Już w najbliższy piątek kolejna, XII. edycja „Nocy biologów”. Katolicki Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej zapraszają miłośników biologii w każdym wieku
„Noc biologów” to cykl otwartych wykładów, prezentacji i warsztatów realizowanych na większości wydziałów przyrodniczych w Polsce. Ideą przewodnią wydarzenia jest popularyzowanie nauk i wiedzy biologicznej w XIX wieku.
– Nauki biologiczne rozwijają się dzisiaj w szybkim tempie, dzięki nowoczesnym urządzeniom powstają coraz to nowe technologie, wzrasta też ich zastosowanie w medycynie, przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych. Z drugiej strony rozwój technologii i przemysłu, nie tylko związanego z biologią, powoduje szereg zagrożeń w tym dla życia i zdrowia człowieka – uważają pracownicy KUL. – Najlepszym sposobem na właściwe wykorzystanie tak nowych możliwości, jakie daje rozwój biologii jak i zmniejszanie zagrożeń dla człowieka i jego otoczenia jest zdobywanie wiedzy. Dlatego warto wziąć udział w Nocy Biologów.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość". W jej ramach na KUL w godzinach 10.00 – 20.00 odbędzie około 30 projektów, głównie warsztatów, zajęć laboratoryjnych, pokazów doświadczeń i nowoczesnych metod analiz chemicznych. Na niektóre są wciąż jeszcze wolne miejsca.
Podobnie na UMCS, który przygotował ponad sto godzin zajęć z zakresu nauk biologicznych – w tym 22 laboratoria i pokazy, 7 wykładów, wystawa fotograficzna, 2 pokazy filmowe oraz gra terenowa.
– Podobnie jak w latach ubiegłych, XII edycja Nocy Biologów będzie miała charakter hybrydowy. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – przedpołudniową sesję wykładów online oraz popołudniowe pokazy i laboratoria w formie stacjonarnej, wyłącznie dla zapisanych wcześniej uczestników – informuje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.
Dodaje, że w programie nie zabraknie sprawdzonych w poprzednich edycjach pokazów „Elektryczne rośliny”, czy warsztatów „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki”, podczas których uczestnicy będą mogli „pogłaskać” żywe owady tropikalne czy spotkać się „oko w oko” z jadowitymi pająkami i skorpionami. – Wśród nowych propozycji zajęć znajdziemy tematy dotyczące m.in fluorescencji i fosforescencji w przyrodzie, bioróżnorodności, żywienia, działania mózgu i narządów zmysłów, a nawet DNA i hodowli komórek roślinnych i zwierzęcych. Uczestnicy, biorąc udział w prostych doświadczeniach i eksperymentach, będą mogli wcielić się zarówno w rolę młodego laboranta, detektywa, producenta kosmetyków, poznać bliżej warsztat pracy biologa i biotechnologa oraz tajemnice tej wspaniałej, zaskakującej i wciąż rozwijającej się dziedziny wiedzy.
Zapisy na wydarzenia związane z „Nocą biologów” na www.nocbiologów.pl