Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

26 grudnia 2001 r.
17:47
Edytuj ten wpis

Jak minął rok?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Adam Kołodziejczyk - dyrektor generalny Ford Distribution, prezes Stowarzyszenia Oficjalnych Importerów Samochodów w Polsce

Ten rok to dramatycznie spadający rynek samochodów nowych, ale także kolejne stracone szanse
w przemyśle motoryzacyjnym na wprowadzenie do Polski inwestycji produkcji samochodów jak
i komponentów. Był to rok wyborów parlamentarnych, co przełożyło się na niedopilnowanie wielu spraw przez odchodzący rząd. Ten rok dla nas jest już historią. Za to przed nami szereg niewiadomych. Nie wiemy czy zostanie wprowadzony podatek importowy czy nie, czy będzie podatek akcyzowy na importowane samochody używane, nie wiemy co stanie się z firmami leasingowymi, wobec których w ostatnich miesiącach urzędy skarbowe próbują inaczej interpretować prawo. Jeżeli firmy leasingowe będą zmuszone do zapłacenia VAT, to przestaną istnieć na rynku. Jesteśmy półtora miesiąca od wprowadzenia nowych przepisów umożliwiających leasing samochodów osobowych, ale trudno powiedzieć już czy coś one pomogły. Może i tak, ale z drugiej strony listopad i grudzień to okres niesłychanych promocji, bo wszyscy chcą pozbyć się tegorocznych aut więc trudno wyważyć co było tym języczkiem u wagi i przekonało klienta do kupna samochodu.

Piotr Wysocki - manager ds. informacji Volvo Polska Samochody Ciężarowe

To był bardzo udany rok dla Volvo Polska, biorąc pod uwagę ogólny stan rynku. Nasza firma kończy rok na pozycji lidera
w sprzedaży samochodów powyżej 10 ton dopuszczalnej masy całkowitej. Pozycję lidera odzyskaliśmy po słabszym roku 2000 już w styczniu. Liczymy, że do końca grudnia sprzedamy ponad 900 samochodów ciężarowych. Był to dla nas rok szczególny, bo w listopadzie i grudniu wprowadzamy w Europie nową generację samochodów z serii FH
i FM. Obie poprzednie generacje FH zdobyły tytuły ciężarówek roku.
Z modelami tymi, które w Polsce pojawią się w marcu i kwietniu wiążemy duże plany. Liczymy, że wraz z nimi przyszły rok będzie jeszcze lepszy. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja firm transportowych jest trudna. Wystarczy wziąć pod uwagę ustawę o transporcie, której wejście w życie może spowodować, że bardzo wiele małych firm transportowych nie będzie mogło sprostać jej warunkom. Na razie jest to jednak wróżenie z fusów. Sądzę jednak, że ten punkt krytyczny kiedy rynek kupuje mało samochodów mamy już za nami i sprzedaż pójdzie w górę.

Andrzej Nosiński - sekretarz generalny Peugeot Polska

Chciałoby się zaśpiewać – to był rok! A na poważnie, był to drugi z rzędu rok bardzo silnego spadku całego rynku, choć akurat dla Peugeota był to czas łaskawy. Spadek dotknął nas w sposób nieznaczny. Przy ponad 30 proc. spadku, u nas było to poniżej 5 proc., a więc operując starymi kryteriami planu ilościowego nie uda się wykonać, ale wzrósł nasz udział w rynku i to niezwykle dynamicznie, bo z 3,9 proc. w roku ubiegłym, do ponad 5,5 proc. w 2001 r. Wzrost ten jest miarą naszego dynamizmu ale i zainteresowania marką i jej modelami. Peugeot Polska cieszy się sukcesami marki – kilkunastoprocentowym wzrostem produkcji i sprzedaży na rynku światowym. Cieszy się, że drugi raz pod rząd model 206 WRC jest mistrzem świata wśród producentów w rajdach samochodowych. Cieszy nas II miejsce Krzysztofa Hołowczyca na 206 WRC w rajdowych mistrzostwach Polski, aczkolwiek ubolewam, że 5 sekund zabrakło, by stać na najwyższym podium. Cieszę się, że sieć jest dobrze zorganizowana, dobrze sobie radzi z trudami ciężkiego roku. Chciałbym móc wyrazić nadzieję, że następny rok będzie lepszy.

Wojciech Drzewiecki - szef firmy SAMAR, monitorującej polski rynek motoryzacyjny

Pod koniec roku można dostrzec pewne światełko w tunelu. Obniżenia stóp procentowych, które miejmy nadzieję w niedługim czasie spowodują obniżenie kredytów samochodowych. To pierwsze i na razie jedyne światełko, poza leasingiem samochodów osobowych. Przepisy, które weszły nie są może idealne, ale już pojawiła się grupa klientów, która kupuje w ten sposób samochody. Miejmy nadzieję, że Ministerstwo Finansów spowoduje wkrótce obniżkę podatku akcyzowego. Pamiętajmy, że pod koniec 1999 roku, kiedy zaczęto mówić o podwyżce podatku akcyzowego rynek zaczął się załamywać. Być może dziś ta obniżka spowodowałaby sytuację odwrotną, a więc ponowny wzrost i poprawę sytuacji. Z kolei niewystarczająco skuteczne okazały się przepisy ograniczające import do Polski samochodów używanych. O ile udało się zahamować sprowadzanie aut porozbijanych, o tyle nie udało się zmniejszyć importu samochodów najstarszych 7-, 10-letnich. Miejmy nadzieję, że te przepisy, nad którymi pracują resorty finansów i współdziałające powstrzymają import samochodów starszych niż 4-letnie. Nie powinniśmy zahamować całkiem importu używanych pojazdów, bo wielu ludzi nie stać na nowe, natomiast starsze niż 4-letnie w wielu przypadkach mają wątpliwą jakość i nie powinny się poruszać po naszych drogach. Nie wiadomo na razie czy będzie to np. podatek akcyzowy wprost proporcjonalny do wieku samochodu, czy jakaś inna forma ograniczeń. Jeżeli nic się nie zmieni import używanych samochodów wzrośnie doprowadzając w skali roku do wielkości rzędu 250–260 tys. i to głównie starych (tylko w listopadzie 2001 r. było to ponad 21 tys. aut). Jeżeli chodzi o rynek nowych, to przewiduję pewną stabilizację, nie powinniśmy odnotować spadku, a wprost przeciwnie – rynek powinien utrzymać się na poziomie 330 tys. sprzedanych samochodów. Gdyby udało się wprowadzić przepisy stymulujące rozwój – obniżyć podatek akcyzowy na nowe auta, ograniczyć import samochodów używanych i obniżyć stopy procentowe, to mielibyśmy szansę na wzrost rynku, ale nie spodziewałbym się wzrostu większego niż 5 proc. Jednak to już jest coś.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium