Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

27 sierpnia 2019 r.
18:59

Nadzieja na normalne życie, bez strachu o przerzuty. Innowacyjne leki na raka piersi będą refundowane

1 5 A A
Leki nowej generacji są szansą dla pacjentek i dają nadzieję na normalne życie. Na zdjęciu: badanie mammograficzne pozwalające wykryć wczesne stadia raka piersi
Leki nowej generacji są szansą dla pacjentek i dają nadzieję na normalne życie. Na zdjęciu: badanie mammograficzne pozwalające wykryć wczesne stadia raka piersi (fot. Maciej Kaczanowski)

Od 1 września 2019 roku lek zwiększający szanse na całkowite wyleczenie agresywnej postaci raka piersi – pertuzumab – będzie refundowany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Udostępnienie chorym z wczesnym HER2+ rakiem piersi pertuzumabu zwiększy szanse pacjentek na całkowite wyleczenie. Podwójna blokada zwiększa skuteczność leczenia, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia lub całkowitego zniknięcia guza. Możliwa jest operacja oszczędzająca, a chemioterapia i leczenie przy pomocy trastuzumabu z pertuzumabem pozwala wyleczyć ten typ raka na wczesnym etapie rozwoju, szczególnie u chorych z zajętymi węzłami chłonnymi i o negatywnym statusie hormonalnym.

Agresywna postać raka

Podtyp HER2 dodatni w raku piersi występuje u ok. 20-25% kobiet. To szczególnie agresywna postać raka, która szybko się rozwija i rozprzestrzenia do innych części ciała. Dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak stan węzłów chłonnych i receptorów hormonalnych, mogą prowadzić do wystąpienia wcześniejszej wznowy u niektórych kobiet.

Mimo stosowania od kilkunastu lat trastuzumabu, który znacząco zwiększył szanse chorych, w dalszym ciągu u ok. ¼ z nich nastąpi nawrót w ciągu 10 lat. Choroba rozsiana jest najczęściej nieuleczalna, a koszty leczenia są bardzo wysokie. Nadzieją jest podanie we wczesnym stadium podwójnej blokady, czyli do chemioterapii w połączeniu z trastuzumabem dodaje się pertuzumab.

Podanie podwójnej blokady jeszcze przed operacją zmniejsza wielkość guza, dzięki czemu np. wskazanie do mastektomii może zostać zmienione na operację oszczędzającą pierś, co dla kobiety ma kolosalne znaczenie. Może też okazać się, że guz zmniejsza się tak, że pozostaje po nim jedynie blizna i operuje się już tylko miejsce po guzie.

Rak – choroba uleczalna

Organizacje pacjentów od dłuższego czasu zabiegały o dostęp do pertuzumabu dla polskich pacjentek. – Głęboko wierzyłam, że dialog z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia przyniesie oczekiwane dla wielu chorych na raka piersi pozytywne rozstrzygnięcie. Resort zdrowia stał przed dużym wyzwaniem, bo rak piersi nie jest chorobą jednorodną, więc chore muszą mieć zapewnione różne formy leczenia – hormonoterapię, radioterapię, leczenie chirurgiczne. Zdajemy sobie sprawę, że pogodzić interesy wielu grup chorych z możliwościami finansowymi jest bardzo trudno. Tym bardziej dziękuję z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – powiedziała Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Elżbieta Kozik, prezes organizacji Polskie Amazonki–Ruch Społeczny, podkreśla: – Pacjentki z wczesnym HER2 dodatnim rakiem piersi z nadzieją czekały na dostęp do skutecznego leczenia, a takim jest dostęp do pertuzumabu, dzięki któremu możemy mówić o całkowitym wyleczeniu, powrocie do aktywności zawodowej i społecznej. Zapewnienie chorym możliwości wyleczenia to również oszczędność kosztów spowodowanych zwolnieniami lekarskimi, rentami. Kiedyś mówiło się, że rak piersi to wyrok, nowoczesne leczenie sprawiło, że zaczęliśmy nazywać go już chorobą przewlekłą, dzisiaj możemy mówić, że jest chorobą uleczalną! Sama wiele lat temu chorowałam i wiem, co znaczy dla pacjentki dostać szansę na wyleczenie, powrót do pracy, pasji, aktywności społecznych i rodzinnych, co znaczy żyć bez lęku, że choroba wróci.

Najbardziej skuteczna terapia

W ostatnim czasie odnotowano wzrost śmiertelności z powodu raka piersi. Polska jest jedynym krajem, gdzie wzrasta zachorowalność i śmiertelność z powodu tego nowotworu.

– Biorąc pod uwagę rosnący trend umieralności wśród Polek z powodu raka piersi my, lekarze, musimy mieć w swoim arsenale jak najwięcej skutecznych leków. Znając korzyści wynikające z zastosowania pertuzumabu we wczesnym HER2 dodatnim raku piersi nie wyobrażałam sobie, aby nie został zrefundowany. To lek o potwierdzonym działaniu stosowany z powodzeniem w wielu krajach – dodaje dr n med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jedną z wielu pacjentek dr Gruszfeld, leczonych pertuzumabem, była 34-letnia pani Ola, u której w ubiegłym roku wykryto HER2 dodatniego raka piersi. Po otrzymaniu 6 dawek pertuzumabu z trastuzumabem w połączeniu z chemioterapią i po ponownym zbadaniu tkanek okazało się, że nie ma w jej organizmie komórek nowotworowych. Pani Ola bardzo cieszy się, że od września pacjentki nie będą musiały martwić się o finansowanie najbardziej skutecznej terapii.

– To cudowna informacja i ogromnie się cieszę. Bardzo chciałam coś zrobić na rzecz innych chorych i napisałam list do ministra zdrowia z apelem o udostępnienie podwójnej blokady chorym. Nie wiem, czy miał on jakikolwiek wpływ na decyzję ministra, ale ogromnie się cieszę, że dołożyłam kamyczek do tego wielkiego sukcesu – mówi kobieta.

– Leki nowej generacji są szansą dla pacjentek i dają nadzieję na normalne życie, bez strachu o przerzuty i ponowne zachorowanie. Dzięki doskonałej współpracy i komunikacji między organizacjami pacjenckimi, które zajmują się pomocą pacjentkom z rakiem piersi w Polsce, udało się przeprowadzić efektywny dialog z Ministerstwem Zdrowia, którego rezultatem jest tak szerokie zaopiekowanie pacjentek z różnymi rodzajami raka piersi – skomentowała Anna Kupiecka, prezes Fundacji „OnkoCafe – Razem Lepiej”.

Źródło: ExpertPR Consultancy

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weekend ze Sceną Komedii
teatr
10 stycznia 2025, 19:00

Weekend ze Sceną Komedii

Kolejki do lekarzy specjalistów są długie, kto był ten wie ale czy można się z tego śmiać? A z kultowych filmów? Odpowiedzi na te spróbuje udzielić Scena Komedii w Lublinie, która zaprasza na weekend z przedstawieniem pt. „Znachor”.

Adoptuj psiaka z lubelskiego schroniska i znajdź przyjaciela na lata
ZDJĘCIA
galeria

Adoptuj psiaka z lubelskiego schroniska i znajdź przyjaciela na lata

Każdy ma prawo do miłości. Nawet bezdomne psiaki. Obecnie w lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt na kochający dom czeka 125 psów.

Wielka „Gala karnawałowa” w Filharmonii Lubelskiej
11 stycznia 2025, 18:00

Wielka „Gala karnawałowa” w Filharmonii Lubelskiej

W sobotni wieczór (11 stycznia) Filharmonia Lubelska zaprasza na wyjątkowy koncert, który przywoła nie tylko operowe arcydzieła, ale także pełne humoru operetki. W programie znajdą się słynne arie oraz duety w wykonaniu wybitnych solistów: Joanny Woś (sopran) i Rafała Bartmińskiego (tenor), a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Co zrobić z choinką po świętach? Każda z nich może zyskać teraz nowe życie

Co zrobić z choinką po świętach? Każda z nich może zyskać teraz nowe życie

Rozpoczęła się poświąteczna zbiórka choinek w donicach. Już wkrótce mogą one wzbogacić miejską zieleń.

Legendarny głos Lombardu. Małgorzata Ostrowska wystąpi w Centrum Spotkania Kultur.
koncert
20 stycznia 2025, 19:00

Legendarny głos Lombardu. Małgorzata Ostrowska wystąpi w Centrum Spotkania Kultur.

W roku ubiegłym wydała płytę o znamiennym tytule – „Legenda”. Artystka powraca z nowymi piosenkami i odświeżonym brzemieniem. Małgorzata Ostrowska za sprawą swojego elektryzującego głosu i niezwykłego wizerunku, zapisała się jako jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej muzyki lat 80-tych. Już 20 stycznia (poniedziałek) artystka wystąpi w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Kacper Śpiewak rozegrał w koszulce Motoru 22 mecze

Napastnik odchodzi z Motoru Lublin

Motor Lublin pożegnał pierwszego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Ekipę beniaminka PKO BP Ekstraklasy opuścił napastnik Kacper Śpiewak, który w tym sezonie i tak ani razu nie pojawił się na murawie. Kontrakt z 24-latkiem został rozwiązany za porozumieniem stron.

Kierowca BMW uderzył wczoraj w sygnalizację świetlną. Wszystko przez złe warunki pogodowe i niedostosowanie prędkości

Na drogach znowu będzie ślisko. O tym, że warto zwolnić przekonał się 18-letni kierowca

Przed nami kolejna, niebezpieczna noc. Uważać powinni kierowcy, a także piesi.

Wojewoda podsumował pracowity rok
galeria

Wojewoda podsumował pracowity rok

Walka z wścieklizną, bezpieczeństwo, decyzje ZRID, polityka senioralna, problemy w rolnictwie i krótszy czas oczekiwania na paszport – wojewoda lubelski podkreśla, że miniony rok był dla województwa czasem intensywnym, jednak władze nie zwalniają tempa i przygotowują się do dalszych działań.

Kierował autobusem mimo zakazu

Kierował autobusem mimo zakazu

Za szybko i z aktywnym zakazem prowadzenia. Kierowcy autobusu grozi nawet kilka lat odsiadki.

Po latach oczekiwań i obaw o przyszłość inwestycji, wykonawca rozpoczął prace nad budową HUB-u Logistycznego. Ma być gotowy do 2026 roku.

„Lepiej późno niż wcale”. Ruszyła budowa zapowiadanego HUB-u Logistycznego

Nareszcie Chełm ma powody do radości. Przy ul. Wschodniej rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę zapowiadanego HUB-u logistycznego. Obiekt ma być gotowy do końca 2025 roku.

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

SCM Business, Fundacja Rinata Achmetowa i klub piłkarski Szachtar przeznaczyły już 9 miliardów hrywien na pomoc krajowi, wojsku i ludności cywilnej w ciągu prawie 33 miesięcy inwazji na pełną skalę. Główne obszary pomocy to wsparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy, pomoc humanitarna dla ludności cywilnej, wsparcie społeczności, projekty charytatywne, rzecznicze i obrońcy Mariupola.

Oranżeria

Wcześniej dyskryminacyjna karta odebrała szansę na miliony złotych. Co teraz poszło nie tak?

Wcześniej przeszkodą była Samorządowa Karta Praw Rodzin, a teraz błędy formalne we wniosku do Ministerstwa Kultury. Oranżeria w Radzyniu Podlaskim nie dostanie milionów złotych na remont.

Ksiądz Marek Tworek zginął w wieku 52 lat

Ksiądz zginął w wypadku. Znamy datę jego pogrzebu

Tragicznie zmarły proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chmielku zostanie pochowany na biłgorajskim cmentarzu, w swoich rodzinnych stronach. „Dbał o dobro duchowe świeckich i owocnie współpracował z kapłanami” – wspomina diecezja zamojsko-lubaczowska.

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Obiecywali łatwą pracę online i duży zarobek. Mieszkaniec powiatu ryckiego padł ofiarą oszustów i stracił 6000 złotych.

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?
GRY I AI
film

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?

Nvidia prezentuje nową serię kart graficznych. A przy okazji sporo nowych technologii: DLSS 4, Multi Frame Generation, RTX Neural Faces czy RTX Mega Geometry. Ile to wszystko kosztuje i jaki da efekt?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium