Lublin

28 lutego 2025 r.
20:04

No i wszystko jasne! Sportowcem 2024 roku została Aleksandra Mirosław

Autor: Zdjęcie autora lukisz

No i wszystko jest już jasne. XXI plebiscyt Sportowiec Roku 2024 organizowany przez Dziennik Wschodni wygrała Aleksandra Mirosław. Na podium znaleźli się jeszcze: żużlowiec Orlen Oil Motoru Lublin Bartosz Zmarzlik oraz bokserka Paco Lublin Julia Szeremeta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mirosław to oczywiście królowa wspinaczki sportowej na czas, która wielką klasę potwierdziła na najważniejszej dla sportowca imprezie – igrzyskach olimpijskich.

Zawodniczka KW Kotłownia Lublin nie zawiodła oczekiwań i z Paryża przywiozła jedyne dla Polski złoto. Już podczas kwalifikacji dorzuciła jednak do swojego występu we Francji coś ekstra – ustanowiła dwa nowe rekordy świata. Dlatego można o niej mówić jako o najszybszej kobiecie na świecie. W końcu 15-metrową ścianę pokonała w zaledwie 6,06 sekundy.

Przed rokiem nasz plebiscyt wygrał Bartosz Zmarzlik. Tym razem żużlowiec Orlen Oil Motoru musiał się zadowolić drugą lokatą. A jaki to był rok dla Bartka? Przede wszystkim wywalczył indywidualne mistrzostwo świata, ale oczywiście nie tylko. Został też wraz z Dominikiem Kuberą i Mateuszem Cierniakiem Drużynowym Mistrzem Szwecji.

A na naszym, krajowym podwórku wywalczył trzeci z rzędu tytuł z Orlen Oil Motorem. Lider „Koziołków” od lat sam dla siebie jest największym wyzwaniem, bo to co potrafi wyczyniać na motocyklu często przyprawia kibiców o szał radości.

Podium uzupełniła Julia Szeremeta. Bokserka Paco Lublin 2024 rok zapamięta do końca życia. Zdobyła w nim wicemistrzostwo olimpijskie, co diametralnie odmieniło jej karierę. W ciągu miesiąca z zawodniczki, którą znali tylko wytrawni fani boksu w gwiazdę, która nie schodziła z pierwszych stron gazet.

Pięściarka Paco Lublin bez wątpienia była jedną z największych polskich gwiazd igrzysk olimpijskich, a o jej nietuzinkowym stylu walki rozpisywał się cały świat. Ważne, że Szeremeta słowa potrafiła przełożyć na czyny i w Paryżu sięgnęła po srebrny medal olimpijski.

Najlepsza dziesiątka XXI Plebiscytu Dziennika Wschodniego

1. Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia Lublin), 2. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin), 3. Julia Szeremeta (Paco Lublin), 4. Wilfredo Leon (Bogdanka LUK Lublin), 5. Magda Balsam (MKS FunFloor Lublin), 6. Jakub Karolak (PGE Start Lublin), 7. Piotr Ceglarz (Motor Lublin), 8. Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin), 9. Mateusz Rudyk (Monogo Lubelskie Perła Polski Cycling Team), 10. Grzegorz Szczepański (Edach Budowlani Lublin).

Przyznaliśmy też kilka innych wyróżnień.

Super champion - Iwona Nabożna

Przy okazji otwarcia trzeciej dziesiątki plebiscytu Dziennika Wschodniego, postanowiliśmy za każdym razem cofnąć się w czasie i przypomnieć sportowców, którzy kilka lat temu, dostarczali lubelskim kibicom wspaniałych emocji, wrażeń, radości. Nazwaliśmy ich Superczempionami Lubelszczyzny.

Bez wątpienia takie emocje dostarczała drużyna piłkarek ręcznych MKS Montex. W 1995 r, w maju, a więc niebawem będziemy świętować trzydziestolecie, ta drużyna stworzona przez biznesmena Tadeusza Strzęciwilka, zdobyła pierwszy medal mistrzostw Polski. Główne trofeum odbierała wtedy kapitan zespołu, bez której bez cienia przesady, tamtej drużyny i tamtych sukcesów by nie było. Iwona Nabożna – wychowanka lubelskiego MKS. Najpierw dwukrotna mistrzyni Polski w AZS Wrocław, a po powrocie w rodzinne strony - siedmiokrotna mistrzyni z Monteksem. 200-krotna reprezentantka Polski.

Wyróżnienie specjalnie - Zygmunt Kalinowski

W 2024 roku minęło 50 lat od zdobycia przez polskich piłkarzy medalu na mistrzostwach świata. Drużyna trenera Kazimiera Górskiego na boiskach Niemiec została trzecią drużyną świata – za niemieckimi gospodarzami i Holendrami, przed Brazylią. Wśród wybrańców trenera „tysiąclecia” znalazł się m.in. późniejszy zawodnik Motoru Lublin. Z tej okazji mamy zaszczyt uhonorować Zygmunta Kalinowskiego.

Kalinowski po blisko dekadzie spędzonej we Wrocławiu, jesienią 1979 r. przeniósł się do Lublina, z motorowcami wywalczył pierwszy, historyczny awans do ekstraklasy, po czym został lublinianinem na dobre i na złe.

W barwach Śląska został mistrzem Polski. W barwach Motoru rozegrał ponad 100 meczów na boiskach 1 i 2 ligi. Mimo tak wspaniałej kariery może mówić… o pechu. A to dlatego, że w tym samym czasie w Polsce mieszkał i postanowił także zostać bramkarzem Jan Tomaszewski. I choć trener Górski często podkreślał, że w bramce ma równorzędnych zawodników, to postawił na „Tomka”, a po takich zwodach jak turniej w Niemczech selekcjoner nie miał wyjścia – Tomaszewski był nie do wygryzienia z jedenastki.

Dziś miał być z nami także drugi z „Orłów Górskiego”, który jako piłkarz reprezentował lubelski klub. Władysław Żmuda, wychowanek Motoru niestety nie mógł dziś być z nami, ale przy odpowiedniej okazji przekażemy mu okolicznościową statuetkę.

Co ciekawe – Zygmunt Kalinowski zdobywał wspomniane mistrzostwo Polski w towarzystwie właśnie Władysława Żmudy. To był rok 1977.  A skoro sięgamy głęboko wstecz, to przypomnijmy, a młodszych – poinformujmy, że na początku lat 60 trener Górski prowadził Lubliniankę, z którą awansował do drugiej ligi.

Trener roku - Mateusz Stolarski

Najmłodszy trener w polskiej piłkarskiej ekstraklasie. Na początku tego roku skończył 32 lata. Wiosną poprzedniego roku dostał duży kredyt zaufania od prezesa Zbigniewa Jakubasa i ku radości swojej, ale i tysięcy sympatyków piłki nożnej na Lubelszczyźnie, wprowadził Motor do ekstraklasy. To bez wątpienia wielkie osiągnięcie w trenerski debiucie, bo praca z Motorem to jego szkoleniowy debiut na tak wysokim poziomie. Co więcej – w ekstraklasowej konfrontacji Mateusz Stolarski potwierdził wcześniejsze walory, a może i wyeksponował kolejne, dzięki czemu Motor – ekstraklasowy beniaminek, gra w tym sezonie bez kompleksów. W ostatni poniedziałek pokonał GKS Katowice (po lekkiej zapaści), a już w niedzielę powalczy o kolejne punkty na otwarcie stadionu w Niepołomicach. Prezes Zbigniew Jakubas powiedział kiedyś, że widzi w Mateuszu Stolarskim lubelskiego Alexa Fergusona, twórcę potęgo Manchesteru United. Jesteśmy za!

Drużynowe sukcesy roku

Piłkarze Motoru Lublin – awans do ekstraklasy, po zwycięskich barażach z Arka Gdynia, wspaniałych golach Bartosza Wolskiego i „Żaka Endiaje”. To może truizm, ale był to najprawdziwszy zespołowy sukces – właściciela, który stworzył warunki na miarę ekstraklasy, piłkarzy, którzy w każdym meczu walczyli do ostatniej minuty (co potwierdzili w finałowym barażu) i obszernego sztabu szkoleniowego, z Mateuszem Stolarskim na czele. Stolarskim, który bez kompleksów przejął pałeczkę po Gonzalo Feio, współtwórcy sukcesu. Tu ciekawostka – w niedzielę w programie Canal Plus portugalski trener przyznał, że żałuje złożonej rezygnacji. To już jednak jego sprawa, kibice Motoru – tez dokładający do sukcesu swoją cegiełkę – szanując Gonzalo, cieszą się że mają Mateusza.

Piłkarki ręczne MKS FanFloor Lublin – brązowe medalistki mistrzostw Polski w sezonie 2024/25. Wprawdzie w tym klubie po latach hegemonii liczy się tylko złoto, ale ceniony jest każdy medal, bo rywali nie śpią. Od 1995 r. lublinianki praktycznie nie schodzą z ligowego podium - tak było i przed rokiem. Po wtorkowej wygranej z MKS Gniezno w najbliższych dniach rozpoczną kolejną batalię o medale, rywalizując w górnej połowie tabeli.

Żużlowcy Motoru Lublin – trzeci z rzędu tytuł mistrza Polski. Z jednej strony już przed rozpoczęciem sezonu lubelski „dream-team” fachowcy stawiali w roli bezdyskusyjnego faworyta. Z drugiej – każdy sportowiec wie, jak trudno jest z takiej roli się wywiązać. Zwłaszcza w tak niebezpiecznej, kontuzjogennej dyscyplinie jak żużel. Drużyna trenera Macieja Kuciapy nie zawiodła, jeździła tak jak się spodziewano, a prezes Jakub Kępa znów… przerósł ojca. Tyle Marek, Kepa senior, w swojej szczytowej formie, z pewnością byłby kluczową postacią w super-drużynie zbudowanej przez syna. Na „stare lata” pozostało mu oklaskiwać Bartka Zmarzlika i spółkę.

Młodzieżowy sukces roku

AZS UMCS Lublin – najlepszy klub z województwa lubelskiego w sportowym współzawodnictwie, prowadzonym przez Ministerstwo Sportu. Zliczane sa osiągnięcia w kategorii młodzik, junior, junior młodszy i młodzieżowiec. Wśród wielu tysięcy polskich klubów na bardzo wysokiej szóstej pozycji w ubiegłym roku sklasyfikowany został lubelski AZS. To zasługa lekkoatletów, pływaków, koszykarzy, tenisistów stołowych. Żeby znaleźć się tak wysoko w krajowej hierarchii, trzeba mieć bez wątpienia znakomitych sportowców, ale i znakomitych szkoleniowców.

Sport niepełnosprawnych

Mistrzyni paralimpijska z Paryża w tenisie stołowym, brązowa medalistka tej imprezy w grze deblowej i mieszanej.

W finale singla pokonała Chinkę Xiong Guiyan. Nasza zawodniczka przegrywała 1:2 w setach, ale odrobiła stratę, wygrywając ostatecznie 3:2. Wczesniej była dwukrotna mistrzynią paralimpijską z Rio de Janeiro i Tokio, ale zespołowo. W Paryżu cieszyła się z sukcesu jak najbardziej osobistego. W grze mieszanej towarzyszył jej Piotr Grudzień, a w deblu - Natalia Partyką.

Skrót z wydarzenia

Transmisja

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dworcowa czeka na odbiory

Rowerem z Lublina do Świdnika. Dworcowa już gotowa, czeka na kwity

Rowerzyści trochę kręcą nosem, bo droga dla jednośladów jest, ich zdaniem, trochę zbyt wąska. Chodzi o nowo wybudowaną ulicę Dworcową w Świdniku, która w końcu umożliwi szybki i bezpieczny przejazd rowerem do Lublina.

Niewielki kiosk w centrum Chełma w sobotę zamienił się w galerię sztuki VelArt Gallery
Chełm
galeria

Sześć metrów sztuki w centrum miasta

Na placu Edwarda Łuczkowskiego, w samym centrum Chełma stoi mały, niepozorny budyneczek o wielkiej duszy. Zabytkowy kiosk, który przez kilkanaście miesięcy był w zapomnieniu, dziś budzi się do życia jako VelArt Gallery – artystyczne serce miasta, które bije dzięki jednej kobiecie.

Ladies Night w Helium Club. Zdjęcia z imprezy!
foto
galeria

Ladies Night w Helium Club. Zdjęcia z imprezy!

Podczas ostatniej imprezy w klubie Helium na parkiecie i poza nim rządziły Panie. To była ich noc - Ladies Night. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Droga 835 widziana z drona

Obwodnica Tarnogrodu dopiero ze ZRiD, choć miała być już gotowa

20 czerwca 2022 r. zostały podpisane umowy o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg budowy m.in. obwodnicy Tarnogrodu w ramach drogi wojewódzkiej 835. Wówczas mówiono, że ten docinek będzie gotowy pod koniec 2024 roku. 10 kwietnia 2025 roku wojewoda lubelski wydał ZRiD. Obwodnica ma minimum dwa lata poślizgu.

Motor dzielnie walczył z faworyzowanym Lechem

Kapitalna druga połowa i minimalna porażka. Motor Lublin - Lech Poznań (zapis relacji na żywo)

Motor Lublin do ostatnich sekund walczył o wyrównanie w meczu z Lechem Poznań. Trzy punkty do domu zabrali jednak rywale, którzy wygrali na Motor Lublin Arenie 2:1.

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Lubelskiej
galeria

Dziś Niedziela Palmowa. Zobacz jak wyglądała w Muzeum Wsi Lubelskiej

Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień, który wieńczy Triduum Paschalne. Zobacz, jak ten dzień obchodzono w Muzeum Wsi Lubelskiej

Górnicy manifestowali w Lublinie

Bogdanka ma fedrować do końca Zielonego Ładu. I jeden dzień dłużej

Ostre wystąpienia związkowców i petycja do wojewody lubelskiego były clou wtorkowej manifestacji górników w Lublinie. Politycy z prawej i lewej strony deklarowali obronę Bogdanki. Ministrowie rządu Donalda Tuska zapewniają, że nie ma planów likwidacji bogdanki. Górnicy w tym chaosie polityczno-biznesowym chcą tylko wiedzieć jedno: co dalej z najlepszą w Europie kopalnią? Na końcu tekstu publikujemy stanowisko związków zawodowych z Bogdanki na temat pism wysyłanych do rządu. Stanowisko otrzymaliśmy w piątek po południu.

Legendarna Kalinowszczyzna. Tak wyglądała dawniej
historia na zdjęciach
galeria

Legendarna Kalinowszczyzna. Tak wyglądała dawniej

Kalinowszczyzna nazywana była dawniej Przedmieściem Lwowskim. Tędy przebiegała drzewiej główna droga do Lwowa, zwana drogą Ruską. Przypomnijmy sobie, jak wyglądała Kalina w ubiegłym wieku.

Na tydzień przed maturą. Wielka powtórka w dwa dni
26 kwietnia 2025, 8:00

Na tydzień przed maturą. Wielka powtórka w dwa dni

Sobota i niedziela (26-27 kwietnia), na ciut ponad tydzień przed pierwszym maturalnym egzaminem uczniowie będą mogli zrobić sobie wielką powtórkę materiału. Edukacyjne spotkania, wzbogacone o muzykę, ale też poczęstunek organizuje Fundacja Tworzywo nie sztuczne.

Spiderman z Chełma nieuchwytny. Ale policja go szuka

Spiderman z Chełma nieuchwytny. Ale policja go szuka

Raczej młody, na pewno sprawny mężczyzna postanowił w sobotę nietypowo się rozerwać. Trzymając się jakiejś liny czy kabla schodził z dachu bloku. Policja dojechała na miejsce, ale go nie zatrzymała, bo uciekł. Mundurowi chcą ustalić jednak jego tożsamość.

Zatrzymani podczas wspólnej akcji lubelskich i świętokrzyskich policjantów

Duża akcja policji. Za narkotyki zatrzymali Norwega i dwójkę Polaków

Zatrzymaniem 38-latki z gminy Zwierzyniec i jej 43-letniego konkubenta, a także Norwega zakończyła się wspólna akcja lubelskich i świętokrzyskich policjantów. Chodziło o przestępstwa narkotykowe.

Taki był wynik głosowania na sesji 31 marca. Jaki będzie we wtorek? Czas pokaże

Uchwała „STOP imigrantom” do kosza. Rada wycofuje się ze swojej decyzji

To była jedna z najgoręcej dyskutowanych i najostrzej krytykowanych decyzji radny miasta. Wygląda na to, że także najkrócej obowiązujących. We wtorek na nadzwyczajnej sesji radni Zamościa mają uchylić uchwałę, w której sprzeciwili się lokowaniu nielegalnych migrantów w mieście. Przyjęli ją... dwa tygodnie temu.

Młodszy inspektor Rafał Skoczylas

Policjanci z Zamościa mają nowego szefa. To komendant z Puław

Młodszy inspektor Rafał Skoczylas został w piątek oficjalnie wprowadzony na stanowisko komendanta miejskiego policji w Zamościu. Przyszedł z Puław. Zastąpił inspektora Andrzeja Miodunę, który niedawno awansował na zastępcę komendanta wojewódzkiego w Lublinie. Skoczylasa w Puławach zastąpiła nadkomisarz Agnieszka Falandysz.

Urzędnicy zapowiadają, że nowy basen powinien być gotowy w 2028 roku

Przetarg jeszcze w tym roku. Kiedy powstanie nowy basen w Łukowie?

Jeszcze w tym roku miasto zamierza ogłosić przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego basenu. Najpierw urzędnicy zapytają jeszcze o zdanie mieszkańców.

Podkarpie to ciekawa część Starego Miasta w Zamościu, jednak zaniedbana. Niezbyt często również odwiedzana przez turystów.

Podkarpie doczeka się remontu? Miasto ma plan

Jest szansa, że dawny zespół klasztorny o.o. bonifratów doczeka się remontu. Władze chcą zająć się tym zniszczonym i przez lata zaniedbanym fragmentem Starego Miasta w Zamościu. Na razie nie wiadomo jednak czy i gdzie znajdą się na to pieniądze.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty