Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 grudnia 2019 r.
18:41

Oczko się odlepiło temu misiu. Zobacz, co robią z zabawkami zanim trafią jako prezent do dzieci

Zabawki przechodzą cała serię testów
Zabawki przechodzą cała serię testów (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozciągają, podpalają, wywracają i nadgryzają sztucznymi zębami - w taki sposób nad zabawkami „znęcają” się pracownicy Specjalistycznego Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie. Najwięcej pracy mają przed świętami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co się stanie, gdy na plastikową żabkę zrzucimy ciężki odważnik? Jak długo wytrzyma oko misia ciągnięte metalowym chwytnikiem? Jaka jest energia kinetyczna pocisku z plastikowego pistoletu? Czy wózek dla lalek nie połamie się, gdy „usiądzie” na nim 50 kg?

– Identyczne badania, jakie tu wykonujemy, przeprowadzane są w całej Unii Europejskiej – tłumaczy nam Anna Kozak, naczelnik Laboratorium w lubelskim Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Testy są różne. Sprawdzamy m.in. wytrzymałość zabawek. W przypadku zabawek, do których dzieci mogą wejść - np. namiotów oraz strojów karnawałowych - sprawdzamy ich łatwopalność.

Przeprowadzane są też badania akustyczne. Dotyczy to nie tylko zabawek wydających dźwięki z bateriami. Mowa także o grzechotkach, czy samochodzikach turlających się po podłodze. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy wydawany przez nie dźwięk nie jest zagłośmy i czy nie może uszkodzić delikatnego słuchu dziecka.

– Są też badania chemiczne dotyczące migracji pierwiastków z zabawek. Mówiąc prościej chodzi o sprawdzenie, czy jeśli jakiś element zabawki zostanie przez dziecko polizany lub połknięty, to nie zaszkodzi organizmowi – dodaje Anna Kozak.

Specjalistyczne Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Zabawka w laboratorium

W ten sposób każdego roku w lubelskim Laboratorium sprawdzane jest 300-400 zabawek oraz wózki dziecięce, nosidełka, rowerki, leżaczki, czy butelki do picia dla niemowląt.

– Przed wprowadzeniem produktów na rynek producent ma obowiązek wykonania specjalistycznych badań. Wykonują je laboratoria komercyjne – opowiada Anna Kozak. – Do nas trafiają przedmioty, które wzbudzą zastrzeżenia inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej podczas wizyt w hurtowniach lub sklepach.

Szacuje się, że niezgodnych z normami jest ok. 30-40 proc. wszystkich badanych w laboratorium przedmiotów. To wynik niezmienny od lat. Zmienia się natomiast kraj pochodzenia wadliwych przedmiotów.

– Kiedy trafiają do nas zabawki sprowadzane z Azji, które kupić można w sklepach „wszystko po 4 zł” niemal w ciemno możemy założyć, że nie spełnią one unijnych norm. W zdecydowanej większości wypadków mamy rację – mówi naczelnik Kozak i apeluje do rodziców aby w kupowaniu takich zabawek zachowali największą czujność.

Monika Makuch, specjalista w Laboratorium (fot. Maciej Kaczanowski)

Uwaga na grzechotkę...

Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę sięgając po prezent dla dziecka? Przede wszystkim sprawdźmy, czy na opakowaniu znajdziemy nazwę producenta oraz oznakowania CE. Gdy ich nie ma, powinniśmy zrezygnować z zakupu.

– Kupując rzeczy dla najmłodszych dzieci sprawdźmy, czy nie posiadają one informacji, że nie nadają się dla dzieci poniżej 3 roku życia. Jeśli takie są, nie dawajmy ich dzieciom młodszym, mimo że sami nie widzimy zagrożenia. Takowe na pewno jest – podkreśla pani kierownik. – To bardzo ważna informacja, bo nie raz mieliśmy już do czynienia z gryzakami, czy grzechotkami, czyli przedmiotami dla niemowląt, które - zgodnie z zaleceniami producenta - powinny być dawane dopiero dzieciom, które ukończyły trzy lata.

(fot. Maciej Kaczanowski)

...i na opakowanie

Uważniej przyjrzeć trzeba się też zabawkom dla starszych dzieci, które mają ruchome elementy. Szczeliny pomiędzy nimi powinny być tak małe, by dziecko nie mogło między nie włożyć paluszka. Jeśli zabawka ma linki, to powinny być one na tyle krótkie, żeby nie zadzierzgnęły się na szyi dziecka i grubsze niż 1,5 mm, bo cieńsze mogą przeciąć skórę. Zabawki z tworzyw sztucznych nie mogą mieć ostrych krawędzi, a drewniane: zadziorów i drzazg.

– Nie bez znaczenia jest też to, jak się bawią dzieci. Nie można podarować maluchowi najbezpieczniejszej nawet zabawki i zostawić go z nią sam na sam. Dzieci mogą wykorzystywać ją niezgodnie z zastosowaniem, czyli np. skakać po plastikowym samochodziku. Taka zabawa może mieć złe konsekwencje – przyznaje szefowa Laboratorium Badania Zabawek. – Zawsze zabierajmy też dzieciom plastikowe opakowania, w których znajdowała się zabawka. Te mogą przecież doprowadzić do uduszenia, jeśli zostaną założone na głowę.

Informacje o tym, które zabawki nie przejdą tekstów przekazywane są do Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej i UOKiK, które wycofują taki towar z rynku.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium