Piesi są szczególnie chronioną grupą uczestników ruchu drogowego. Niestety młodsza część, jest także najbardziej rozkojarzona. Przechodząc przez jezdnie często rozmawia lub ogląda filmy.
W czasach, gdy piesi nieustannie korzystają ze smartfonów, na przykład wysyłając wiadomości tekstowe, nawet chodnik czy korytarz może być miejscem, w którym może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Bardziej niepokojący jest jednak fakt, że osoby te często nie odrywają wzroku od swojego urządzenia mobilnego nawet podczas przechodzenia przez jezdnię.
Badanie* przeprowadzone na grupie 10000 Europejczyków wykazało, że podczas przechodzenia przez drogę, z urządzeń mobilnych lub telefonów najczęściej korzystają osoby w wieku 18–24 lat.
Większość użytkowników smartfonów (57 procent) przyznaje się do korzystania ze swoich urządzeń podczas przechodzenia przez jezdnię, nawet w miejscach do tego nieprzeznaczonych, a blisko połowa (47 procent) z nich rozmawia wówczas przez telefon. 86 procent rozmawia, 62 proc. słucha muzyki, 34 proc. wysyła wiadomości tekstowe. 22 procent podczas tych czynności miało wypadek lub znalazło się w sytuacji potencjalnie prowadzącej do wypadku.
Według oficjalnych danych, w latach 2003–2013 ponad 85000 pieszych straciło życie na drogach całej Europy. Najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku 18–24 lat było potrącenie przez samochód.
Antidotum jest system wykrywania pieszych, reagujący na osoby znajdujące się na drodze, przed autem. System automatycznie aktywuje układ hamulcowy, jeśli kierowca nie podejmie odpowiednich działań zmierzających do uniknięcia kolizji.
* Badanie przeprowadzone w dniach od 2 września do 13 września 2015 roku na grupie 10 022 dorosłych osób korzystających ze smartfona lub innego urządzenia przenośnego. Badanie przeprowadzone w Belgii, Danii, Francji, Niemczech, we Włoszech, w Holandii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji i Wielkiej Brytanii.