Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

30 czerwca 2021 r.
17:12

Na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w Lubelskiem. Teraz dostała Złoty Krzyż Zasługi

0 3 A A
(fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM)

14 osób z województwa lubelskiego otrzymało Złote Krzyże Zasługi za walkę z epidemią. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe medykom ze szpitali w Puławach, Lublinie i Bełżycach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracownicy puławskiego szpitala należą do największej grupy odznaczonych Złotymi Krzyżami Zasługi z województwa lubelskiego. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy te państwowe odznaczenia odebrało 10 osób, w tym szefowie poszczególnych oddziałów, lekarze, dyrektor oraz naczelna pielęgniarka.

– Czuję się bardzo wyróżniona i jest mi bardzo miło. To odznaczenie traktuję jako nagrodę dla całej grupy zawodowej pielęgniarek. Wszystkie znalazłyśmy się w nowej sytuacji. Trud był duży, musiałybyśmy wielokrotnie wykazywać się dyspozycyjnością, kreatywnością i oddaniem – mówi Hanna Kamola, naczelna pielęgniarka puławskiego szpitala.

– To była wzruszająca uroczystość. Osoby, które odebrały odznaczenia, zrobiły to w imieniu całego zespołu naszego szpitala, który zatrudnia ponad tysiąc pracowników. Cały zespół pracował dobrze i skutecznie. Wśród wyróżnionych nie ma przypadkowych osób. Wszyscy pracowali w sztabie kryzysowym i mieli swój wkład w walce o zdrowie pacjentów – podkreśla Piotr Rybak, dyrektor szpitala.

W podobnym tonie wypowiada się dr n. med. Jacek Gniot, ordynator oddziału kardiologii. – To nagroda dla wszystkich pracowników, dla całego zespołu, który mimo stresu wynikającego z reorganizacji oraz strachu przed tym nowym zagrożeniem, wytrwał na posterunku. To miłe, że nasz nieduży w skali kraju szpital został zauważony. To także dowód na to, że dobrze wywiązaliśmy się z zadań, jakie przed nami postawiono – ocenia. – Nie możemy jednak spoczywać na laurach. Zagrożenie nadal istnieje i musimy być na nie gotowi – dodaje.

To właśnie do Puław trafiali pacjenci z potwierdzonym COVID-19 z całego województwa lubelskiego oraz części Mazowsza.

Na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w regionie

Wśród odznaczonych jest także lek. med. Edyta Rybak, lekarz anestezjolog ze szpitala w Bełżycach. To na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w województwie lubelskim.

– Pamiętam to doskonale, bo sytuacja była wyjątkowa. Liczyłam na spokojny dyżur, okazało się jednak, że pacjent, który do nas wtedy trafił, jest zakażony SARS-CoV-2. To było spore zaskoczenie – mówi lekarka i dodaje: – Co prawda wszyscy się spodziewali, że wirus w końcu zaatakuje również w naszym województwie, ale nie wiedzieliśmy, w którym momencie i że akurat w tym szpitalu.

Mężczyzna był pod opieką medyków z Bełżyc trzy dni. Kiedy jego stan się ustabilizował mógł, zostać przewieziony do kliniki przy Staszica w Lublinie. To właśnie w tej placówce pracuje kolejny odznaczony, prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych oraz członek Rady Medycznej przy premierze. To w jego klinice podano pierwszemu pacjentowi z COVID-19 osocze pobrane od ozdrowieńca. Lubelscy zakaźnicy zaczęli tę terapię jako pierwsi w Polsce. Klinika prof. Tomasiewicza jest także liderem badań klinicznych immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców, która może stać się lekiem na COVID-19.

Edyta Rybak dziękuje też innym medykom: – Mogłam liczyć na pomoc i zaangażowanie pracowników całego szpitala i dyrektora. Dziękuję też za wsparcie w tym trudnym momencie, jakie okazali mi koledzy anestezjolodzy z wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie, a także dr hab. n. med. Wojciech Dąbrowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii – dodaje Edyta Rybak.

Odznaczona została także dr n. med. Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie. Mówi nam, że pierwsza fala epidemii była bardzo trudna, bo trzeba było dostosować pracę oddziału do zupełnie nowej sytuacji.

– A także pokonać pewien opór czy obawę przed chorobą, której jeszcze nie znaliśmy. Na początku nie mieliśmy tak dużo ciężkich zakażeń, bo dzieci rzadziej wymagały hospitalizacji. Kolejne fale pokazały jednak, że dzieci chorują również ciężko jak dorośli i zdarzają się też zgony – wspomina i dodaje, że jej najmłodszy pacjent miał zaledwie 7 dni. – Mieliśmy też dużo przypadków ciężkich powikłań po przebytym COVID-19. Biorąc pod uwagę te doświadczenia, wszystkich zachęcam do szczepień, to jedyna forma walki z epidemią – podkreśla lekarka.

Wszyscy odznaczeni:

Szpital w Puławach: Artur Bodys, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, Jarosław Furtak, kierownik oddziału chirurgii ogólnej, Jacek Gniot, ordynator oddziału kardiologii, Leszek Jahołkowski, Szpitalny Oddział Ratunkowy, lekarz koordynujący, Andrzej Jonak, lekarz poradni endokrynologicznej, Hanna Kamola, naczelna pielęgniarka, Tomasz Myszala, lekarz specjalista medycyny ratunkowej, Marek Paździor, kierownik oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, zastępca dyrektora, Tomasz Piekoś, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego dla dorosłych, Piotr Rybak, dyrektor

Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie

Hanna Karakuła-Juchnowicz, kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1 w Lublinie

Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie

Edyta Rybak, lekarz anestezjolog, szpital w Bełżycach

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium