Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

15 czerwca 2023 r.
20:13

Ognie i wianki. Archeolodzy zapraszają w pogańskie czasy

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
0 A A
Tak latem zeszłego roku wyglądało stanowisko archeologiczne w Chodliku
Tak latem zeszłego roku wyglądało stanowisko archeologiczne w Chodliku (fot. FB Archeologia i Starożytności Chodlik)

Ogniska, puszczanie wianków, dobre jedzenie, nocne oprowadzanie po rozświetlonym grodzisku, archeologiczne opowieści. W piątek zaczynają się Europejskie Dni Archeologii. Warto też odwiedzić Kazimierz Dolny i Żmijowiska

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak opisują mieszkańcy, w Chodliku (gmina Karczmiska) są malownicze krajobrazy, świeże powietrze oraz wszechobecna cisza. Przyjeżdżają tu wędkarze, grzybiarze, rowerzyści, miłośnicy kajaków, ale także archeolodzy. Od piątku kolejność się zmieni: archeolodzy i sympatycy badania przeszłości zdominują sam Chodlik i okolicę.

Jak wynika z badań, Chodlik ma niezwykle długą i interesującą historię, która zaczęła się przeszło tysiąc lat temu. We wsi są relikty olbrzymiego trójwałowego grodu – wyróżniającego się konstrukcją i rozmiarami jednego z najstarszych i największych założeń obronnych w Polsce. Świetności grodu przypadały na VIII-X w., a więc tak zwany okres plemienny, poprzedzający zarówno powstanie państwa polskiego jak i początki chrześcijaństwa.

* W piątkową noc z 16 na 17 czerwca w bazie archeologicznej działającej od kilku lat w budynku dawnej szkoły będzie można zobaczyć amatorskie jak i profesjonalne, filmy archeologiczne prezentujące najnowsze wyniki badań archeologicznych w kraju. Początek pierwszej części projekcji o godz. 21.

* W sobotnim programie dorocznych Europejskich Dni Archeologii są Wianki nad Chodelką i słowiańska Noc Kupały. Od godz. 20. będą się paliły ogniska, zaplanowano puszczanie wianków na Chodelce. Organizatorzy zapowiadają dobre jedzenie, nocne oprowadzanie po rozświetlonym lampami solarnymi grodzisku w Chodliku. Będzie można wysłuchać archeologicznych opowieści.

O godz. 21 zacznie się druga część Przeglądu Filmów Archeologicznych. W programie szczególnie polecany przez organizatorów film „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego, który będzie gościem przeglądu. To fabularyzowany dokument, wędrówka po ziemiach naszego kraju i Europy przed około 4000 laty. Twórcy obejmują czas od epoki użytkowania kamienia do epoki pierwszego w dziejach ludzkości metalu wykorzystywanego na szeroką skalę. Wówczas nastąpił gwałtowny skok technologiczny i cywilizacyjny, znacząco podniósł się poziom i jakość życia, nastąpiła też zmiana samego sposobu funkcjonowania społeczeństw.

Wydarzenie to wspólne przedsięwzięcie Towarzystwa Starożytniczego w Chodliku, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Karczmiskach, Stowarzyszenia Historycznego "Pasja", Opolskiego Stowarzyszenia Eksploratorów TOPÓR i Gminy Karczmiska.

Wspierają ich mieszkańcy. Jak zapowiada Maria Borowiec, sołtyska Chodlika wsparcie będzie florystyczne. To z kwiatów i roślin uzbieranych na okolicznych łąkach przez osoby mieszkające tu na stałe, uczestnicy słowiańskich zabaw będą robić wianki.

Z Chodlika niedaleko jest do Kazimierza Dolnego, a w odległości solidnego spaceru czy rowerowej wyprawy są Żmijowiska. Tam też będą wydarzenia związane z Europejskimi Dniami Archeologii.

* 17 czerwca o godz. 12 otwarcie wystawy „Archeologiczne tajemnice Kłodnicy, która można oglądać w Kazimierzu Dolnym w Dworze z Gościeradowa (ul. Podzamcze 20).

* 18 czerwca od godz. 10 do 16 na terenie Grodziska Żmijowiska w Żmijowiskach (gmina Wilków) będą trwały warsztaty. Artur Bokła z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim – Rezerwat Archeologiczny Krzemionki Opatowskie: niecenie i krzesanie ognia, obróbka krzemienia. Koło Naukowe Studentów Archeologii UMCS przygotuje pokazy archeologii eksperymentalnej: analiza mikroskopowa, obróbka i wykorzystanie krzemienia, tkanie krajek. Oprócz tego rekonstrukcje zabytków archeologicznych, model wykopu archeologicznego, warsztat opisu zabytków i konserwacji zabytków oraz pokaz narzędzi pracy archeologa. Będą też zajęcia dla najmłodszych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium