Szkolenie pracowników, profilaktyka uzależnień i Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie realizuje już dwa programy unijne za ponad 6 mln zł, trzeci czeka jeszcze na ocenę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Szpital szkoli już pracowników z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii i terapii środowiskowej dzieci i młodzieży. Do czerwca 2023 roku takie szkolenia ma przejść 100 specjalistów.
W trakcie realizacji jest także program profilaktyki uzależnień od alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych u młodzieży i młodych dorosłych. Będą prowadzone badania przesiewowe oraz działania edukacyjne w przychodniach lekarza rodzinnego (w tym studenckich), a także szkolenia e-learningowe dla kadry medycznej.
Projekt, który czeka jeszcze na ocenę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zakłada z kolei utworzenie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Szpital chce stworzyć taką placówkę w Cholewiance (gm. Kazimierz Dolny). Potrzeba na to 15 mln zł.
Chodzi o remont budynku i dostosowanie go do potrzeb centrum. Ma tam działać dzienny oddział dla dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: do 7 lat, 8-13 lat oraz 15-21 lat. Zatrudnieni tam psycholodzy, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi, mają zapewnić wsparcie w szkołach oraz domach pacjentów.
Placówka ma działać zgodnie z zasadą deinstytucjonalizacji czyli ograniczać hospitalizację do miejsca znajdującego się najbliżej domu. Chodzi m.in. o poprawę relacji miedzy rówieśnikami oraz między młodzieżą a dorosłymi. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, projekt będzie realizowany od stycznia przyszłego roku do końca czerwca 2023 roku.