Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

Czy na Wenus istnieje życie? Przełomowe odkrycie naukowców
film

Czy na Wenus istnieje życie? Przełomowe odkrycie naukowców

– Albo nie rozumiemy chemii planet skalistych, albo mamy pierwszą potencjalną sugestię, że w chmurach Wenus istnieje życie – mówi dr Janusz Pętkowski, astrobiolog z grupy badawczej prof. Sary Seager w Massachusetts Institute of Technology.

Zdjęcie ilustracyjne

Życie na podsłuchu. Kto i dlaczego nas śledzi? "Stajemy przed wyborem: albo prywatność, albo wygoda"

Czy aplikacje na smartfonach podsłuchują nasze rozmowy, aby potem wyświetlać nam dopasowane reklamy? Jest taka techniczna możliwość, ale nie ma jeszcze dowodów, że to robią – mówią naukowcy zajmujący się prywatnością w sieci i cyberzagrożeniami.

Muffinki z larwami i inne przysmaki z owadów. Zachwala dr inż. Ewelina Zielińska z UP w Lublinie
Wideo
film

Muffinki z larwami i inne przysmaki z owadów. Zachwala dr inż. Ewelina Zielińska z UP w Lublinie

Drewnojad w karmelu, świerszcz w curry. Jakie właściwości zdrowotne mają jadalne owady? Opowiada dr inż. Ewelina Zielińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zobacz materiał wideo.

Trochę na uczelni, trochę w domu. UMCS, KUL, UM i UP już wiedzą, jak będą nauczać

Trochę na uczelni, trochę w domu. UMCS, KUL, UM i UP już wiedzą, jak będą nauczać

Lubelskie uczelnie szykują się do nowego roku akademickiego. Część z nich podjęła już decyzje, by zgodnie z ministerialnymi zaleceniami zajęcia organizować w formie mieszanej.

Zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel z Dęblina zakażony koronawirusem. Uczniowie będą mieć lekcje online

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Dęblinie będą mieć przez tydzień zdalne lekcje. Decyzja taka zapadła po tym jak u jednego z nauczycieli badania potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Alfred Wierzbicki

Ks. profesor KUL poręczył za Margot. Nowy rektor komentuje

Opinie wygłaszane przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego przedstawiają wyłącznie jego prywatne poglądy i w żadnym przypadku nie można utożsamiać ich ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – informuje rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Organizatorzy Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki
film

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Bez zapisów i dla każdego, bo tylko przez internet

Pięć uczelni wyższych z Lublina w drugiej połowie września zorganizuje Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Zastąpią one Lubelski Festiwal Nauki, który w tym roku nie dojdzie do skutku ze względu na trwającą pandemię. Wydarzenie ma powrócić w przyszłym roku, a jego organizatorzy już teraz zapowiadają, że będzie ono miało niespotykany dotąd rozmach.

 Ks. prof. Antoni Dębiński i ks. prof. Mirosław Kalinowski
galeria

Zmiana władzy na KUL. Nowy rektor otrzymał berło i złożył Wyznanie wiary

Dotychczasowy rektor ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, rektorowi elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu. – Cieszę się, że przekazuję uniwersytet swojemu następcy w dobrej kondycji – mówił ustępujący rektor.

– Ekstrakt przedłuża życie pszczół, które były narażone na działanie pestycydów – mówi prof. Aneta Ptaszyńska z Zakładu Botaniki i Mikologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS

To może być przełomowe odkrycie na UMCS. Po konopiach pestycydy pszczołom są niestraszne

Ekstrakt z marihuany może chronić pszczoły przed szkodliwym działaniem pestycydów. Takiego odkrycia dokonali naukowcy z UMCS. Jeśli dalsze testy wypadną pomyślnie, na rynek trafi kolejny opracowany przez nich produkt .

Monokulturowe uprawy ogrodowe są jak lasy gospodarcze. Jeżeli pojawi się tam jakikolwiek wyspecjalizowany roślinożerca - znajdzie tam warunki do burzliwego rozwoju

Jak radzić sobie ze szkodnikami w ogrodzie? Warto poczekać na naturalnych wrogów

Azjatycka ćma bukszpanowa i inne, nowe w naszej strefie owady, w końcu doczekają się naturalnych wrogów. – Dziś, by je zwalczać, ludzie sięgają po środki chemiczne. O wiele lepiej jednak zadbać o różnorodność w ogrodach – radzi entomolog.

Prof. Małgorzata Polz-Dacewicz

Prof. Polz-Dacewicz: Koronawius zmutował i dziś jest inny niż w marcu

- Nowy mutant charakteryzuje się większą zaraźliwością, a stąd też łatwiej się przenosi – mówi prof. Małgorzatą Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zdjęcie ilustracyjne

Eksperci: Dystans społeczny może nie ochronić przed koronawirusem. "Nic nie jest bez ryzyka"

Stosowanie wytycznych dotyczących dystansu społecznego może nie wystarczyć, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Powinny temu towarzyszyć inne środki bezpieczeństwa - twierdzą amerykańscy i brytyjscy eksperci.

Prof. Stanisław Michałowski (z prawej) z funkcją rektora UMCS żegna się po ośmiu latach. Zastąpi go dotychczasowy prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Radosław Dobrowolski

UMCS. Rektor Michałowski odchodzi. Władzę przejmuje rektor Dobrowolski

1 września rozpocznie się pierwsza kadencja nowych władz lubelskich szkół wyższych. W najważniejszym gabinecie na UMCS prof. Stanisława Michałowskiego zastąpi prof. Radosław Dobrowolski. – Po latach przychodzenia na 15. piętro rektoratu trochę będzie brakowało tej adrenaliny – mówi ustępujący rektor największej lubelskiej uczelni.

Nunio na wózku

Pod Lublinem mieszka Nunio – owieczka, która jeździ na wózku

Z powodu urazu kręgosłupa od małego nie porusza się samodzielnie. Nunio – bo takie imię nadano kilkumiesięcznej owieczce – odnalazł się w podlubelskiej hodowli.

Dostawa osocza do Biomedu
Koronawirus

Biomed Lublin rozpoczął dziś produkcję pierwszego na świecie leku na Covid-19

– Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko Covid-19. Tu, w Lublinie – ogłosili we wtorek przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego i lubelskiej firmy Biomed. Pierwsza partia preparatu z osocza ozdrowieńców zostanie podana pacjentom w ramach badań klinicznych za około dwa miesiące.

Sputnik V. Rosja w pracach nad szczepionką na koronawirusa idzie drogą na skróty?

Sputnik V. Rosja w pracach nad szczepionką na koronawirusa idzie drogą na skróty?

W światowym wyścigu o szczepionkę Rosja poszła drogą na skróty - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Rzymski. Jako bulwersujące ocenia fakt, że w Rosji planuje się szczepienia przeciw COVID-19, przy braku publicznych danych, jak tamta szczepionka działa.

Adrian Bartoszek otrzymał właśnie Diamentowy Grant, jako jeden z dwóch przedstawicieli lubelskich uczelni wyższych

Mała rybka pomoże leczyć padaczkę. W Lublinie zaczynają się przełomowe badania

Badania nad indywidualnymi metodami leczenia epilepsji będzie prowadził naukowiec z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wykorzysta do tego larwy rybki danio pręgowany.

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy wytypowali setki substancji, które potencjalnie mogłyby zwalczać COVID-19

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy przebadali miliony różnych związków i wskazali wiele takich, które mogłyby działać jako leki niszczące SARS-CoV-2. Badania te mogą jednocześnie pomóc w poszukiwaniu leków przeciwko innym chorobom.

Zdjęcie ilustracyjne
galeria

Badacze nakręcili film i tłumaczą, o czym brzęczą pszczoły

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców.

Sztuczną inteligencję powinniśmy w pewien sposób „wychować”, by była dla nas sprzymierzeńcem, a nie wrogiem
Rozmowa

Sztuczna Inteligencja – lepsze życie czy kontrola ludzi?

Systemy SI (sztucznej inteligencji) coraz lepiej radzą sobie z kolejnymi dziedzinami, czasami nawet lepiej niż ludzie. Niektórzy twierdzą, że to duże zagrożenie, że niebawem komputery nas zdominują lub ludzie połączą z SI swoje mózgi. O szansach i zagrożeniach związanych z SI opowiada dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej.

Zajęcia z kryminologii (zdjęcie ilustracyjne)

UMCS zakończył rekrutację na studia. Na jednym z kierunków o miejsce stara się 40 osób

Ponad 15 tys. osób stara się o indeks Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prawdziwym hitem tegorocznej rekrutacji okazała się będąca nowością w ofercie największej lubelskiej uczelni kryminologia. Na jedno miejsce przypada blisko 40 kandydatów.

Noc Perseidów 2020. Kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy?
galeria

Noc Perseidów 2020. Kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy?

Już w nocy z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia będziemy mogli być widzami fenomenalnego zjawiska astronomicznego widzianego gołym okiem. To tzw. noc Perseidów.

200 studentów Legii Akademickiej zjechało się szkolić z całej Polski do chełmskich koszar 19 batalionu zmechanizowanego.

Studenci spróbują żołnierki. W Chełmie ruszyło szkolenie Legii Akademickiej

Nie dla wszystkich będzie to spacerek – dla większości za to pierwszy kontakt z armią: spanie w namiotach, pobudka o 6.00, poranna zaprawa, apel, zajęcia, musztra, ćwiczenia z bronią... Zanim zostaną kapralami 200 studentów Legii Akademickiej zjechało z całej Polski na szkolenia do chełmskich koszar 19 Batalionu Zmechanizowanego.

Zdjęcie ilustracyjne

Wirusolog prof. Pyrć: „Cały czas jesteśmy w środku pandemii"

– Zluzowanie obostrzeń oraz brak uwagi w życiu codziennym przyczyniają się do wzrostu zakażeń koronawirusem w naszym kraju – ocenia wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Latem ciężkie przypadki choroby zdarzają się rzadziej

W Polsce żyje 6 mln kotów. Kanapowce są w mniejszości

W Polsce żyje 6 mln kotów. Kanapowce są w mniejszości

Wałęsające się koty potrafią narobić w środowisku niezłego spustoszenia. To armia zabójców o niegasnącym instynkcie łowieckim

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium