Lubelskie

8 grudnia 2018 r.
15:39

Miliardy idą w „Czyste Powietrze”

(fot. archiwum)

Program „Czyste Powietrze” wzbudza duże emocje i nadzieje. Rząd na ten program, w całym kraju, zamierza wydać 103 miliardy złotych do 2029 roku. O co najczęściej pytają dzwoniący na infolinię programu?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez osoby zainteresowane programem „Czyste Powietrze”

• Do kogo kierowany jest program?
- Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku jednorodzinnego.

• Do kiedy trwa składanie wniosków o dofinasowanie z Programu Czyste Powietrze?
- Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie do 30 czerwca 2027 roku, do godziny 24.

• Gdzie składać wniosek?
- Wnioski należy składać w Sekretariacie (I piętro)Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Lublinie, ul. Spokojna 7, 20-074 Lublin. Można również składać wnioski drogą elektroniczną zakładając konto w Portalu Beneficjenta znajdującym się na stronie internetowej WFOŚiGW w Lublinie: www.wfos.lublin.pl.

• Czy warunkiem skorzystania z programu jest wymiana pieca tzw. kopciucha na inny, czy też można złożyć wniosek wyłącznie np. na kolektory słoneczne?
- Podstawowym celem programu jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery, których źródłem są nieefektywne ekologicznie piece. Warunkiem skorzystania z programu jest wymiana pieca, jeśli nie spełnia on wymagań programu.

• Czy kwota miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie to kwota netto (na rękę), czy brutto?
- Za dochód uznaje się, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób, przychody podlegające opodatkowaniu pomniejszone o: koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu, składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Szczegółowa metodyka wyliczenia rocznego dochodu członka gospodarstwa domowego zawarta jest w Instrukcji wypełniania wniosku, która jest dostępna na stronie internetowej www.wfos.lublin.pl. Zatem chodzi o dochód netto.

• Dom ma 50 lat. W tej chwili ogrzewanie podłączone do sieci miejskiej ciepłowniczej. Czy można składać wniosek tylko o docieplenie i wymianę stolarki okiennej lub solary?
- Wrzypadku domu, który ma 50 lat i ogrzewanie podłączone do sieci ciepłowniczej (pozwolenie na budowę wydane do 15.12.2002 r.) można składać wniosek na wszystkie elementy termomodernizacji budynku oraz na przedsięwzięcia związane z instalacją odnawialnych źródeł energii.

• Czy istnieje kryterium wiekowe, od którego nie udziela się dofinasowania?
- W programie nie zostały przewidziane wymogi wiekowe dla wnioskodawców ubiegających się o wsparcie. 

• Czy można w ramach programu „Czyste Powietrze” wymienić stary kocioł gazowy na nowy?
- W ramach programu nie ma możliwości wymiany kotła gazowego na nowy. W ramach programu „Czyste Powietrze” można wymienić wyeksploatowane kotły zasilane paliwem stałym, niespełniające określonych wymagań.

• Jaki jest maksymalny okres realizacji zadania, od którego momentu liczymy początek realizacji zadania?
- Na realizację zadania mamy 24 miesiące od momentu podpisania z WFOŚiGW umowy dofinansowania.

• Czy można dostać dofinasowanie na zakupiony i zamontowany już piec odpowiadający wymogom programu?
- W ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze” kwalifikowane są koszty ponoszone w okresie od 01.01.2018 r. do 30.06.2029 r., z zastrzeżeniem, że przedsięwzięcie nie zostało zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Rozpoczęcie przedsięwzięcia może nastąpić od 01.01.2018 lecz nie wcześniej, niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

• Ile można wymienić źródeł i przyłączy ciepła w jednym domu?
- Można wymienić dwa źródła ciepła: pierwsze podstawowe oraz drugie dodatkowe.

• Czy wszystkie osoby zameldowane w zgłoszonym domu wliczamy do gospodarstwa domowego wnioskodawcy?
- Do gospodarstwa domowego wliczamy zespół osób gospodarujących i zamieszkujących wspólnie z osobą ubiegającą się o dofinansowanie, bez względu czy te osoby są zameldowane pod adresem inwestycji czy też nie. Definicja gospodarstwa domowego opiera się na definicji rodziny z ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i zakłada, że: przez gospodarstwo domowe rozumie się zespół osób gospodarujących i zamieszkujących wspólnie z osobą ubiegającą się o dofinansowanie, do których oprócz osoby ubiegającej się o dofinansowanie zaliczają się: małżonek osoby ubiegającej się o dofinansowanie, rodzice oraz dziadkowie osoby ubiegającej się o dofinansowanie oraz jego małżonka, dzieci i wnuki osoby ubiegającej się o dofinansowanie, do ukończenia 25. roku życia, dzieci i wnuki osoby ubiegającej się o dofinansowanie, które ukończyły 25. rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, osoby niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie gospodarujące z osoba ubiegającą się o dofinansowanie.
Za dziecko lub wnuka wchodzące w skład gospodarstwa domowego uznaje się również dziecko małżonka, dziecko przysposobione oraz dziecko, w sprawie którego toczy się postępowanie o przysposobienie, lub dziecko znajdujące się pod opieką prawną.

• Czy jest możliwa zmiana zakresu zadania po złożeniu wniosku lub podpisaniu umowy?
- Po złożeniu wniosku nie ma możliwości zmiany zakresu rzeczowego przedsięwzięcia. Możliwa jest jednak zmiana zakresu rzeczowego na etapie realizacji zadania poprzez aneksowanie umowy o dofinansowania po uzyskaniu wcześniejszej zgody WFOŚiGW.

Więcej informacji na stronie www Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie: www.wfos.lublin.pl

Poradnik powstał przy współpracy Andrzeja Szarlipa, rzecznika prasowego WFOSiGW w Lublinie

Pozostałe informacje

Legendarna Kalinowszczyzna. Tak wyglądała dawniej
historia na zdjęciach
galeria

Legendarna Kalinowszczyzna. Tak wyglądała dawniej

Kalinowszczyzna nazywana była dawniej Przedmieściem Lwowskim. Tędy przebiegała drzewiej główna droga do Lwowa, zwana drogą Ruską. Przypomnijmy sobie, jak wyglądała Kalina w ubiegłym wieku.

Na tydzień przed maturą. Wielka powtórka w dwa dni
26 kwietnia 2025, 8:00

Na tydzień przed maturą. Wielka powtórka w dwa dni

Sobota i niedziela (26-27 kwietnia), na ciut ponad tydzień przed pierwszym maturalnym egzaminem uczniowie będą mogli zrobić sobie wielką powtórkę materiału. Edukacyjne spotkania, wzbogacone o muzykę, ale też poczęstunek organizuje Fundacja Tworzywo nie sztuczne.

Spiderman z Chełma nieuchwytny. Ale policja go szuka

Spiderman z Chełma nieuchwytny. Ale policja go szuka

Raczej młody, na pewno sprawny mężczyzna postanowił w sobotę nietypowo się rozerwać. Trzymając się jakiejś liny czy kabla schodził z dachu bloku. Policja dojechała na miejsce, ale go nie zatrzymała, bo uciekł. Mundurowi chcą ustalić jednak jego tożsamość.

Zatrzymani podczas wspólnej akcji lubelskich i świętokrzyskich policjantów

Duża akcja policji. Za narkotyki zatrzymali Norwega i dwójkę Polaków

Zatrzymaniem 38-latki z gminy Zwierzyniec i jej 43-letniego konkubenta, a także Norwega zakończyła się wspólna akcja lubelskich i świętokrzyskich policjantów. Chodziło o przestępstwa narkotykowe.

Taki był wynik głosowania na sesji 31 marca. Jaki będzie we wtorek? Czas pokaże

Uchwała „STOP imigrantom” do kosza. Rada wycofuje się ze swojej decyzji

To była jedna z najgoręcej dyskutowanych i najostrzej krytykowanych decyzji radny miasta. Wygląda na to, że także najkrócej obowiązujących. We wtorek na nadzwyczajnej sesji radni Zamościa mają uchylić uchwałę, w której sprzeciwili się lokowaniu nielegalnych migrantów w mieście. Przyjęli ją... dwa tygodnie temu.

Młodszy inspektor Rafał Skoczylas

Policjanci z Zamościa mają nowego szefa. To komendant z Puław

Młodszy inspektor Rafał Skoczylas został w piątek oficjalnie wprowadzony na stanowisko komendanta miejskiego policji w Zamościu. Przyszedł z Puław. Zastąpił inspektora Andrzeja Miodunę, który niedawno awansował na zastępcę komendanta wojewódzkiego w Lublinie. Skoczylasa w Puławach zastąpiła nadkomisarz Agnieszka Falandysz.

Urzędnicy zapowiadają, że nowy basen powinien być gotowy w 2028 roku

Przetarg jeszcze w tym roku. Kiedy powstanie nowy basen w Łukowie?

Jeszcze w tym roku miasto zamierza ogłosić przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego basenu. Najpierw urzędnicy zapytają jeszcze o zdanie mieszkańców.

Podkarpie to ciekawa część Starego Miasta w Zamościu, jednak zaniedbana. Niezbyt często również odwiedzana przez turystów.

Podkarpie doczeka się remontu? Miasto ma plan

Jest szansa, że dawny zespół klasztorny o.o. bonifratów doczeka się remontu. Władze chcą zająć się tym zniszczonym i przez lata zaniedbanym fragmentem Starego Miasta w Zamościu. Na razie nie wiadomo jednak czy i gdzie znajdą się na to pieniądze.

Dyskoteka Gra w Rzut Beretem – gorąca noc pełna zabawy
foto
galeria

Dyskoteka Gra w Rzut Beretem – gorąca noc pełna zabawy

W lubelskim klubie Rzut Beretem znów było gorąco – sobotnia impreza z cyklu „Dyskoteka Gra” przyciągnęła tłumy spragnione tańca i świetnej muzyki. DJ serwował hit za hitem – była to prawdziwa muzyczna podróż przez dekady. Publiczność bawiła się przy ponadczasowych przebojach z lat 70., 80. i 90., nie zabrakło też ulubionych polskich hitów, które każdy zna i śpiewa. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Samuel Mraz strzelił już w tym sezonie 13 goli

Trener Lecha przed meczem z Motorem: Musimy mieć oko na Samuela Mraza

W Lublinie szykuje się kolejne, piłkarskie święto. Bilety na mecz Motor Lublin – Lech Poznań zostały wyprzedane w niecałą godzinę. Dzisiaj o godz. 17.30 piłkarze trenera Mateusza Stolarskiego spróbują pokrzyżować szyki jednemu z kandydatów do mistrzostwa.

Palmy, pisanki, kurczaczki i koszyczki. Kiermasz Wielkanocny trwa
Dużo zdjęć
galeria

Palmy, pisanki, kurczaczki i koszyczki. Kiermasz Wielkanocny trwa

Kilkudziesięciu wystawców, ludowych twórców i handlowców z Zamościa i okolic, ale też innych rejonów Polski spotkać dzisiaj można na Rynku Wielkim w Zamościu. Trwa doroczny Kiermasz Wielkanocny, jak zawsze zorganizowany w Niedzielę Palmową.

Po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego podejrzany o zabójstwo ojca i brata Bartłomiej B. przez ponad tydzień był ścigany. Zamierzał przedostać się za granicę. Nie zdążył. Został zatrzymany
PROCES

Podejrzany o podwójne zabójstwo uciekinier z Radecznicy przed sądem. Rusza proces

Grozi mu dożywocie. Jaki usłyszy wyrok? Okaże się za jakiś czas. W poniedziałek przed Sądem okręgowym w Zamościu rozpocząć się ma proces 34-letniego Bartłomieja B. To mężczyzna oskarżony o zabójstwo swojego brata i ojca. Zasłynął ucieczką ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Obława na niego trwała 10 dni, ale w końcu policjanci dopadli zbiega.

Niedziela Palmowa

Dziś Niedziela Palmowa. To w Kościele otwarcie Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień, który wieńczy Triduum Paschalne. Liturgia tego dnia rozpoczyna się poza prezbiterium od poświęcenia palm i odczytania Ewangelii o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. To też drugi dzień w roku oprócz Wielkiego Piątku, kiedy odczytywany jest opis Męki Pańskiej

Tereny, które chce nabyć miasto (po lewej)

Miasto chce kupić od Pol-Kresu działkę przy Krznie

Miasto chce nabyć działkę od Pol-Kresu niedaleko mostu przy alei Jana Pawła II. Wiadomo jakim celom ma służyć.

Po publikacji Dziennika Wschodniego miasto zapowiada tymczasowe zabezpieczenia na ul. Jaspisowej
galeria

Po publikacji Dziennika Wschodniego miasto zapowiada tymczasowe zabezpieczenia na ul. Jaspisowej

Po nagłośnieniu przez Dziennik Wschodni problemów pieszych na ul. Jaspisowej i interpelacji radnej Anny Glijer miasto zapowiada pierwsze, doraźne działania. Do czasu planowanej inwestycji pojawią się tymczasowe zabezpieczenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium