spółdzielni za to, że sukcesywnie oddaje kolejne drogi pożarowe – mówi bryg. Morawski, przypominając, że podobne zadanie spoczywa także na pozostałych zarządcach nieruchomości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium