Z końcem października przestanie działać system Lubelskiego Roweru Miejskiego. Do tego czasu można wykorzystać pieniądze zgromadzone na koncie w systemie. Później będzie można poprosić o ich zwrot lub… wykorzystać w innym mieście.
Rowery znikną z ulic Lublina, bo wygasa umowa zawarta przez miasto z operatorem systemu, spółką Nextbike Polska. Używane obecnie jednoślady mają być przewiezione do magazynu. Wciąż będą własnością miasta, które już zapowiada, że do wiosny zamierza je odnowić i odmalować, po czym ponownie wystawić na ulice, a nowym operatorem systemu będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
Konta obecnych klientów Lubelskiego Roweru Miejskiego nie przejdą automatycznie do nowego operatora.
Dotyczy to również pieniędzy zgromadzonych na kontach klientów.
Z tych pieniędzy będzie można korzystać w Lublinie wyłącznie do końca października. Nie oznacza to jednak, że zgromadzone środki przepadną klientom z początkiem listopada.
– Zgodnie z regulaminem Lubelskiego Roweru Miejskiego zwrot opłat uiszczonych na poczet wypożyczeń może być dokonany po rozwiązaniu umowy, którą użytkownik zawarł dołączając do systemu – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Wszelkie formalności w tym zakresie należy załatwiać z operatorem systemu. Miasto nie pośredniczy w tym procesie.
Jak to będzie wyglądać w praktyce?
– Każdy użytkownik systemu może odstąpić od umowy i wtedy zwracane mu są środki, które posiada na koncie – mówi Cezary Dudek z Nextbike Polska. Procedura nie jest trudna. – Wystarczy wysłać mail na adres bok@lubelskirower.pl z informacją, że chcę zamknąć konto i proszę o zwrot zgromadzonych środków.
Jeżeli ktoś nie zamknie konta i nie wycofa z niego pieniędzy, będzie mógł je wykorzystać w innych systemach rowerów miejskich, których operatorem jest Nextbike Polska, a jest ich około 40. Z „lubelskich” pieniędzy będzie można korzystać m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu czy też Katowicach. Nie wymaga to żadnych dodatkowych formalności, wystarczy mieć aplikację Nextbike.
Lubelski Rower Miejski zarządzany przez MPK ma działać od 1 marca przyszłego roku. Szczegółowe zasady i cenniki nie zostały jeszcze ogłoszone, ale Ratusz już zapowiada preferencje dla posiadaczy biletów okresowych komunikacji miejskiej lub Lubelskiej Karty Miejskiej. Nowy system ma działać od wiosny do jesieni, wciąż wymagane ma być pozostawienie roweru w wyznaczonej stacji. Ratusz zakłada, że do dyspozycji klientów będzie 700 jednośladów.