Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

28 lutego 2020 r.
8:55

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Lublinie. Program uroczystości

344 97 A A
28 lutego 2020 16:30
Podkomendni mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”
Podkomendni mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” (fot. Archiwum)

W piątek zaczynają się lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę 1 marca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Czcimy pamięć osób, które pod koniec II wojny światowej stanęły przed wieloma dramatycznymi wyborami – przypomina ideę święta obchodzonego po raz pierwszy w 2011 roku wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Te obchody są szczególnie ważne, bo chodzi o osoby, które poświęciły swoje życie w imię odzyskania suwerenności i niepodległości. Ich dusze musiały czekać na ten moment do 1989 roku. Dziś możemy wreszcie uczcić ich pamięć, aczkolwiek nie wszystkich, bo jeszcze nie wszystkie szczątki zostały odnalezione. Zapraszam wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego do uczestnictwa w wydarzeniach poświęconych pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, bo jest to niewątpliwie nasz dług wdzięczności wobec nich.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 9 na cmentarzu przy ul. Unickiej, przy mogile upamiętniającej zamordowanych w więzieniu na Zamku Lubelskim w latach 1944–54.

Na godz. 9.30 zaplanowano apel pamięci z salwą honorową na pl. Zamkowym. O godz. 11.30 rozpocznie się msza święta w intencji pomordowanych i zmarłych „Żołnierzy Wyklętych”, która zostanie odprawiona w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Jana Pawła II 11.

Lubelskie obchody zainauguruje w piątek konferencja popularno-naukowa w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Wodopojnej 2. Od godz. 16.30 zaplanowano kilka prelekcji. W ramach jednej z nich zostaną przedstawione efekty poszukiwań nieznanych miejsc pochówków na Lubelszczyźnie, jakie w ubiegłym roku prowadzili historycy z Instytutu.

– W czerwcu i listopadzie ekshumowaliśmy na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie szczątki sześciu osób. Zakończyliśmy prace związane z przygotowaniem dokumentacji sądowo-lekarskiej i prowadzimy prace identyfikacyjne. Zakładam, że w tym roku powinniśmy potwierdzić tożsamość przynajmniej części z tych ofiar – mówi Marcin Krzysztofik, dyrektor oddziału IPN w Lublinie.

W ubiegłym roku wykonano też pierwsze prace na cmentarzu w Tomaszowie Lubelskim. – Były one prowadzone w bardzo trudnych warunkach. Miejsca pochówków ofiar przywożonych przez tomaszowskie UB wskazał nieżyjący już grabarz, ale ten teren w latach 80. został zniwelowany poprzez wysypanie dwumetrowej warstwy ziemi. Żeby dostać się do szczątków, musieliśmy wykonać wykop budowlany i zejść na głębokość prawie 3,5 m. Zakładamy, że w tym miejscu znajduje się jeszcze co najmniej kilka osób, natomiast te prace nie będą łatwe do przeprowadzenia – dodaje Krzysztofik.

Kolejne wydarzenia w ramach tegorocznych obchodów odbędą się 2 marca. O godz. zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Świętego Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej. Po niej odbędzie się uroczystość z udziałem uczniów lubelskich szkół na placu przed świątynią. Z kolei w Hrubieszowie tego dnia zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej.

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zakończą się w piątek 6 marca. – Tego dnia będziemy obchodzić rocznicę zamordowania mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego podkomendnych. Tradycyjnie spotkamy się, by uczcić pamięć tych bohaterów – podsumowuje Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31