Polskiemu złotemu poświęcona jest najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie. Okazją do jej zaprezentowania jest przypadająca w tym roku setna rocznica reformy walutowej Władysława Grabskiego.
Blisko 100 lat temu, w kwietniu 1924 roku, premier i minister skarbu Władysław Grabski dokonał reformy polskiego systemu walutowego. Likwidowaną Polską Krajową Kasę Pozyczkową i emitowaną przez nią markę polską zastąpił Bank Polski, wraz za złotym, jako walutą narodową. Otwarta we wtorek ekspozycja na Zamku Lubelskim ma upamiętniać tamto wydarzenie.
Na wystawie zobaczymy nie tylko banknoty i pieniądze. – Oprócz numizmatów zaprezentowany jest Lublin w taki sposób, aby oddać specyfikę życia codziennego w tamtych czasach. Z drugiej strony, poprzez plakaty Domu Bankowego M. Morajne, chcieliśmy zaprezentować wizję bogactwa, która zawsze funkcjonowała w społeczeństwie posługującym się takim, czy innym pieniądzem. Pokazujemy m.in. witrynę z towarami ze sklepu Stanisława Magierskiego (sklep, który funkcjonował w kamienicy na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Staszica – przyp. aut.) oraz inne obiekty użytkowe z okresu 20-lecia międzywojennego. W tle jest fotografia ul. Nowej, będącej częścią obecnej ul. Lubartowskiej – mówi Tomasz Markiewicz z sekcji numizmatyki Muzeum Narodowego w Lublinie.
Wystawę można oglądać do 5 maja.