Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

2 lipca 2022 r.
14:34

Nie ma wykonawcy, nie ma sceny. Co z rozbudową domu kultury w Józefowie nad Wisłą?

0 1 A A
Wizualizacja nowej części domu kultury
Wizualizacja nowej części domu kultury (fot. Materiały inwestora)

Drugie podejście do znalezienia przedsiębiorcy, który postawi nowe skrzydło domu kultury w Józefowie nad Wisłą. Stara siedziba, kątem u strażaków, jest za ciasna. Nie mówiąc o tym, że bardzo by się przydała plenerowa scena, która jest w projekcie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W połowie kwietnia gmina ogłosiła, że szuka wykonawcy, który rozbuduje Gminne Centrum Kultury. Teraz znów samorządowcy czekają na oferty.

– Pierwszym przetargiem nawet nikt nie był zainteresowany, nie dostaliśmy żadnej oferty, zobaczymy, jak będzie teraz. Rozbudowa to ważna inwestycja. Zasoby lokalowe centrum kultury od dawna są niewystarczające. Trudno, żeby akrobaci czy tancerze ćwiczyli na podłodze z lastryka. Dlatego burmistrz zadecydował, że pieniądze z Polskiego Ładu zostaną wydane na tę placówkę – mówi Adam Rędzia, zastępca burmistrza Józefowa nad Wisłą.

– GCK od lat działa w siedzibie straży pożarnej, którą wybudowano pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. I to się nie zmieni, sąsiedztwo jest dobre, współpracujemy ze sobą – mówi Justyna Michalec, dyrektor placówki, która żartobliwie przyznaje, że w obecnej siedzibie, mając za ścianą wóz strażacki, są najbezpieczniejszym budynkiem w całym Józefowie nad Wisłą.

Plan na rozbudowę już jest

Ale użytkownicy i pracownicy bardzo czekają na rozbudowę. Dzięki temu będzie dwa razy więcej miejsca na prowadzenie działalności.

– Będą trzy nowe sale, gdzie zaplanowano zajęcia teatralne, taneczne czy fitness. Na parter nowego skrzydła przeprowadzi się biblioteka, która od 2014 roku jest częścią Gminnego Centrum Kultury, ale cały czas funkcjonuje w starej szkole, jakieś 300 metrów od nas – dodaje dyrektorka placówki, która tłumaczy, że na przeniesieniu księgozbioru skorzysta organizacja pracy i dostępność. Łatwiej będzie zsynchronizować działalność centrum kultury z dyżurami w bibliotece.

Władze oceniają, że brak zainteresowania rozbudową centrum kultury to efekt sytuacji na rynku, który był trudny z powodu pandemii, a teraz jest jeszcze gorzej z uwagi na wojnę w Ukrainie i inflację u nas.

Koszt inwestycji to 3,5 miliona złotych. Dla takiej gminy jak nasza to suma, na którą byśmy sobie z budżetu nie mogli pozwolić. Ale teraz wiele samorządów ogłasza przetargi warte kilkanaście czy kilkadziesiąt milionów. Dla dużych przedsiębiorstw nasza inwestycja jest zbyt drobna. Natomiast lokalni wykonawcy nie są w stanie sprostać wymaganiom. Firma, która realizuje zadania finansowane w ramach Polskiego Ładu dostaje 10 proc. należności, o resztę wnioskuje po zakończeniu inwestycji. Może warto się pochylić nad zmianą tych zasad, bo nie wszyscy są finansowo tak wydolni – dodaje zastępca burmistrza, który ma nadzieję, że mimo wszystko uda się rozstrzygnąć przetarg.

(fot. Materiały inwestora)

Projekt przewiduje powstanie plenerowej sceny. To będzie pierwsze takie miejsce w mieście. Zadaszone podwyższenie i widownia na świeżym powietrzu, koło planowanego skrzydła GCK, pozwoli na organizację różnych wydarzeń: od występów uczestników zajęć, przez koncerty, po dożynki.

Teraz w miejscu, gdzie ma się pojawić nowy budynek, do którego będzie się można dostać ze starego łącznikiem, jest pusta przestrzeń. W starej siedzibie czas wyczekiwanej rozbudowy nie będzie uciążliwy. Praktycznie będzie chodziło o zmianę okna w drzwi, by móc skorzystać z łącznika.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stwardnienie rozsiane - objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane - objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego, która dotyka ponad 50 tysięcy Polaków. Każdego roku dochodzi do 1300-2100 nowych przypadków. Najczęściej dotyka młodych dorosłych między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują na SM średnio 3 razy częściej niż mężczyźni. Choroba prowadzi do uszkodzenia osłonek mielinowych. To zaburza przekazywanie impulsów nerwowych. Objawy stwardnienia rozsianego mogą być różne i nasilać się z czasem. Mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ale dzięki postępom w medycynie, są metody leczenia. Te metody pomagają spowolnić postępowanie choroby. Poprawiają też jakość życia pacjentów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o przyczynach, objawach oraz terapii i rehabilitacji stwardnienia rozsianego.

ul.Lubomelska/ul.Czechowska lata 70-te autor J.Miroslaw zrodlo teatrnn.pl .Jestem pewny ze kazdy mieszkaniec doskonale pamieta kiosk pana Jaremka . Wszystkie dzieci z okolicy kupowaly w tym kiosku lizaki koguciki ,cieple lody i niezapomniane precle a dorosla meska czesc mieszkancow kuflowe piwo .Byc moze ktos sie rozpozna na tym rewelacyjnym zdjeciu. w tle PSK-4 ul;Jaczewskiego - pisze Cezary Redecki, ekspert moderator w grupie Stary Czechów na FB
galeria

Czechów rósł razem ze spółdzielnią (ZDJĘCIA)

- Trudno dziś sobie wyobrazić, że pół wieku temu na terenie dwóch wielkich dzielnic Lublina: Czechowa Południowego i Czechowa Północnego, panował wiejski krajobraz. Lublin przeżywał wówczas dramatyczny niedobór mieszkań i by temu zaradzić, w listopadzie 1974 r., zawiązała się Spółdzielnia Mieszkaniowa "Czechów" - tak władze Spółdzielni nawiązywały w mediach społecznościowych do zacnego jubileuszu

 Azoty liczą na kolejne zwycięstwo w lidze

Azoty Puławy wracają do gry i chcą pokonać Chrobrego Głogów

Po trzech tygodniach przerwy Azoty Puławy wracają do ligowej rywalizacji. W sobotę o godzinie 15 w hali w Puławach zmierzą się z Chrobrym Głogów.

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Rosnące koszty życia oraz cen materiałów budowlanych zmuszają firmy wykończeniowo-remontowe do podniesienia cen usług. Ile obecnie kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin chcą się szybko podnieść po porażce w Częstochowie

Bogdanka LUK Lublin kontra PSG Stal Nysa. Kibice liczą na rehabilitację

Po porażce w Częstochowie Bogdanka LUK Lublin spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością. W sobotę drużyna Massimo Bottiego zmierzy się w hali Globus z PSG Stal Nysa (godz. 17.30).

Wieczór z muzyką Led Zeppelin
koncert
17 listopada 2024, 19:00

Wieczór z muzyką Led Zeppelin

W niedzielę (17 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt przywołany zostanie duch Led Zeppelin, a to za sprawą zespołu Zeppelinians, który wykona takie klasyki jak: „Stairway to Heaven”, „Whole Lotta Love” czy „Kashmir”.

Edukacja zawodowa i rola cechu
Dzień Wschodzi
film

Edukacja zawodowa i rola cechu

W kolejnym odcinku Dzień Wschodzi rozmawiamy z Podstarszym Cechu Metalowego w Lublinie Sławomirem Kulą o ginących zawodach. Zapytaliśmy jakie są różnice w kształceniu zawodowym, a normalnym oraz co daje nauka w cechu.

Rywalizacja pomiędzy obiema ekipami była już w niedzielę bardzo zacięta

MKS FunFloor w niedzielę zagra rewanż z Super Amara Bera Bera o awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej

W niedzielę MKS FunFloor rozegra decydujący mecz o awans do fazy grupowej. Po pierwszym spotkaniu rozegranym w hali Globus lubelski klub ma cztery bramki zapasu.

O godz. 10 saperzy podejmą niewybuch przy ul. Walecznych w Lublinie
Lublin, aktualizacja
galeria

O godz. 10 saperzy podejmą niewybuch przy ul. Walecznych w Lublinie

Grupa saperów przygotowuje się do podjęcia niewybuchu znalezionego przy ulicy Walecznych w Lublinie. Niebezpieczny przedmiot ma 150 centymetrów długości. Prawdopodobnie jest to rosyjska rakieta katiusza, która zostanie po przewiezieniu zdetonowana na poligon w Łukowie.

Jarmark Świąteczny przed Bożym Narodzeniem to w Zamościu tradycja z 10-letnią historią
14 grudnia 2024, 10:00

Coraz bliżej święta. I bożonarodzeniowy jarmark

To będzie jubileuszowy, już 10. Jarmark Świąteczny w Zamościu. Odbędzie się niedługo przed Bożym narodzeniem, ale już można się zgłaszać do udziału.

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości
recital
20 listopada 2024, 19:00

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na muzyczny wieczór z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – Zbigniewem Zamachowskim, który wystąpi 20 listopada (środa) w ramach cyklu "Dźwiękospełnia Osterwy".

Kacper Urbański zapowiada, że wraz z kolegami powalczy w Porto o zwycięstwo

Liga Narodów. Dziś mecz Portugalia - Polska. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream online

W piątkowy wieczór reprezentacja Polski rozegra przedostatni mecz w ramach fazy grupowej obecnej edycji Ligi Narodów. Targani problemami kadrowymi i bez Roberta Lewandowskiego Biało-Czerwoni zagrają na wyjeździe z Portugalią. Początek meczu w Porto zaplanowano na godzinę 20.45

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!