Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 stycznia 2024 r.
19:10

Rzadkie monety i broń z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Cenne znaleziska archeologiczne w regionie

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC
Ostatnie znaleziska zaprezentował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Ostatnie znaleziska zaprezentował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków (fot. LWKZ/Facebook)

Wojewódzki konserwator zabytków kolejny raz pokazuje, że w ziemi można znaleźć relikty z przeszłości. I wcale nie trzeba głęboko kopać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niektórzy hobbystycznie chodzą po różnych miejscach z wykrywaczem metalu i poszukują skarbów. Oprócz współczesnych znalezisk takich jak guziki, łuski karabinowe czy innych rzeczy codziennego użytku, natrafić można na artefakty z dalekiej przeszłości. Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków co jakiś czas trafiają takie perełki sprzed kilku i kilkunastu wieków.

Nowy rok zaledwie się rozpoczął, a wojewódzki konserwator zabytków może pochwalić się już dwoma ciekawymi znaleziskami z terenów naszego województwa.

Pierwsze znaleziska pochodzą z okolic Krasnobrodu. Pan Leszek Miszczyszyn przyniósł do delegatury WUOZ w Zamościu kilka ciekawych znalezisk. Po ich dokładnym przejrzeniu i zbadaniu, okazało się, że są to artefakty, czyli:

  • bardzo dobrze zachowana srebrna moneta – denar z czasów Rudolfa II Habsburga - 1612 rok – Jest to nietypowa i rzadko występująca moneta na naszym terenie – dodał konserwator zabytków
  • miedziana moneta – 1/2 grosza polskiego z 1768 roku, wybita za czasów panowania Stanisława II Augusta, króla Polski w latach 1764–1795, ostatniego władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów,
  • miedziana moneta z XVIII wieku, a konkretnie 1 krajcar z 1773 roku, wybity w Austrii za panowania cesarzowej Marii Teresy,
  • Miedziana moneta – 3 krajcary z 1800 roku, wybita w Austrii, za panowania Cesarza Franciszka II, niestety odnaleziona w złym stanie zachowania,
  • Dobrze zachowana ołowiana plomba handlowa z przełomu XIX i XX w., Rosja Carska
  • miedziany guzek do kontusza lub innego ubioru, z okresu XVII-XVIII w.
  • żelazne okucia butów tzw. „podkówki”, popularne od XVI do XIX w.
  • „medalik” pamiątkowy z Austro - Węgier, wykonany w 1900 roku z tzw. dawniej „białego metalu” (aluminium), upamiętniający Grafa von Haeslera (1836-1916), dowódcę 16 korpusu armijnego

Jak poinformował konserwator zabytków, w najbliższym czasie, wszystkie te artefakty trafią do Muzeum Zamojskiego w Zamościu, gdzie dokonana zostanie ostateczna weryfikacja znalezisk.

Kolejne znalezisko należy do kategorii tych przypadkowych – w powiecie hrubieszowskim na terenie Lasów Państwowych pan Mateusz Filipowicz natrafił na kilkanaście żelaznych zabytków. Jak się okazuje, może to być broń pochodząca z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

– W pierwszej chwili, z uwagi na bardzo silną korozję pokrywającą metal, dodatkowo wymieszaną z piaskiem i błotem, trudno było w określić co to za przedmioty. Wszystko znajdowało się niemal w jednym miejscu, płytko w ściółce na obszarze zdegradowanym przez ciężki sprzęt leśny oraz częściowo przez działalność zwierząt. Takie właśnie okoliczności doprowadziły do odsłonięcia początkowo jednego przedmiotu na powierzchni i chwilę później kolejnych. Kilkanaście kilogramów bezkształtnego ubłoconego skorodowanego żelaza bezpiecznie zapakowano i zabrano z lasu z zamiarem oczyszczenia i określenia charakteru znaleziska – relacjonuje wojewódzki konserwator zabytków na swoim facebookowym profilu.

Okazało się że wśród znalezisk znajduje się:

  • 9 żelaznych grotów włóczni, o długości od 25,5 cm do 34,5 cm i szerokości liściowatego ostrza od 5 cm do 6,5 cm;
  • 2 żelazne topory bojowe, jeden o długości 23,5 cm i wysokości ostrza 7 cm oraz drugi nieco mniejszy o długości 19 cm i wysokości ostrza 5 cm;
  • 1 siekiera tulejowata lub siekierociosło (dopiero konserwacja to wyjaśni), o długości 17 cm, szerokości 6 cm i wysokości ostrza 4 cm;
  • 3 przedmioty bardzo trudne do określenia przy takim stanie zachowania (dopiero po konserwacji można to będzie wyjaśnić), być może jest tu: 1 żelazny imacz do tarczy (długość 21,5 cm i szerokość 6,5 cm) oraz 2 żelazne dłuta lub groty (długość 22 cm i 25,5 cm oraz szerokość po 4 cm).

Szczegółowe badania dopiero wykażą z czym mamy tutaj do czynienia, jednak archeolodzy z muzeum w Hrubieszowie po wstępnych oględzinach rzeczy nieśmiale już wysnuwają pierwsze teorie dotyczące historii i pochodzenia przedmiotów.

– Po pierwsze mamy najpewniej do czynienia z bronią używaną przez barbarzyńskie plemiona w okresie istnienia Imperium Rzymskiego. Być może posługiwali się nią wojownicy należący do tzw. kultury przeworskiej, utożsamianej przez archeologów z plemieniem Wandalów, bądź ze społecznościami z kręgu kultur gockich – informuje konserwator zabytków.

Jak dodaje, w tym miejscu, wiele lat temu, podczas budowy Placówki Straży Granicznej w pobliskim Horodle, odkryto zniszczony grób wojownika kultury przeworskiej, który uważany jest za najdalej wysunięte na północ stanowisko bytowania tej kultury.

Znalezione artefakty zostały przekazane do zbiorów Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, gdzie zostaną poddane konserwacji i oczyszczeniu. Po tych pracach będzie możliwe określenie charakteru znaleziska i przynależności kulturowej. Przy bardziej sprzyjających warunkach pogodowych zaplanowane są oględziny miejsca, w którym zostały odnalezione artefakty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin

Nieprzejezdna jest stacja kolejowa Lublin. Powodem jest awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

W piątek lubelscy policjanci z powietrza oraz ziemi sprawdzali czy kierowcy ciężarówek jeżdżą zgodnie z przepisami. Efekt? 200 kontroli, połowa z nich zakończona mandatami, a także odebraniem dowodów rejestracyjnych.

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [relacja na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [relacja na żywo]

Zapraszamy do śledzenia relacji z pierwszego domowego meczu Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze w tym sezonie. O godzinie 18 lubelskie "Koziołki" podejmą Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę drugiego gola dla Avii

Prezent od bramkarza, Avia lepsza od Podlasia

Avia poszła za ciosem. Po wysokiej wygranej w Dębicy tym razem żółto-niebiescy rozstrzygnęli na swoją korzyść derby z Podlasiem Biała Podlaska. Gospodarze bez większych problemów pokonali rywali 2:0.

Motor chce się zrewanżować Widzewowi za domową porażkę 3:4

Piękny gol nieuznany. Widzew Łódź - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Widzew Łódź - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny

Oderwali się od świątecznych przygotowań i wybiegli do parku Saskiego. W Wielką Sobotę pobiegli w Lublinie 231 parkrun.

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Święta to idealny moment, by choć na chwilę zwolnić tempo i nacieszyć się spokojem. Ale ile można siedzieć przy stole. Warto wykorzystać ten czas na spacer.

Wielkanoc na talerzu: jaja, żur, a także kaczka

Wielkanoc na talerzu: jaja, żur, a także kaczka

Na wielkanocnym stole rządzą jajka, biały barszcz lub żurek i domowe wędliny. Świąteczny obiad ma uroczysty charakter, dlatego wybraliśmy rosół z kołdunami, sznycel wiedeński oraz grillowaną gruszkę na deser. Albo sękacz z tortownicy

Mateusz Jędrasik otworzył wynik meczu Orlęta - Stal

Za błędy trzeba płacić. Orlęta Spomlek przegrały ze Stalą Kraśnik

Mają czego żałować piłkarze Orląt Spomlek. Drużyna trenera Roberta Chmury popełniła kilka kosztownych błędów w meczu z liderem – Stalą Kraśnik i chociaż napsuła faworytowi sporo krwi, to przegrała 2:3.

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym
ZDJĘCIA
galeria

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym

W Wielką Sobotę plac Caritas Archidiecezji Lubelskiej zamienił się w miejsce nie tylko modlitwy i świątecznego posiłku, ale przede wszystkim – wspólnoty. Przy wielkanocnym stole usiadły osoby samotne, seniorzy, uchodźcy. Dla wielu z nich to była jedyna okazja, by z kimś podzielić się jajkiem i... nadzieją.

Chełmianka wygrała w sobotę przegrany mecz

Wielki mecz w Wielką Sobotę. Chełmianka przegrywała już 0:3, ale i tak pokonała Siarkę

Niesamowity mecz w Chełmie. Tamtejsza Chełmianka w pierwszej połowie przegrywała już z Siarką Tarnobrzeg 0:3. Mimo to pokonała rywali… 5:4. Tym samym biało-zieloni wygrali piąte spotkanie z rzędu.

Wisła Puławy wciąż ponad strefą spadkową. W ostatnim meczu wynik był ważniejszy niż styl gry

Wisła Puławy wciąż ponad strefą spadkową. W ostatnim meczu wynik był ważniejszy niż styl gry

Wisła Puławy dzięki drugiej wygranej z rzędu wciąż jest „nad kreską” i może liczyć na utrzymanie. Trener Dumy Powiśla po ostatnim zwycięstwie nad Skrą Częstochowa przyznał, że styl był w tym starciu mniej ważny niż rezultat

Uroczyste święcenie pokarmów w Archikatedrze Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Uroczyste święcenie pokarmów w Archikatedrze Lubelskiej

Jajka, chleb, mięso… wszystkie te produkty są nie tylko smaczne, ale mają także głęboką symbolikę. Dzisiaj wierni Kościoła Katolickiego zanieśli je do swoich świątyń. Zobaczcie zdjęcia z lubelskiej Archikatedry.

Kradł w Irlandii, ukrywał się w Lublinie

Kradł w Irlandii, ukrywał się w Lublinie

Mężczyzna kryminalne życie prowadził w Irlandii, gdzie masowo kradł i oszukiwał. Myślał, że w Lublinie może czuć się bezpiecznie.

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Święta bez jajek? Na szczęście jeszcze nie w Polsce – choć rynek drobiu zmaga się z problemami, a świąteczny budżet wzrósł średnio o 10 procent

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium