Na tę decyzję pacjenci czekali od wielu tygodni. Szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie wznawia planowe zabiegi i wizyty w poradniach.
Na początku ruszy kardiologia i alergologia oraz najprawdopodobniej chirurgia. – Mamy już decyzję wojewody, która pozwala nam na odmrożenie pierwszych planowych zabiegów i przyjęć do poradni. Zaczynamy od najbardziej oczekiwanych oddziałów m.in. kardiologicznego, alergologicznego oraz chirurgicznego lub ortopedycznego – informuje Piotr Matej, p.o. dyrektora szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – W tym samym czasie uruchomimy przyjęcia w poradniach w tych samym specjalnościach.
Planowe przyjęcia zaczną się już we wtorek lub środę. – W poniedziałek będziemy mieć pełny harmonogram działań, z konkretnymi terminami i liczbą pacjentów, których przyjmiemy w najbliższych dniach – mówi Matej i zaznacza, że przyjęcia planowe muszą być realizowane w warunkach pełnego bezpieczeństwa epidemiologicznego. – Przed przyjęciem do szpitala pacjenci muszą przejść procedurę triażu, który musi być na najwyższym poziomie, bo nie ma możliwości, żeby szpital wymagał od pacjenta aktualnych badań na koronawirusa – tłumaczy dyr. Matej. – W związku z tym uruchomimy dwa dodatkowe punkty triażowe – dla pacjentów, którzy mają wyznaczoną wizytę w poradni oraz dla tych, którzy są umówieni na zabieg. Prawdopodobnie oba będą zorganizowane wewnątrz szpitala.
W przypadku podejrzenia, że pacjent jest zakażony koronawirusem, szpital skieruje go na badania. – W przypadku pozytywnego wyniku zostanie wyznaczony nowy termin wizyty lub zabiegu – tłumaczy Matej.
Do wznowienia planowych zabiegów przygotowuje się też szpital kliniczny nr 4 przy Jaczewskiego w Lublinie. – Nie zapadła jeszcze decyzja co do terminu wznowienia planowych zabiegów, ale przygotowujemy się do tego – mówi Marta Pogórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. – Na razie pracujemy jeszcze w trybie pilnym.
Przypomnijmy, że 1 czerwca do stanu sprzed epidemii mają wrócić szpitale w Białej Podlaskiej, Łukowie i Jana Bożego w Lublinie (oddział zakaźny dziecięcy). – Będą tam działać oddziały zakaźne, ale z liczbą łóżek jaka była przed epidemią – tłumaczył w ubiegłym tygodniu Lech Sprawka, wojewoda lubelski. Z kolei w przypadku szpitala w Tomaszowie Lubelskim chodzi o zmniejszenie liczby łóżek zakaźnych z 94 do 53. Na świadczenia medyczne dla osób niezakażonych ma się także otworzyć szpital jednoimienny w Puławach. Z ponad 300 łóżek zakaźnych zostanie 153, z zastrzeżeniem zabezpieczenia 14 łóżek do intensywnej terapii i 8 stanowisk do dializoterapii.