Od 1 września ma obowiązywać nowy rozkład jazdy autobusów i trolejbusów. Główne linie będą kursować w dni powszednie co 20 minut, czyli nie częściej niż przed wakacjami, choć wtedy uczniowie mieli zdalne lekcje, a teraz powrócą do szkół. Czy czeka nas ścisk w komunikacji miejskiej?
Wrześniowy, czyli „szkolny” rozkład jest zbliżony do przedwakacyjnego, skromniejszego od rozkładów, które obowiązywały zwykle podczas roku szkolnego. Wprowadzone na początku roku cięcia tłumaczono najpierw problemami finansowymi miasta, później pustkami w pojazdach po zamrożeniu gospodarki, zamknięciu szkół i wprowadzeniu zdalnych lekcji. Teraz, chociaż uczniowie wracają do szkół, rozkład będzie podobny do obecnego.
W dni powszednie
Główne linie autobusowe i trolejbusowe (6, 13, 17, 18, 26, 29, 31, 32, 34, 39, 57, 74, 150, 151, 153, 155, 156, 158 i 160) mają kursować w dni powszednie co 20 minut (wieczorem co pół godziny). Nieco inaczej zachowa się linia 159, która w dni powszednie w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym będzie mieć większą obsadę, aby kursować co kwadrans.
Jak często pojadą autobusy na pozostałych trasach? – Linie nr 2, 15, 55, i 40 będą kursowały w dzień powszedni co 20 minut w godzinach szczytu i co 40 minut w godzinach między szczytem – informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego. – Linie nr 1, 4, 11, 16, 20, 37 i 157 powracają do kursowania według rozkładów sprzed wakacji.
Wrześniowy rozkład nie będzie jednak w pełni identyczny z tym przedwakacyjnym. – Zmiany to głównie zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów i trolejbusów w związku z powrotem uczniów do szkół – podkreśla Fisz, a jako przykład podaje linie 13, 29, 32, 34, 74, 153 i 155. – Będą kursowały w dzień powszedni co 20 minut, a dotychczas jeździły co 20 minut w godzinach szczytu i co 40 między szczytami.
Soboty i niedziele
– W weekendy kursowanie komunikacji miejskiej zostaje utrzymane na dotychczasowym poziomie – informuje Fisz, bo najważniejsze linie mają jeździć w soboty co 30 minut, a w niedziele co 50, czyli tak jak teraz. Są jednak wyjątki.
W soboty i niedziele na ulice powróci linia trolejbusowa 154 (dziś dostępna tylko w dni powszednie), ale będzie kursować… raz na dwie godziny, a wieczorami nawet rzadziej. Linia 54 będzie kursować już nie tylko w dni powszednie, jej sobotni rozkład przewiduje 37-minutową częstotliwość, zaś w niedziele linia nie będzie kursowała.
Pozostałe zmiany
Linia nr 3 znowu będzie dojeżdżać do pętli Głusk, wybrane kursy linii 15 będą wydłużone w weekendy do Dąbrowy, nadal zawieszona będzie linia 152.
Nie będzie wzmocnienia komunikacji nocnej. Obowiązujący dziś rozkład linii N1, N2 i N3 będzie utrzymany po 1 września. – Linie nocne będą kursowały trzy razy w tygodniu: z czwartku na piątek, z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę z częstotliwością co 60 minut – dodaje Fisz.
Może być tłok
Czy rozkłady z czasów, gdy uczniowie nie dojeżdżali na lekcje, wystarczą po wznowieniu nauki w szkołach? ZTM zapewnia, że będzie się przyglądać zapełnieniu autobusów i trolejbusów. – Będziemy obserwować zapotrzebowanie na komunikację miejską po 1 września i na bieżąco dostosowywać podaż do potrzeb pasażerów – deklaruje Fisz.