Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

3 września 2003 r.
19:11
Edytuj ten wpis

Miejski wojownik rodem z Tych

 (Fiat)
(Fiat)

Nowego fiata pandę, swoje najmłodsze dziecko, włoski koncern zaprezentował na ulicach zatłoczonej do absurdu Lizbony. Wybór miejsca prezentacji był nieprzypadkowy, wszak panda to przecież auto typowo miejskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku miało być gingo

Podczas pierwszej statycznej prezentacji, która miała miejsce na targach motoryzacyjnych w Poznaniu, Fiat anonsował nowy model pod nazwą gingo. Był to jednak marketingowy niewypał (zresztą kolejny). Specjaliści od promocji gruntownie przemyśleli nazwę nowego modelu i doszli do wniosku, że lepiej pozostać przy sprawdzonym nazewnictwie. Stąd nazwa panda, doskonale znana polskim zwolennikom samochodów Fiata.

Kompaktowe auto do miasta

Nowa panda jest produkowana w Tychach. Tym razem Fiat nie zdecydował się na radykalne rozwiązania - tak, jak ma to miejsce w przypadku stilo. Stylizacja pandy jest spokojna. Zaprojektowano ją w rodzinnym stylu. Dość wysokie nadwozie - 154 cm "wzrostu” - zostało bardzo ciepło przyjęte przez liczne grono dziennikarzy z całej Europy, biorących udział w portugalskiej premierze. Żurnaliści zwracali uwagę na ładnie zaprojektowaną atrapę chłodnicy i cały pas przedni, z dużymi lampami o gładkich szkłach. Z tyłu elementem dominującym są duże, zespolone światła zapewniające innym użytkownikom drogi doskonałą czytelność wysyłanych przez pandę sygnałów.
Bardzo sprytnym pomysłem było osadzenie dość wysoko przednich i tylnych lamp. Zapobiega to stłuczeniu kloszy podczas drobnych kolizji czy delikatnego przesuwania po aucie zderzakiem innych samochodów - zjawiska charakterystycznego dla kierowców z dużych miast. Pomocna w tym też jest listwa ochronna zamontowana na każdym zderzaku.
Pięciodrzwiowe nadwozie zapewnia duży komfort użytkowania. Pasażerowie mają łatwy dostęp do foteli oraz do przestrzeni bagażowej.

Funkcjonalne wnętrze

Po raz pierwszy z pandą spotkaliśmy się na wiosnę tego roku, podczas premiery nowego silnika wysokoprężnego 1,3 multijet. Zaprezentowano wówczas dziennikarzom auto prototypowe, z zasłoniętymi elementami wykończenia wnętrza. W Lizbonie poznaliśmy szczegóły.
Trzeba przyznać, że środek nowego fiata może się podobać. Brak tu, oczywiście, fajerwerków w postaci drewna czy skóry, ale w tego rodzaju aucie nie o to chodzi. Deska rozdzielcza to wzór ergonomii. Czytelnie rozlokowane przełączniki ułatwiają życie kierowcy. Na panelu środkowym ulokowano sterowanie wszystkimi funkcjami podwyższa- jącymi komfort kierowania i podróżowania tym samochodem. Nawiewy, sterowanie szybami i klimatyzacja oraz system audio - są pod ręką. Gruba, masywna kierownica dobrze leży w ręku. Jak wspomnieliśmy, panda jest autem miejskim, doskonale zatem zdaje egzamin system podwójnego wspomagania układu kierowniczego dual drive.
Na konsoli środkowej umieszczono też dźwignię zmiany biegów, która bardzo dobrze leży w ręce. Pomysł ten, od dawna realizowany w innych modelach koncernu Fiat, doskonale zdaje egzamin w pandzie.
Niestety, ten sielankowy obraz trzeba nieco zmącić, a to za sprawą regulacji siedziska kierowcy. Nie zastosowano klasycznej regulacji pionowej, a jedynie samego siedziska, i to w dość ograniczonej skali. Kierowcy powyżej 180 cm wzrostu mogą czuć dyskomfort podczas jazdy tym samochodem. Osobom wyższym trudno jest idealnie dopasować położenie siedziska. Mówiąc wprost - siedzi się wysoko, jak na koźle dorożkarskim.
Wnętrze nowej pandy można dowolnie modelować. Tylna kanapa jest dzielona 50:50, a każdą część można dowolnie składać. Po złożeniu obu części mamy do dyspozycji bardzo dużą powierzchnię o dość regularnych kształtach.

Jak się jeździ?

Test drive pandy odbywał się, jak wspomnieliśmy, po ulicach Lizbony. Były więc odcinki zatłoczone, ale mieliśmy także sposobność jazdy po obwodnicach stolicy Portugalii. Auto testowe było wyposażone w silnik 1,2 litra, "średni” z trzech proponowanych w tym modelu.
Pierwsze wrażenie z jazdy pandą - to sporo miejsca z przodu. Drugie wrażenie - trochę zbyt mało mocy, szczególnie w odniesieniu do silnika 1,1, który pozwala tylko na spokojną jazdę po mieście. O większym szaleństwie na autostradzie nie ma co nawet myśleć. Pozostaje tylko prawy pas i łagodna jazda do przodu.
Lepiej jest w przypadku silnika 1,2 l. Niewielka różnica w pojemności, ale auto jest odczuwalnie żwawsze. Wyraźnie czuć różnicę podczas startu spod świateł, a na autostradzie nie trzeba już trzymać się kurczowo prawego pasa.
Oczywiście, królem w gamie silników fiata panda jest diesel 1,3 multijet, lecz takim samochodem w Lizbonie nie jeździliśmy.
Nową pandę prowadzi się doskonale. Jest może trochę zbyt miękka, ale układ kierowniczy działa niezwykle precyzyjnie. Niewielkie gabaryty w połączeniu z systemem dual drive pozwalają doskonale manewrować w gęstym ruchu miejskim. Już po pierwszych kilku kilometrach jechaliśmy pandą jak rodowici mieszkańcy Lizbony, znani raczej z temperamentu niż z przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Bardzo szybko i sprawnie zmienia się pandą pasy ruchu. Doskonała widoczność przez dużą szybę przednią ułatwia prowadzenie. Niestety, nie można precyzyjnie ustawić prawego lusterka. Jego ramka obudowy zasłania nieco pole widoczności.

Mały, ale bezpieczny

Na polski rynek panda standardowo będzie wyposażona w poduszkę powietrzną dla kierowcy. Za dopłatą można mieć drugą poduszkę oraz kurtyny boczne chroniące pasażerów na przednich i tylnych siedzeniach przed skutkami bocznego zderzenia. W pakiecie dodatkowym proponowane są także systemy kontroli hamowania, trakcji oraz stabilności samochodu.
Handlowa premiera pandy ma mieć miejsce już we wrześniu. Cena auta wynosić ma 26 900 zlotych za model podstawowy - z jedną poduszką i podgrzewaną tylną szybą, ale bez wspomagania kierownicy.

Panda w liczbach

Silnik 1,1fire 1,2 fire 1,3 multijet
Moc w KM 54 60 70

Max moment obrotowy w Nm
88 102 145
Max V 150 155 160
Przyspieszenie od 0 do 100 kmh w s 15 14 13
Zużycie paliwa na 100 km w litrach:
cykl miejski 7,2 7,1 5,4
cykl mieszany 5,7 5,6 4,3

Pozostałe informacje

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Spłonął pustostan przy ulicy Dolnej w Białej Podlaskiej. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Stabilizacja podłoża to jeden z najważniejszych procesów w budownictwie lądowym i infrastrukturalnym. Odpowiednie przygotowanie gruntu decyduje o trwałości i bezpieczeństwie inwestycji – od dróg i mostów po budynki mieszkalne i przemysłowe.

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Mosty napędowe stanowią istotny element w maszynach off-highway, takich jak ładowarki teleskopowe, ładowarki kołowe, koparki kołowe czy ciągniki rolnicze. Ich główną funkcją jest przenoszenie mocy z silnika na koła, co umożliwia poruszanie się maszyn w trudnym terenie.

Górnicy Związku Zawodowego „Przeróbka” podczas manifestacji w Lublinie
galeria
film

Likwidacja, oskarżenia i Zielony Ład. Górnicy z Bogdanki protestowali w Lublinie

Ostre wystąpienia związkowców i petycja do wojewody lubelskiego klamrą spięły manifestację górników w Lublinie. Pokojowe zgromadzenie na placu Litewskim momentami zmieniało się w wiec polityczny. Nie zabrakło obelżywych przyśpiewek pod adresem premiera Donalda Tuska. Na koniec przedstawiciel czterech związków zawodowych działających w kopalni, złożyli na ręce wojewody Krzysztofa Komorskiego petycję adresowaną do premiera Tuska.

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

Papierosy nie miały polskich znaków akcyzy. Kierowca i pasażer zostali zatrzymani. Za przestępstwo akcyzowe grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Prokuratura Okręgowa w Lublinie przedstawiła wiceministrowi rolnictwa Jackowi Czerniakowi (Nowa Lewica) zarzut spowodowania wypadku drogowego. Według ustaleń, polityk mógł przyczynić się do upadku rowerzystki, która złamała rękę. Poseł nie przyznał się do winy.

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Lublinianie i turyści będą mogli obejrzeć Wilno z innej perspektywy. Portal znajdujący się na Litwie zmieni swoją lokalizację. Przez kilka dni transmisja z miastem zostanie zawieszona.

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Już w najbliższy piątek startuje nowy sezon PGE Ekstraligi żużlowej. Na inaugurację nowych rozgrywek Stelmet Falubaz Zielona Góra podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Mistrzowie Polski przedstawili awizowany skład na to spotkanie

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski, odbywa się zaplanowana wcześniej relokacja pododdziałów – m wyjaśnia Ministerstwo Obrony Narodowej. A hub logistyczny od stycznia jest zabezpieczany przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot.

Adela Piskorska zdobyła dla UMCS Lublin dwa medale
ZDJĘCIA
galeria

AMP w pływaniu: UW Warszawa i AWF Katowice najlepsze w Lublinie

W weekend na Aqua Lublin rozgrywane były Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Rywalizację pań wygrał Uniwersytet Warszawski. U panów triumfował AWF Katowice, a trzecia lokata przypadła UMCS Lublin.

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Redbad Klynstra-Komarnicki nie jest już dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina
ZDJĘCIA, WIDEO NA ŻYWO
galeria

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina

Rozpoczęło się punktualnie w południe - górnicy z kopalni węgla Bogdanka przybyli do Lublina by manifestować.

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Największa impreza lotnicza na Lubelszczyźnie - Świdnik Air Festival nie odbędzie się w tym roku. Organizator zapowiada zmianę formuły imprezy, która ma wyjść na lepsze.

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący

Studencka i szpitalna dzielnica Konstantynów to cichy zakątek Lublina. Mimo pozornego spokoju sporo dzieje się w tej części miasta. Zapraszamy do oglądania naszego programu „Wtorek na dzielni”, który ukazuje się na naszym kanale YouTube oraz na stronie www.dziennikwschodni.pl

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium