Armia Mikołajów z całego województwa zjawiła się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Paczki z prezentami ledwo zmieściły się w holu.
Akcja „Onko Mikołaj” jest organizowana po raz czwarty przez Centrum Kultury w Łęcznej i Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie. Od 12 listopada trwała zbiórka darów i prezentów dla małych pacjentów z lubelskiego szpitala. 5 grudnia przyszedł ten wyczekiwany przez dzieci dzień, w którym ponad 30 Mikołajów zjawiło się w holu szpitala z ogromną liczbą paczek.
- Zbiórka przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo dużo mieszkańców, osób chcących wspierać akcję „Onko Mikołaj” się do nas zgłosiło. Przyjeżdżały instytucje, osoby prywatne, właściciele sklepów. Naprawdę mieliśmy problem z zapakowaniem się, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy chociaż tego jednego dnia spowodować uśmiech u każdego dziecka - Justyna Weremko, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie.
Problem z zapakowaniem prezentów nie był jedynym. W przeddzień mikołajek, pod wejście do szpitala co chwilę zajeżdżały kolejne auta, z których wypakowywane były kartony pełne darów. Niedługo po tym, niemal cały hol został wypełniony prezentami i Mikołajami. To wspólny sukces kilkudziesięciu instytucji i firm, które wsparły akcję.
- Armia Mikołajów współpracuje z nami już kolejny rok. Nie zapominają o dzieciach, które nie mogą znaleźć pod domową poduszką, ale współpracujemy z Mikołajem i na bieżąco informujemy kto jest u nas w szpitalu. To jest właśnie w tym wszystkim najważniejsze, że ten hol staje się za mały, kiedy staramy się sprawić przyjemność naszym dzieciom. Trudno zliczyć ile osób bierze udział w akcji, ponieważ włączają się pojedyncze
Osoby, włączają się instytucje publiczne, ale i prywatne firmy. Myślę, że to jest kilkanaście, nawet kilkadziesiąt instytucji i osób. Naliczyłam około 30 Mikołajów – wspomina dr Kamila Ćwik, dyrektor USzD w Lublinie.
W paczkach, które trafiły do dzieci 5 i 6 grudnia znalazły się m.in. puzzle, książeczki, materiały plastyczne, kosmetyki, pluszaki czy słodycze. W akcję włączyły się ośrodki kultury z m.in. Nielisza, Urszulina, Annopola, Milejowa, Włodawy, Białej Podlaskiej, Puchaczowa czy Wąwolnicy.