Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

15 czerwca 2023 r.
20:13

Ognie i wianki. Archeolodzy zapraszają w pogańskie czasy

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
0 A A
Tak latem zeszłego roku wyglądało stanowisko archeologiczne w Chodliku
Tak latem zeszłego roku wyglądało stanowisko archeologiczne w Chodliku (fot. FB Archeologia i Starożytności Chodlik)

Ogniska, puszczanie wianków, dobre jedzenie, nocne oprowadzanie po rozświetlonym grodzisku, archeologiczne opowieści. W piątek zaczynają się Europejskie Dni Archeologii. Warto też odwiedzić Kazimierz Dolny i Żmijowiska

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak opisują mieszkańcy, w Chodliku (gmina Karczmiska) są malownicze krajobrazy, świeże powietrze oraz wszechobecna cisza. Przyjeżdżają tu wędkarze, grzybiarze, rowerzyści, miłośnicy kajaków, ale także archeolodzy. Od piątku kolejność się zmieni: archeolodzy i sympatycy badania przeszłości zdominują sam Chodlik i okolicę.

Jak wynika z badań, Chodlik ma niezwykle długą i interesującą historię, która zaczęła się przeszło tysiąc lat temu. We wsi są relikty olbrzymiego trójwałowego grodu – wyróżniającego się konstrukcją i rozmiarami jednego z najstarszych i największych założeń obronnych w Polsce. Świetności grodu przypadały na VIII-X w., a więc tak zwany okres plemienny, poprzedzający zarówno powstanie państwa polskiego jak i początki chrześcijaństwa.

* W piątkową noc z 16 na 17 czerwca w bazie archeologicznej działającej od kilku lat w budynku dawnej szkoły będzie można zobaczyć amatorskie jak i profesjonalne, filmy archeologiczne prezentujące najnowsze wyniki badań archeologicznych w kraju. Początek pierwszej części projekcji o godz. 21.

* W sobotnim programie dorocznych Europejskich Dni Archeologii są Wianki nad Chodelką i słowiańska Noc Kupały. Od godz. 20. będą się paliły ogniska, zaplanowano puszczanie wianków na Chodelce. Organizatorzy zapowiadają dobre jedzenie, nocne oprowadzanie po rozświetlonym lampami solarnymi grodzisku w Chodliku. Będzie można wysłuchać archeologicznych opowieści.

O godz. 21 zacznie się druga część Przeglądu Filmów Archeologicznych. W programie szczególnie polecany przez organizatorów film „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego, który będzie gościem przeglądu. To fabularyzowany dokument, wędrówka po ziemiach naszego kraju i Europy przed około 4000 laty. Twórcy obejmują czas od epoki użytkowania kamienia do epoki pierwszego w dziejach ludzkości metalu wykorzystywanego na szeroką skalę. Wówczas nastąpił gwałtowny skok technologiczny i cywilizacyjny, znacząco podniósł się poziom i jakość życia, nastąpiła też zmiana samego sposobu funkcjonowania społeczeństw.

Wydarzenie to wspólne przedsięwzięcie Towarzystwa Starożytniczego w Chodliku, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Karczmiskach, Stowarzyszenia Historycznego "Pasja", Opolskiego Stowarzyszenia Eksploratorów TOPÓR i Gminy Karczmiska.

Wspierają ich mieszkańcy. Jak zapowiada Maria Borowiec, sołtyska Chodlika wsparcie będzie florystyczne. To z kwiatów i roślin uzbieranych na okolicznych łąkach przez osoby mieszkające tu na stałe, uczestnicy słowiańskich zabaw będą robić wianki.

Z Chodlika niedaleko jest do Kazimierza Dolnego, a w odległości solidnego spaceru czy rowerowej wyprawy są Żmijowiska. Tam też będą wydarzenia związane z Europejskimi Dniami Archeologii.

* 17 czerwca o godz. 12 otwarcie wystawy „Archeologiczne tajemnice Kłodnicy, która można oglądać w Kazimierzu Dolnym w Dworze z Gościeradowa (ul. Podzamcze 20).

* 18 czerwca od godz. 10 do 16 na terenie Grodziska Żmijowiska w Żmijowiskach (gmina Wilków) będą trwały warsztaty. Artur Bokła z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim – Rezerwat Archeologiczny Krzemionki Opatowskie: niecenie i krzesanie ognia, obróbka krzemienia. Koło Naukowe Studentów Archeologii UMCS przygotuje pokazy archeologii eksperymentalnej: analiza mikroskopowa, obróbka i wykorzystanie krzemienia, tkanie krajek. Oprócz tego rekonstrukcje zabytków archeologicznych, model wykopu archeologicznego, warsztat opisu zabytków i konserwacji zabytków oraz pokaz narzędzi pracy archeologa. Będą też zajęcia dla najmłodszych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin
KADRY

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin

Sztab szkoleniowy Motoru Lublin ciągle rośnie w siłę. Na początku przygotowań do rundy wiosennej beniaminek PKO BP Ekstraklasy ogłosił, że z bramkarzami oprócz Marcina Zapała będzie pracował także Jarosław Tkocz. We wtorek okazało się, że do żółto-biało-niebieskich dołączył jeszcze Jakub Deszczka.

System amunicji krążącej WARMATE
WSPÓŁCZESNE POLE WALKI

Obserwacja i identyfikacja. Ćwiczenia z dronami kamikadze

Dron kamikadze może przez godzinę unosić się nad danym obszarem w oczekiwaniu na wybór celu. A przez cały czas może zapewnić przewagę na polu walki. Jak wyglądają ćwiczenia operatorów systemu WARMATE z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

38-letni mężczyzna groził na Facebooku Jerzemu Owsiakowi śmiercią i nawoływał do jego zabójstwa, oferując 100 tys. złotych za jego zastrzelenie. Trafił do aresztu.

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci
NA ZDROWIE

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci

Zdrowe posiłki i edukacja prozdrowotna. Polski Czerwony Krzyż zapełnia talerze dzieci placówek opiekuńczo-wychowawczych zdrowymi produktami.

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia
ZA DUŻO nadchloranu

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem dwóch partii herbaty ziołowej. Powód? Zbyt duże stężenie nadchloranu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium