Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

28 listopada 2001 r.
17:56
Edytuj ten wpis

Dobry na błoto i na imprezy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Profesor dr hab. Marek Opielak z Politechniki Lubelskiej sprawdził walory skody octavii z napędem na cztery koła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Firmowy napis na drzwiach oraz niewielki emblemat na drzwiach bagażnika zdradzały, że testowa octavia to nie taki prosty model. Znaczek 4x4 mówił sam za siebie. Do jazdy testowej zaprosiliśmy tym razem specjalistę, naszego eksperta, profesora Marka Opielaka.

Sylwetka bez zarzutu

- Zawsze lubiłem skody - mówi profesor Marek Opielak. - Szczególnie kilka ostatnich lat pokazało, że Czesi potrafią robić dobre samochody. Oceniając jednak sylwetkę naszej octavii 4x4 warto zwrócić uwagę na dobre proporcje bryły nadwozia. Tylna część nie jest "ciężka”, jak to ma miejsce w przypadku wielu innych modeli kombi.
Naszemu kierowcy testowemu do gustu nie przypadła natomiast kratka oddzielająca część bagażową od pasażerskiej. Podczas jazdy kratka wydawał nieprzyjemne dźwięki. Nie jest to element wyposażenia seryjnego, a jedynie wymóg przepisów leasingowych. Testowa wersja była bowiem zarejestrowana jako ciężarówka.
A skoro już o karoserii mowa, to warto wspomnieć o bagażniku. - Widać od razu, że w wersji 4x4 mamy trochę mniej miejsca w bagażniku niż normalnie - mówi Marek Opielak. - Jest to zapewne związane z dodatkowym napędem na tylną oś.
Co ekspert, to ekspert. Faktycznie ze względu na napęd tylnych kół zmniejszeniu uległa przestrzeń bagażowa. W efekcie powierzchnia bagażowa po złożeniu tylnych siedzeń wynosi 1412 litrów.

Środek w porządku, ale...

- Sporo miejsca z przodu, dosyć wygodne fotele - ocenia Marek Opielak. - Słowem porządny, średni poziom wykończenia wnętrza.
W odniesieniu do przejrzystości deski czy też kwestii związanych z łatwością obsługi instrumentów pokładowych, nasz ekspert nie miał zarzutów.
- Czuję niedosyt, siedząc w środku - mówi Marek Opielak. - Na pierwszy rzut oka niby w porządku, ale myślę, że materiały użyte do wykończenia wnętrza mogłyby być nieco lepszej jakości. Na desce brakuje elementów ożywiających, np. wstawki z aluminium, plastiku innej barwy. Wszystko jest grobowo czarno-szare, a przecież ma to być samochód do rekreacji. Po drugie pojazd za blisko 80 tysięcy złotych powinien mieć w standardzie klimatyzację. Tu jej nie ma.
Nasz ekspert w odniesieniu do wnętrza testowej octavii nie miał więcej uwag. Podkreślił staranne wykończenie, dobrą regulacje fotela kierowcy oraz kolumny kierowniczej.

I do lasu, i do teatru

Coraz częściej kierowcy zwracają uwagę na lepsze warunki jazdy i wszechstronne możliwości zastosowania pojazdu. Octavia combi 4x4 z napędem czterech kół oraz jednym z dwóch dynamicznych silników jest idealnym pojazdem do eksploatacji w ekstremalnych warunkach. Z powodzeniem może być autem przeznaczonym do rekreacji, sportu, a także do celów służbowych.
Do napędu octavii combi 4x4 wybrane zostały dwie jednostki. Wysokoprężny silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności skokowej 1,9 l TDI o mocy 66 kW (90 KM) o wyjątkowo niskim zużyciu oleju napędowego oraz czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności skokowej 2,0 l i mocy 85 kW (115 KM). My do dyspozycji mieliśmy tę pierwszą wersję
Napęd czterech kół tego modelu odpowiada technologii high-tech. Moc silnika przekazywana jest za pośrednictwem pięciobiegowej skrzyni przekładniowej do przedniego zawieszenia, które połączone jest z tylnym dwuczęściowym wałem. Sercem napędu tylnych kół jest sprzęgło Haldex, które jest częścią mechanizmu różnicowego. Służy ono do przenoszenia momentu obrotowego między przednim a tylnym zawieszeniem, automatycznie optymalizuje jego rozdział, a także natychmiast reaguje na zmiany przyczepności kół. W efekcie kierowca nie jest w stanie ocenić, w którym momencie napędzane są przednie, czy tylne koła.
- To się naprawdę czuje - mówi Marek Opielak. - Auto prowadzi się doskonale. Idealnie trzyma się drogi, jest dynamiczne i ciche jak na diesla. Zapewne też i bardzo oszczędne, co jest cechą charakterystyczną dla silników wysokoprężnych z rodziny TDI koncernu VW
Nasz tester napęd na cztery koła naprawdę docenił podczas jazdy na śliskiej nawierzchni. Bardzo też chwalił zestopniowanie 6-biegowej skrzyni biegów. - Idealna czwórka - podkreślał Marek Opielak. - Długa, elastyczna, a zarazem pozwalająca kierowcy na wykorzystanie sporego przyspieszenia tego samochodu.

Podsumowanie

Zdaniem naszego dzisiejszego eksperta octavia 4x4 to jedna z ciekawszych propozycji. Z pewnością najtańszych w segmencie samochodów z napędem na cztery koła. Jednak octavia za 77 tysięcy złotych mogłaby być lepiej wyposażona w tzw. ekstrasy. Komputer oraz elektryczne sterowanie lusterkami i wszystkimi szybami to nieco za mało. Brakuje klimatyzacji, firmowego zestawu audio oraz elementów wykończenia ożywiających szarawe wnętrze. Najwyższe noty uzyskał zespół napędowy oraz podwozie.

Pozostałe informacje

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium