Po ubiegłorocznej zmianie przepisów piesi mają pierwszeństwo na pasach. Policjanci zauważają jednak, że być może nie zawsze prawidłowo z niego korzystają. Liczba wypadków na zebrach rośnie w zastraszającym tempie.
Tylko w tym roku na ulicach Lublina i powiatu lubelskiego doszło do 15 wypadków drogowych, z czego w aż 11 uczestniczyli piesi. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce we wtorek w Wojciechowie, gdzie śmiertelnie potrącony został 68-latek. Mężczyzna przechodził przez jezdnię w rejonie skrzyżowania – mówi komisarz Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie i dodaje: - Prawie wszystkie zdarzenia miały jednak miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych.
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego to pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Kierowca musi zatem zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość oraz ustąpić pierwszeństwa osobie nie tylko znajdującej się już na przejściu ale także na nie wchodzącej.
- Zauważamy, że kierowcy często nie wiedzą jak się zachować przed przejściami – przyznaje Gołębiowski. – Błąd popełniają też piesi. Zdarza się, że wchodzą na jezdnię nie zachowując szczególnej ostrożności i nie upewniając się, że mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię. Zdarza się też, że korzystają w tym czasie z telefonu komórkowego lub innego urządzenia absorbującego uwagę.
Policjanci prowadzą akcje informacyjne, ale tragicznych zdarzeń przybywa.
- Dane pokazują, że do największej liczby wypadków doszło w rejonie przejść dla pieszych, czyli w miejscach, gdzie powinno być najbezpieczniej. Statystycznie najczęstszą przyczyną tych wypadków, było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego samochodem. Jednak jak zauważają policjanci z drogówki, części tych zdarzeń można byłoby uniknąć, gdyby obie strony wykazały się większą ostrożnością – tłumaczy komisarz Gołębiowski. - Dlatego po raz kolejny apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Szczególnie piesi powinni pamiętać, że pomimo uprzywilejowanej pozycji na przejściu dla pieszych zawsze muszą upewnić się, że można bezpiecznie przekroczyć jezdnię. Z kolei kierowy powinni wykazać się większą uwagą i odpowiednio zmniejszyć prędkość, w trakcie zbliżania się do przejścia dla pieszych.