Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 lutego 2025 r.
14:00

Koniec z pojemnikami na odpady tekstylne. „Nas po prostu na to nie stać”

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
W Zamościu nie będzie dodatkowych pojemników na odpady tekstylne, nie ma w planach również prowadzenia zbiórek mobilnych. Mieszkańcy muszą wywozić stare ubrania, buty, materiały do PSZOK-ów
W Zamościu nie będzie dodatkowych pojemników na odpady tekstylne, nie ma w planach również prowadzenia zbiórek mobilnych. Mieszkańcy muszą wywozić stare ubrania, buty, materiały do PSZOK-ów (fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com)

„Dwie siateczki i do PSZOK-u” – tylko w taki sposób mieszkańcy Zamościa mogą wywiązać się z nowego obowiązku segregacji odpadów tekstylnych. W mieście nie pojawią się żadne specjalne pojemniki, nie będzie też mobilnych zbiórek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przepisy, które taką konieczność nakładają na wszystkich, obowiązują od początku stycznia 2025. Temat wypłynął na ostatniej, lutowej sesji.

– To jest jednak dość uciążliwe, jeżeli na terenie miasta, przynajmniej w kilku punktach nie znajdziemy odpowiednich pojemników. Próbowałam znaleźć informację i na stronie przedsiębiorstwa (PGK – red.) czy nawet w prasie, w jaki sposób miasto Zamość zaplanowało realizację tego nowego przepisu – zaczęła radna Agnieszka Jaczyńska z klubu Koalicji Obywatelskiej. Dopytywała, czy miasto planuje ustawienie specjalnych kontenerów.

– Bo rozumiem, że w tej chwili można te odpady wozić do PSZOK-u. Myślę, że dla wielu osób jest to jednak dość uciążliwe. A wiem, że nierespektowanie tego przepisu będzie się wiązało z nakładaniem kar. Tak przynajmniej przewidują wprowadzone przepisy – ciągneła dalej.

Prezes: To nie jest trudność

Odpowiedział jej prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – Tak, wszedł taki przepis. Jeśli chodzi o tekstylia, nie możemy ich wkładać do odpadów zmieszanych. Musimy je segregować. Od dawna już mamy na PSZOK-u pojemnik. Można bezpłatnie przywieźć i oddać – zakomunikował Franciszek Josik. Dodał, że w Zamościu stoi wiele pojemników na tekstylia, np. przy PCK. – Ale ponieważ nie są w naszej gestii, nie możemy na swojej stronie internetowej umieścić, że są one tu i tu – stwierdził. Mówił też, że to powinno wystarczyć.

– Czy jest trudność, żeby uzbierać dwie siateczki i PSZOK przywieźć? No nie jest to problem – przekonywał prezes Josik. Przyznał, że spotkał się z głosami, by PGK prowadziło mobilne zbiórki, ale zapowiedział, że to nie jest możliwe ze względu na koszty.

– Pojemniki, o których pan prezes wspomina są przeznaczone do oddawania odzieży, która jest jeszcze zdatna do użytkowania. Natomiast ja mówię o tekstyliach, które są odpadem. Nie zgadzam się z panem prezesem co do tego, że oddawanie „po dwie siateczki” na PSZOK nie jest uciążliwe. Dla niektórych osób, szczególnie niezmotoryzowanych czy starszych jest to jednak problem. Uważam, że należy się nad tą kwestią pochylić. Wiele miast, jeśli jeszcze się do tego nie przygotowało i realizuje, to przygotowuje się udogodnienie respektowania tego przepisu – nie dawała za wygraną Jaczyńska.

Wiceprezydent: Tak krawiec kraje, jak mu materii staje

– Chciałam uświadomić pani radnej, że my do systemu odpadowego dopłacamy 2 mln 800 tys. zł. Nie mamy w tej chwili środków, by dopełniać nasze gniazda o pojemniki na tekstylia. I w związku z tym, że tak krawiec kraje, jak mu materiału staje, mieszkańcy są zobligowania do dowożenia tych siateczek czy worków na PSZOK – włączyła się w dyskusję wiceprezydent Marta Pfeifer. Powiedziała, że ustawianie nowych pojemników będzie rozważane tylko wówczas, gdy radni zdecydują się system odpadowy domknąć. Przypomniała też, że klub KO wstrzymał się od głosu, gdy procedowano uchwałę o podwyżkach opłat za śmieci. – Nas po prostu na to w tej chwili nie stać – zakończyła dyskusję Marta Pfeifer. Zdaniem Jaczyńskiej, pieniądze z podwyżek powinny być przynajmniej w części wykorzystane na wprowadzenie udogodnień dla mieszkańców.

Mieszkańcy niezadowoleni

W środę, dwa dni po sesji zamojskie PGK zamieściło w internecie komunikat informujący o nowym obowiązku segregowania odpadów tekstylnych. Przypomniano w nim mieszkańcom, że stare ubrania, które nie nadają się już do noszenia, także ręczniki, koce, kołdry, ściereczki czy narzuty, ale też np. obuwie i galanterię należy odwozić do jednego z dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Męczenników Rotundy lub 1 Maja.

Ten post wywołał szereg komentarzy, głównie osób niezadowolonych.

„Komedia... Z kilkoma rzeczami mam jechać pół miasta???? Za co płacę coraz wyższe rachunki??? Co mają powiedzieć osoby niemobilne???” – dopytywała pani Agnieszka.

„Za śmieci płaci się jak za złoto. Odbierają jak odbierają przed świętami raz to jakiś śmiech. Jeśli chodzi o bio to już użyte worki do pojemnika przypadły mi w udziale. Przy ponownym odbiorze nie dostąpiłam zaszczytu otrzymania już żadnego worka. Chyba już sezon się skończył. A tu jeszcze wycieczki na PSZOK robić. Nie ma co dbają o kondycję mieszkańców” – dołączyła do dyskusji pani Aleksandra.

„A nie można by było zorganizować worków jak na inne frakcje i harmonogramu odbioru? Skoro to jest kolejna frakcja” – chciała wiedzieć pani Joanna.

Przypomnijmy, że mobilne zbiórki odpadów tekstylnych, o czym pisaliśmy niedawno, są planowane do wprowadzenia w Lublinie, gdzie funkcjonuje tylko jeden PSZOK.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Hasselblad 6x6 - perła w zbiorach Romana Prószyńskiego został wyceniony na 5500 zł. Kolekcjoner spod Kraśnika przywiózł do Lublina również poszukiwane przez zbieraczy lampy naftowe
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium