Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 sierpnia 2022 r.
6:39

Nakupiliśmy, a teraz trzeba im szukać zajęcia. Lublin ma za dużo trolejbusów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
285 30 A A
W taborze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego jest 138 trolejbusów
W taborze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego jest 138 trolejbusów (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Lublin ma niemal dwukrotnie więcej trolejbusów niż potrzeba do codziennej obsługi linii komunikacyjnych. Pojazdy wysyłane są w trasy „rotacyjnie”, by nie niszczały w zajezdni. MPK wręcz wydzierżawia i sprzedaje wozy innym przewoźnikom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z oficjalnej strony internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego można wyczytać, że w taborze spółki jest aż 138 trolejbusów. To znacznie więcej niż potrzeba do codziennej obsługi tras, nawet po uwzględnieniu tego, że autobusową linię 38 przekształcono niedawno w trolejbusową.

Liczba trolejbusów skierowanych do obsługi rozkładu ważnego od 1 września to blisko 70 pojazdów – przyznaje Monika Fisz, rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego. Do tego trzeba jeszcze dodać dwa pojazdy rezerwowe, czekające na to, by zastąpić inny trolejbus, gdyby uległ awarii.

Dyspozytorzy MPK Lublin muszą nieco na siłę organizować zajęcie wszystkim trolejbusom, aby nie stały bezczynnie w zajezdni. Bo pojazd, który stoi, po prostu niszczeje.

– Trolejbusy jeżdżą rotacyjnie, aby wszystkie były eksploatowane na podobnym poziomie – tłumaczy Weronika Opasiak, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – W praktyce wygląda to tak, że dany wóz pojawia się w mieście na linii co dwa, trzy dni.

MPK znalazło też sposób na poradzenie sobie z nadmiarem trolejbusów. Te starsze, 12-metrowe, wydzierżawia lub sprzedaje innym firmom przewozowym.

– W roku bieżącym sprzedaliśmy przewoźnikowi z Tychów dwa solarisy z 2007 roku. Dodatkowo Tychy dzierżawią od nas obecnie cztery pojazdy: dwa solarisy z 2011 r. i dwa z 2012 r. – wylicza Opasiak. – Również przewoźnik z Gdyni dzierżawi pięć solarisów z 2011 roku, przy czym zadeklarował, że jest zainteresowany dzierżawą kolejnych dziesięciu. Mamy też sygnały, że przewoźnicy z Ukrainy i Litwy są zainteresowani zakupem używanych, starszych trolejbusów, około 20 wozów.

Czy Lublin nie kupił przypadkiem zbyt wielu trolejbusów? Wprost pytamy o to Ratusz.

– W ramach projektów z udziałem środków europejskich miasto kupiło łącznie 100 nowoczesnych trolejbusów. Pozwoliło to na znaczne odmłodzenie taboru i diametralną poprawę komfortu podróży – stwierdza Joanna Stryczewska z lubelskiego Ratusza. – Dziś trolejbusy jeżdżą w systemie rotacyjnym, dzięki czemu mogą być na bieżąco serwisowane, część z nich stanowi rezerwę techniczną. Nie ma zaś takich, które od momentu zakupu byłyby niewykorzystywane. Tabor musi zapewniać również rezerwę podażową, na wypadek wzrostu zainteresowania transportem publicznym. System komunikacji miejskiej odbudowuje się po sytuacji pandemicznej, gdy na spadek liczby podróżnych wpływ miały nauka i praca zdalna.

Od najbliższego czwartku, gdy wejdzie w życie „szkolny” rozkład jazdy, tylko na jednej linii trolejbusowej przybędzie kursów. Chodzi o linię 155, na której ZTM dołożył jeden kurs z ul. Zana i jeden w przeciwnym kierunku.

Miejski przewoźnik zastrzega, że liczba pojazdów „na stanie” nie jest równoznaczna z liczbą pojazdów, które traktowane są jako gotowe do jazdy po mieście. – W gotowości do obsługi rozkładów trolejbusowych posiadamy obecnie 107 pojazdów – wyjaśnia Opasiak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty