Naukowcy z Lublina znaleźli się na prestiżowej liście obejmującej najlepszych badaczy z całego świata. Jeden z nich w swojej dziedzinie jest nawet na pierwszym miejscu.
Zestawienie Top 2% 2019 zostało opracowane przez analityków m.in. z czołowego amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda. Znajdują się w nim nazwiska badaczy z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Lista obejmuje prawie 160 tys. nazwisk.
Gwiazdy UMCS
15 przedstawicieli w rankingu ma Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Na piątej pozycji w dyscyplinie „geografia”, znalazł się prof. Jean Poesen z Instytutu Nauk o Ziemi. Wśród badaczy zajmujących się geografią fizyczną, ten sam naukowiec, światowej sławy geomorfolog i ekspert w zakresie gleboznawstwa, został sklasyfikowany na pierwszym miejscu.
– To efekt wielu lat pracy. Mam 66 lat i od ponad czterdziestu prowadzę badania w swojej dziedzinie. Mam to szczęście, że mogłem pracować z fantastycznymi współpracownikami i studentami. Bo samemu w nauce ciężko jest coś osiągnąć, to jest praca zespołowa – mówi prof. Poesen, od lat związany z Katolickim Uniwersytetem Lowańskim w Belgii, a od niedawna będący etatowym pracownikiem UMCS.
Wysoko w swojej dyscyplinie znalazł się też inny pracujący na UMCS naukowiec z Belgii, prof. Jaco Vangronsveld. Wykładowca Instytutu Nauk Biologicznych znalazł się na 455. miejscu wśród specjalistów nauk o środowisku.
Ale na liście są też „rodzimi” naukowcy z UMCS. W gronie tysiąca najlepszych w swoich dyscyplinach znaleźli się także: prof. Wiesław Gruszecki (biofizyka), prof. Dorota Kołodyńska (inżynieria chemiczna), prof. Patryk Oleszczuk (nauki o środowisku) i prof. Zbigniew Hubicki (inżynieria chemiczna).
– Te statystyki wypadają dla nas korzystnie. Chociaż powtarzam, że w kategoriach sukcesu można wymieniać proste, wymierne odkrycie, to jednak takie zestawienia pokazują naszą aktywność. My wiemy, że jesteśmy aktywni, ale dobrze jest czasem zobaczyć takie porównania – komentuje prof. Wiesław Gruszecki, który na największej lubelskiej uczelni pełni funkcję prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej. I podkreśla, że według zestawienia z blisko stu jednostek naukowych w Polsce UMCS plasuje się na czternastym miejscu w kraju i na szóstym wśród uniwersytetów.
Gwiazdy UM
– Na podstawie ponad 30 lat swojej pracy widzę, że pozycja lubelskich naukowców w tego typu zestawieniach się poprawia. Mamy coraz więcej publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Może nie są to jeszcze tytuły z najwyższej półki, ale w ostatnim czasie wiele się zmieniło na lepsze – ocenia z kolei prof. Jerzy Bełtowski, który w rankingu został sklasyfikowany najwyżej z dziewięciorga naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wykładowca znalazł się wśród czołowych 300 badaczy w dyscyplinie „farmakologia i farmacja”.
Siedmiu przedstawicielu w zestawieniu ma Politechnika Lubelska. Na liście ujęto też czworo naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego.