O blisko połowę spadła liczba zawieranych małżeństw, urodziło się mniej dzieci i zmniejszyła się liczba mieszkańców regionu – wynika z wyliczeń Urzędu Statystycznego w Lublinie.
W pierwszym półroczu 2020 r. w województwie zawarto 1927 małżeństw. To o 46 proc. mniej niż przed rokiem.
– W dużej mierze przyczynił się do tego koronawirus. Epidemia powstrzymała osoby przed podjęciem decyzji dotyczących zawarcia małżeństwa – komentuje Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.
– Rzeczywiście liczba zawieranych małżeństw spadła, ale spadek był niewielki – mówi Albina Dejer, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego we Włodawie. – Nupturienci albo przekładali ślub na późniejszy termin, albo w ogóle odkładali uroczystość na przyszły rok lub też całkiem z niej rezygnowali. Oczywiście byli też i tacy, którzy zawierali związek małżeński w obecności mniejszej grupy gości.
Kościelne latem, cywilne jesienią
– Zarówno śluby cywilne, jak też konkordatowe były odkładane na inny termin. Tak było w okresie od marca do czerwca – przyznaje Agnieszka Sola, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Kraśniku. – Latem, kiedy obostrzenia zostały nieco poluzowane, liczba ślubów konkordatowych wzrosła. A cywilne z wiosny były zwykle przenoszone na jesień.
Tendencja spadkowa utrzymuje się nadal.
– Ślubów jest mniej niż w ubiegłym roku. Te zamówione w 2019 r. nadal są odwoływane – przyznaje o. Krzysztof Modras, przeor klasztoru dominikanów w Lublinie.
Mniej dzieci
Statystycy odnotowali nie tylko mniej małżeństw. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 r. urodziło się też mniej dzieci. Do czerwca br. zarejestrowano 9071 urodzeń (o 3 proc. mniej niż w I połowie 2019 r.). Na świat przyszło więcej chłopców niż dziewczynek.
„Największe natężenie urodzeń odnotowano w powiecie łukowskim (11,21 proc.), ryckim (10,77 proc.) i łęczyńskim (10,47 proc.), natomiast najmniejsze w Chełmie (6,38 proc.), powiecie hrubieszowskim (6,48 proc.) i włodawskim (6,85 proc.)” – podaje US w Lublinie.
I mniej mieszkańców
W województwie lubelskim spadła też liczba mieszkańców – o 8,9 tys. osób. Dotyczy to praktycznie wszystkich powiatów, a w szczególności gmin: Ulhówek (spadek o 2,5 proc.) a także Dołhobyczów i Grabowiec (po 2,1 proc.).
Wyjątkiem jest tylko powiat lubelski (przybyło 1242 mieszkańców), z największym zrostem w gminach: Głusk (o 3,8 proc.) i Wólka (o 2 proc.).