14 osób z województwa lubelskiego otrzymało Złote Krzyże Zasługi za walkę z epidemią. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe medykom ze szpitali w Puławach, Lublinie i Bełżycach.
Pracownicy puławskiego szpitala należą do największej grupy odznaczonych Złotymi Krzyżami Zasługi z województwa lubelskiego. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy te państwowe odznaczenia odebrało 10 osób, w tym szefowie poszczególnych oddziałów, lekarze, dyrektor oraz naczelna pielęgniarka.
– Czuję się bardzo wyróżniona i jest mi bardzo miło. To odznaczenie traktuję jako nagrodę dla całej grupy zawodowej pielęgniarek. Wszystkie znalazłyśmy się w nowej sytuacji. Trud był duży, musiałybyśmy wielokrotnie wykazywać się dyspozycyjnością, kreatywnością i oddaniem – mówi Hanna Kamola, naczelna pielęgniarka puławskiego szpitala.
– To była wzruszająca uroczystość. Osoby, które odebrały odznaczenia, zrobiły to w imieniu całego zespołu naszego szpitala, który zatrudnia ponad tysiąc pracowników. Cały zespół pracował dobrze i skutecznie. Wśród wyróżnionych nie ma przypadkowych osób. Wszyscy pracowali w sztabie kryzysowym i mieli swój wkład w walce o zdrowie pacjentów – podkreśla Piotr Rybak, dyrektor szpitala.
W podobnym tonie wypowiada się dr n. med. Jacek Gniot, ordynator oddziału kardiologii. – To nagroda dla wszystkich pracowników, dla całego zespołu, który mimo stresu wynikającego z reorganizacji oraz strachu przed tym nowym zagrożeniem, wytrwał na posterunku. To miłe, że nasz nieduży w skali kraju szpital został zauważony. To także dowód na to, że dobrze wywiązaliśmy się z zadań, jakie przed nami postawiono – ocenia. – Nie możemy jednak spoczywać na laurach. Zagrożenie nadal istnieje i musimy być na nie gotowi – dodaje.
To właśnie do Puław trafiali pacjenci z potwierdzonym COVID-19 z całego województwa lubelskiego oraz części Mazowsza.
Na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w regionie
Wśród odznaczonych jest także lek. med. Edyta Rybak, lekarz anestezjolog ze szpitala w Bełżycach. To na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w województwie lubelskim.
– Pamiętam to doskonale, bo sytuacja była wyjątkowa. Liczyłam na spokojny dyżur, okazało się jednak, że pacjent, który do nas wtedy trafił, jest zakażony SARS-CoV-2. To było spore zaskoczenie – mówi lekarka i dodaje: – Co prawda wszyscy się spodziewali, że wirus w końcu zaatakuje również w naszym województwie, ale nie wiedzieliśmy, w którym momencie i że akurat w tym szpitalu.
Mężczyzna był pod opieką medyków z Bełżyc trzy dni. Kiedy jego stan się ustabilizował mógł, zostać przewieziony do kliniki przy Staszica w Lublinie. To właśnie w tej placówce pracuje kolejny odznaczony, prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych oraz członek Rady Medycznej przy premierze. To w jego klinice podano pierwszemu pacjentowi z COVID-19 osocze pobrane od ozdrowieńca. Lubelscy zakaźnicy zaczęli tę terapię jako pierwsi w Polsce. Klinika prof. Tomasiewicza jest także liderem badań klinicznych immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców, która może stać się lekiem na COVID-19.
Edyta Rybak dziękuje też innym medykom: – Mogłam liczyć na pomoc i zaangażowanie pracowników całego szpitala i dyrektora. Dziękuję też za wsparcie w tym trudnym momencie, jakie okazali mi koledzy anestezjolodzy z wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie, a także dr hab. n. med. Wojciech Dąbrowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii – dodaje Edyta Rybak.
Odznaczona została także dr n. med. Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie. Mówi nam, że pierwsza fala epidemii była bardzo trudna, bo trzeba było dostosować pracę oddziału do zupełnie nowej sytuacji.
– A także pokonać pewien opór czy obawę przed chorobą, której jeszcze nie znaliśmy. Na początku nie mieliśmy tak dużo ciężkich zakażeń, bo dzieci rzadziej wymagały hospitalizacji. Kolejne fale pokazały jednak, że dzieci chorują również ciężko jak dorośli i zdarzają się też zgony – wspomina i dodaje, że jej najmłodszy pacjent miał zaledwie 7 dni. – Mieliśmy też dużo przypadków ciężkich powikłań po przebytym COVID-19. Biorąc pod uwagę te doświadczenia, wszystkich zachęcam do szczepień, to jedyna forma walki z epidemią – podkreśla lekarka.
Wszyscy odznaczeni:
Szpital w Puławach: Artur Bodys, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, Jarosław Furtak, kierownik oddziału chirurgii ogólnej, Jacek Gniot, ordynator oddziału kardiologii, Leszek Jahołkowski, Szpitalny Oddział Ratunkowy, lekarz koordynujący, Andrzej Jonak, lekarz poradni endokrynologicznej, Hanna Kamola, naczelna pielęgniarka, Tomasz Myszala, lekarz specjalista medycyny ratunkowej, Marek Paździor, kierownik oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, zastępca dyrektora, Tomasz Piekoś, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego dla dorosłych, Piotr Rybak, dyrektor
Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie
Hanna Karakuła-Juchnowicz, kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1 w Lublinie
Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie
Edyta Rybak, lekarz anestezjolog, szpital w Bełżycach