Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

30 września 2001 r.
18:40
Edytuj ten wpis

Samochodowe zabezpieczenia, czy warto?

Kiedyś klient przypadkowo „zamknął” zabezpieczany przez nas samochód – mówią pracownicy firmy Eltronic. – To był Mercedes klasyczna „S-klasa”. Przez pół dnia męczyliśmy się w warsztacie, zanim ponownie go uruchomiliśmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Właściciele warsztatów oferujących zabezpieczenia do samochodów osobowych są zgodni. Nie istnieje zabezpieczenie uniemożliwiające kradzież pojazdu. Strategia walki ze złodziejami aut polega na czymś zupełnie innym – maksymalnym wydłużeniu czasu jaki potrzebny jest na obejście zabezpieczeń. Nie tylko warto je mieć – jest po prostu niezbędne.
A samochód jak wył tak wyje
Do głosów syren autoalarmów przyzwyczailiśmy się do tego stopnia, że nikt już nie zwraca uwagi na wyjące na parkingach pojazdy. Częściowo winna jest temu ciągle zbyt mało inteligentna elektronika. Czujniki nie potrafią jeszcze rozróżnić, przypadkowego potrącenia, refleksu świetlnego, czy nawet dzwoniącego telefonu komórkowego, od próby kradzieży. – Jeszcze nie, ale w ciągu kilku ostatnich lat postęp w tej dziedzinie jest zdumiewający – uśmiechają się alarmowi eksperci.
A jednak warto mieć autoalarm. Statystycznie to właśnie dźwięk syreny płoszy amatorów cudzej własności. Ale jaki wybrać? Nie dajmy zwieść się pozorom. Autoalarm montowany na taśmie fabrycznej, jest raczej tylko efektownym gadżetem. Zasady jego montażu i sposoby działania są złodziejom samochodów doskonale znane. Przewagą systemów montowanych przez specjalizujące się w tym firmy jest pomysłowość pracowników. Im lepiej i chytrzej zamontowany system, tym jest lepszy.
– Alarmy oferowane przez poszczególne firmy są jakościowo podobne. Oczywiście nie mówimy tu o wynalazkach z domowych warsztatów – mówi Tomasz Kiszczak, właściciel firmy Eltronic. – Dobra firma pomysłowo i niekonwencjonalnie zamontuje centrale alarmu, zamaskuje przewody – zrobi to jak najbardziej nietypowo. Montaż to 80 proc. skuteczności zabezpieczenia.
Alarm warto wyposażyć w syrenę z niezależnym zasilaniem, czujniki reagujące na ruch w środku samochodu i na zbicie szyby. Pilot obowiązkowo ze zmiennym kodem
– O czujnikach tzw. krańcowych, sygnalizujących otwieranie drzwi i klap samochodu oraz czujniku wstrząsowym nawet nie trzeba mówić. To po prostu musi być – mówią pracownicy firmy „Auto – Blok”
Jeżeli chcemy utrudnić zadanie złodziejowi, można dodać jeszcze dodatkową syrenę i automat domykający szyby oraz podłączyć alarm pod klakson.
Grunt, żeby samochód nie zapalił...
A za to odpowiada blokada zapłonu, czyli immobilizer. Większość firm samochodowych oferuje zabezpieczenie tego typu już jako wyposażenie standardowe – w kluczyku.
– I to jest bardzo dobry pomysł – twierdzi T. Kiszczak. – Osobiście nie polecam żadnych kluczy dynamicznych, czy dodatkowych stacyjek. Elegancki transponder w kluczyku jest dyskretnym i skutecznym zabezpieczeniem.
Atutem immobilizera jest możliwość całkowitego ukrycia miejsca jego umieszczenia. Stacyjka z tą funkcją nie różni się niczym od zwykłej, a czujnik dynamicznego magnetycznego klucza można ukryć nawet pod tapicerką. Droższe modele mają wbudowaną funkcję antynapadową, czyli blokadę centralnego zamka.
Można też samochód unieruchomić
zakładając na drążek skrzyni biegów specjalną blokadę. Ich skuteczność wynika z faktu, że jest co całkowicie mechaniczne zabezpieczenie. Już samo sforsowanie stacyjki blokady, jest niełatwym zadaniem. Dostępu do niego broni specjalny klucz.
– Przy tego typu zabezpieczeniach zasadą jest jak najbardziej dyskretny montaż blokady – mówi Edward Żarczyński, pracownik firmy „Auto–Blok”. – Blokady wewnętrzne są bardzo skutecznym zabezpieczeniem. Montowane są z bardzo twardych materiałów, odpornych na przepiłowywanie i niską temperaturę. Zdjęcie zamkniętej blokady to naprawdę trudna sprawa.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium