Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

Dostawa osocza do Biomedu
Koronawirus

Biomed Lublin rozpoczął dziś produkcję pierwszego na świecie leku na Covid-19

– Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko Covid-19. Tu, w Lublinie – ogłosili we wtorek przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego i lubelskiej firmy Biomed. Pierwsza partia preparatu z osocza ozdrowieńców zostanie podana pacjentom w ramach badań klinicznych za około dwa miesiące.

Sputnik V. Rosja w pracach nad szczepionką na koronawirusa idzie drogą na skróty?

Sputnik V. Rosja w pracach nad szczepionką na koronawirusa idzie drogą na skróty?

W światowym wyścigu o szczepionkę Rosja poszła drogą na skróty - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Rzymski. Jako bulwersujące ocenia fakt, że w Rosji planuje się szczepienia przeciw COVID-19, przy braku publicznych danych, jak tamta szczepionka działa.

Adrian Bartoszek otrzymał właśnie Diamentowy Grant, jako jeden z dwóch przedstawicieli lubelskich uczelni wyższych

Mała rybka pomoże leczyć padaczkę. W Lublinie zaczynają się przełomowe badania

Badania nad indywidualnymi metodami leczenia epilepsji będzie prowadził naukowiec z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wykorzysta do tego larwy rybki danio pręgowany.

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy wytypowali setki substancji, które potencjalnie mogłyby zwalczać COVID-19

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy przebadali miliony różnych związków i wskazali wiele takich, które mogłyby działać jako leki niszczące SARS-CoV-2. Badania te mogą jednocześnie pomóc w poszukiwaniu leków przeciwko innym chorobom.

Zdjęcie ilustracyjne
galeria

Badacze nakręcili film i tłumaczą, o czym brzęczą pszczoły

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców.

Sztuczną inteligencję powinniśmy w pewien sposób „wychować”, by była dla nas sprzymierzeńcem, a nie wrogiem
Rozmowa

Sztuczna Inteligencja – lepsze życie czy kontrola ludzi?

Systemy SI (sztucznej inteligencji) coraz lepiej radzą sobie z kolejnymi dziedzinami, czasami nawet lepiej niż ludzie. Niektórzy twierdzą, że to duże zagrożenie, że niebawem komputery nas zdominują lub ludzie połączą z SI swoje mózgi. O szansach i zagrożeniach związanych z SI opowiada dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej.

Zajęcia z kryminologii (zdjęcie ilustracyjne)

UMCS zakończył rekrutację na studia. Na jednym z kierunków o miejsce stara się 40 osób

Ponad 15 tys. osób stara się o indeks Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prawdziwym hitem tegorocznej rekrutacji okazała się będąca nowością w ofercie największej lubelskiej uczelni kryminologia. Na jedno miejsce przypada blisko 40 kandydatów.

Noc Perseidów 2020. Kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy?
galeria

Noc Perseidów 2020. Kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy?

Już w nocy z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia będziemy mogli być widzami fenomenalnego zjawiska astronomicznego widzianego gołym okiem. To tzw. noc Perseidów.

200 studentów Legii Akademickiej zjechało się szkolić z całej Polski do chełmskich koszar 19 batalionu zmechanizowanego.

Studenci spróbują żołnierki. W Chełmie ruszyło szkolenie Legii Akademickiej

Nie dla wszystkich będzie to spacerek – dla większości za to pierwszy kontakt z armią: spanie w namiotach, pobudka o 6.00, poranna zaprawa, apel, zajęcia, musztra, ćwiczenia z bronią... Zanim zostaną kapralami 200 studentów Legii Akademickiej zjechało z całej Polski na szkolenia do chełmskich koszar 19 Batalionu Zmechanizowanego.

Zdjęcie ilustracyjne

Wirusolog prof. Pyrć: „Cały czas jesteśmy w środku pandemii"

– Zluzowanie obostrzeń oraz brak uwagi w życiu codziennym przyczyniają się do wzrostu zakażeń koronawirusem w naszym kraju – ocenia wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Latem ciężkie przypadki choroby zdarzają się rzadziej

W Polsce żyje 6 mln kotów. Kanapowce są w mniejszości

W Polsce żyje 6 mln kotów. Kanapowce są w mniejszości

Wałęsające się koty potrafią narobić w środowisku niezłego spustoszenia. To armia zabójców o niegasnącym instynkcie łowieckim

Zdjęcie ilustracyjne

Ciekawy biznes na skraju narkotyków. Konopie przemysłowe w służbie polskich rolników

Konopie przemysłowe coraz częściej uprawiane przez polskich rolników. W ubiegłym roku obszar zasiewów zwiększył się o prawie 80 proc. Kwiatostany, nasiona i łodygi mogą być wykorzystywane m.in. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, włókienniczym, motoryzacyjnym, papierniczym czy budowlanym.

Instrukcja obsługi komara. "Komarzyce, które nas kłują wylęgły się z jaj złożonych nawet kilka lat temu"

Instrukcja obsługi komara. "Komarzyce, które nas kłują wylęgły się z jaj złożonych nawet kilka lat temu"

– Komarzyce, które teraz nas kłują wylęgły się z jaj złożonych nawet kilka lat temu – tłumaczy entomolog dr Aleksandra Gliniewicz

Drewno przygotowane do wywiezienia z lasu po wycince

Naukowcy piszą do polityków. Nie niszczcie polskich lasów

Plan szerszego wykorzystania drewna z polskich lasów jako paliwa w elektrowniach oceniamy jako wybitnie szkodliwy – pisze do ministra środowiska i marszałka Senatu ponad 60 polskich przyrodników. Alarmują, że proponowana zmiana ustawy o OZE pogłębi kryzys bioróżnorodności w polskich lasach.

Ewa Rauner-Bułczyńska
Magazyn
galeria

Zakochana w owadach. "Gdy do nich przychodzę, wychodzą sprawdzić, kto przyszedł"

Wiemy o tym dzięki owadziej inwentaryzacji, jaką od kilku lat hobbystycznie prowadzi Ewa Rauner-Bułczyńska, która potrafi godzinami spacerować po nadrzecznych zaroślach. Ostatnio odkryła gatunek niewidziany w Polsce od blisko 30 lat.

Epidemia rozmnożyła biało-czerwone paski na świadectwach uczniów z Lublina

Epidemia rozmnożyła biało-czerwone paski na świadectwach uczniów z Lublina

Ponaddwuipółkrotnie (z 998 do 2504) wzrosła liczba uczniów pobierających w Lublinie stypendia za najlepsze wyniki w nauce. Nauczyciele nie mają wątpliwości: to efekt prowadzenia zdalnego nauczania. I wskazują na „nieocenioną” przy klasówkach pomoc rodziców.

Wszystko o komarach. Jak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami?
film

Wszystko o komarach. Jak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami?

Komary to prawdziwa zmora wakacji, a w tym roku jest ich naprawdę dużo. Gryzą tylko samice, które żywią się krwią potrzebną do złożenia jaj. Mimo że w Polsce owady te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia życia i ludzi, niechętnie przebywamy w ich otoczeniu. Co sprzyja ugryzieniom i jak możemy ochronić się przed nimi domowymi sposobami? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w materiale.

Wszczepiony pod skórę mikroczip mógłby bardzo dokładnie monitorować pracę wielu narządów i układów

Kiedy w sklepie zapłacimy palcem?

Rozmowa z prof. dr. hab. Dariuszem Jemielniakiem z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wszczepiane pod skórę mikrochipy mogą zastąpić dowód, ułatwić zakupy czy monitorować stan zdrowia. Na przeszkodzie do ich powszechnego użycia stoją problemy m.in. z ujednoliceniem standardu, bezpieczeństwem danych i prawnymi regulacjami.

Chmary komarów to nie plaga, ale normalny cykl związany z wilgotnym początkiem lata

Jak walczyć z komarami? Zaproś żaby do ogródka

Komary w naszym klimacie nie przenoszą chorób, nie zarażą koronawirusem, a jedynie uprzykrzają życie. Najlepszą strategią walki z komarzycami jest choćby umożliwienie żabom dostępu do oczek wodnych – tłumaczy zoolog prof. Piotr Tryjanowski.

Zdjęcie ilustracyjne

Jak globalne ocieplenie wpływa na ewolucję drzew? "Musimy zacząć działać"

Drzewa są w stanie przystosować się do zmian klimatu. Ich ewolucyjna odpowiedź następuje jednak powoli, znacznie wolniej niż globalne ocieplenie. Dr Michał Bogdziewicz, który zbadał, jak ocieplenie wpłynie na występowanie lat nasiennych

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy: Starsze dzieci przenoszą wirusa SARS-CoV-2 jak dorośli

Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom dzieci powyżej 10. roku życia mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2 podobnie do osób dorosłych, a nawet skuteczniej - informuje pismo "Emerging Infectious Diseases”.

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy: Śmiertelność pacjentów z COVID-19 na intensywnej terapii znacząco spadła

Chorzy leczeni z powodu infekcji koronawirusem na intensywnej terapii umierają prawie o jedną trzecią rzadziej niż na początku pandemii. To wynik analizy danych z trzech kontynentów przeprowadzonej przez naukowców z brytyjskich ośrodków naukowych.

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy: We wczesnej fazie COVID-19 wirusa w organizmie może być najwięcej

Ilość wirusa SARS-CoV-2 w organizmie, a co za tym idzie niebezpieczeństwo zakażenia innych osób, może być największe we wczesnej fazie COVID-19 – informuje „The American Journal of Pathology”.

Zdalne nauczanie podsumowane. We wrześniu będzie powtórka z nauki w domu?

Zdalne nauczanie podsumowane. We wrześniu będzie powtórka z nauki w domu?

Przeładowani informacjami, z obniżonym nastrojem i tęskniący za bezpośrednim kontaktem – w takich nastrojach wakacje rozpoczęli uczniowie, rodzice i nauczyciele. To efekt trzech miesięcy pracy z tzw. zdalnym nauczaniem.

Zdjęcie ilustracyjne

Włodawa - lubelska stolica pozamałżeńskich dzieci. Tu rodzi się ich najwięcej

Prawie co trzecie dziecko urodzone w 2019 roku w powiecie włodawskim jest ze związku pozamałżeńskiego – wynika z raportu socjologów. To najwyższy wskaźnik w województwie lubelskim

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium