Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

9 grudnia 2021 r.
21:10

Nowe życie biblioteki w Tarnogrodzie. Zobacz zmiany

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 0 A A

90 procent księgozbioru już na swoim miejscu. Czytelnicy mogą znów przychodzić do swojej biblioteki, która wróciła do zabytkowego budynku synagogi. Gdy już pierwszy szok minie, warto zobaczyć cegły z 1686 roku. Teraz je świetnie widać i to nie z powodu odpadającego tynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Są wszystkie pozwolenia, zgody i dokumenty. Choćby w piątek od godz. 8 do 17 albo w sobotę od 8 do 14 można zajrzeć do biblioteki i sprawdzić efekty generalnego remontu. To zupełnie nowy pomysł na wnętrze zabytkowego budynku w centrum Tarnogrodu w powiecie biłgorajskim. Oglądając zdjęcia sprzed dwóch lat trudno uwierzyć, że w takich warunkach mogła funkcjonować miejska placówka.

Czytelnicy już zaglądają

- Właśnie siedzę przy stole i tonę w papierach, bo trzeba rozliczyć dotacje, które dostaliśmy, przygotować wszystkie faktury, dokumenty, a już zaglądają czytelnicy. Przychodzą dzieci pytać „gdzie jest ta winda, która mówi”. Właśnie była pani, zapisała się do biblioteki, chciała książki o leczniczych roślinach do pracy magisterskiej. Jasne, że je mamy. Wiem, gdzie powinny stać ale trzeba szukać. Może na antresoli, może na parterze. Jeszcze się uczymy, przestawiamy, porządkujemy – mówi Joanna Puchacz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie.

XVII-wieczna synagoga została miejską biblioteką w latach 90. ubiegłego wieku. Dwa lata temu, po wielkiej operacji logistycznej księgozbiór, biblioteczne skarby i eksponaty z Muzeum Nożyczek trafiły do budynku po dawnym gimnazjum. Niemal wszystko – prawie cały 24-tysięczny księgozbiór - już wróciło do nowocześnie zaaranżowanego wnętrza.

Historia została

Za zmianą stoi Sabina Mazurek-Zawadzka, projektantka wnętrz, która od nowa wymyśliła bibliotekę. Oprócz książek trzeba było znaleźć miejsce na nowe technologie, wypoczynek, naukę, spotkania. I historię.

Na wschodniej ścianie widać aron ha-kodesz, miejsce służące do przechowywania zwojów Tory. To był najważniejszy element wyposażenia głównej sali modlitwy synagogi. Budynek był użytkowany na potrzeby kultu religijnego oraz jako miejsce zebrań starszyzny kahału do czasów II wojny światowej.

Za grubą szybę trafił wyeksponowany fragment muru, dzięki czemu można zobaczyć cegły, z których w 1686 roku postawiono synagogę.

Żyrandol i już

Dotrzeć jeszcze mają gabloty, w których zobaczymy kilkaset par nożyczek i eksponaty Regionalnej Izby Pamięci. Jest miejsce na tablety, na których czytelnicy znajdą katalogi. Pracownicy planują zakup ekspresu do kawy. No i czeka pusta przestrzeń pod sufitem.

– Jest wzmocnione miejsce do zamontowania, są przewody. Wszyscy na ten żyrandol czekamy. Już jest zaprojektowany, szukamy wykonawcy – zapowiada dyrektorka. Na wizualizacjach widać nowoczesną konstrukcję, której świetlówki układają się w wyraz „biblioteka” w kilku językach.

- Z zewnątrz widać, że jest ładna, ale jeszcze nie byłam w środku. W czasie remontu wszystko było zabezpieczone, nie można było wchodzić. Muszę się koniecznie wybrać, mówią, że podobno jest przepięknie – zapowiada jedna z mieszkanek Tarnogrodu, która niedaleko prowadzi działalność. – Chyba od ponad dwudziestu lat należę do biblioteki, w czasie gdy była przeniesiona, było mniej wygodnie, ale i dzieci i ja wypożyczaliśmy książki, nie było problemów – dodaje.

Rewitalizacja zabytku i modernizacja placówki to wydatek rzędu 6 mln zł. Było to możliwe dzięki dotacjom, jakie pozyskało miasto i sama biblioteka, w sumie około 5 mln zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magdalena Balsam jest liderką MKS FunFloor Lubin

KPR Gminy Kobierzyce na drodze MKS FunFloor Lublin po siódme zwycięstwo z rzędu

MKS FunFloor Lublin dzisiaj o godz. 20.30 zagra hitowy mecz w Kobierzycach. Będzie to dla podopiecznych Edyty Majdzińskiej zakończenie ligowego maratonu

Nagrodzona praca Kornelii z PM nr 1
galeria

Ratusz na pocztówce, na znaczku ZOO. Poczta skorzysta z dziecięcych obrazków

Kornelia tak pięknie namalowała zamojski ratusz, że jej obrazek znajdzie się na pocztówkach. A zwierzaki z ogrodu zoologicznego z pracy Oliwii ozdobią pocztowe znaczki.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium