Nadeszła kalendarzowa jesień. W związku z tym kierowcy powinni odpowiednio przygotować swoje auta przed wyruszeniem w trasę. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak przygotować samochód do jesieni, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym?
Według policyjnych statystyk najwięcej zdarzeń drogowych ma miejsce w trakcie pochmurnej pogody i podczas deszczu. Złe warunki zmniejszają nie tylko uwagę kierowców i ich zdolność dostrzegania przeszkód, lecz także obnażają wszystkie niedopatrzenia w serwisowaniu oraz zabezpieczaniu auta. Choć trudno ustrzec się przed zdarzeniami losowymi, możesz zmniejszyć szansę ich występowania lub zabezpieczyć siebie i auto przed ich skutkami.
Widzieć, znaczy żyć
Mgła, deszcz, a nawet woda unosząca się spod kół – wszystko to znacznie pogarsza widoczność na drodze. W związku z tym wszystkie szyby w aucie powinny być zawsze czyste, tak aby nie zasłaniały tego, co dzieje się na zewnątrz. Pamiętaj więc, żeby regularnie myć wszystkie szyby w aucie – szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na szybę przednią oraz lusterka. Zwróć też uwagę na pióra wycieraczek; nie mogą być ani wyszczerbione, ani popękane (w takim przypadku należy wymienić na nowe). Przed jazdą sprawdź, czy nie zostawiają brudnych zacieków. Jeśli tak, musisz je umyć – możesz do tego wykorzystać płyn do szyb, który dodatkowo działa odtłuszczająco.
Zadbaj o uszczelki w samochodzie
Jesienią wilgoć w powietrzu znacznie rośnie i łatwo dostaje się do samochodów, zwłaszcza jeśli te nie są odpowiednio zabezpieczone. W związku z tym już w październiku należy sprawdzić stan wszystkich uszczelek w samochodzie – zwróć uwagę, czy nie mają nigdzie dziur i czy nie odstają od reszty karoserii lub szyb.
Pamiętaj też o dokładnym umyciu gumowych części uszczelek – nawet niewielkie drobinki piasku, kurzu czy drobne kamyki mogą zmniejszyć szczelność nadwozia i tym samym doprowadzić do zawilgocenia fotelów samochodowych, a nawet układu elektrycznego wewnątrz pojazdu. Po skończonym czyszczeniu użyj dodatkowo preparatu silikonowego, którego zadaniem jest uszczelnienie szyb oraz drzwi.
Przeprowadź przegląd świateł
Pochmurna i mglista pogoda sprawia, że coraz większe znaczenie na drodze ma poprawne używanie świateł, dostosowane do warunków pogodowych. Przede wszystkim, w warunkach o ograniczonej widoczności, w terenie zabudowanym należy używać świateł mijania, a nie świateł do jazdy dziennej ani tym bardziej świateł przeciwmgłowych. Światła do jazdy dziennej mają bowiem zbyt małą moc, natomiast przeciwmgłowe mogą łatwo oślepić innych kierowców i należy ich używać tylko wtedy, gdy w pobliżu nie ma żadnego innego źródła światła. Pamiętaj więc, aby sprawdzić, czy wszystkie rodzaje oświetlenia działają prawidłowo, to znaczy czy wszystkie włączają się i wyłączają bez żadnych problemów, czy mają odpowiednią moc, czy żarówki są ustawione pod takim kątem, aby nie oślepiać innych kierowców.
Przegląd świateł możesz przeprowadzić w warunkach domowych – potrzebna będzie tylko pomoc drugiej osoby. Jeśli będziesz musiał wymienić żarówkę w aucie, upewnij się, że wiesz, pod jakim kątem należy ją wstawić.
Zaplanuj wymianę opon lub sprawdź stan aktualnego ogumienia
Jesień idealny czas, w którym warto zaplanować wymianę opon na zimowe. Padający deszcz i niskie temperatury – zwłaszcza rano i wieczorem – mogą powodować, że drogi będą coraz bardziej śliskie i niebezpieczne. Opony letnie wykonane z twardej gumy z i mniejszym bieżnikiem nie będą w stanie odpowiednio trzymać się jezdni, co może skutkować zwiększoną drogą hamowania, a nawet doprowadzić do stłuczki lub wypadku.
Lepiej więc w październiku lub na początku listopada zmienić ogumienie samochodu na zimowe o lepszej przyczepności na śliskiej drodze. Opony zimowe mają bowiem więcej żłobień na bieżniku, a dodatkowo są wykonane z bardziej elastycznego materiału. Jesień to również czas, kiedy znacznie łatwiej o awarie i uszkodzenia ogumienia.