Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

15 czerwca 2023 r.
20:13

Ognie i wianki. Archeolodzy zapraszają w pogańskie czasy

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
Tak latem zeszłego roku wyglądało stanowisko archeologiczne w Chodliku
Tak latem zeszłego roku wyglądało stanowisko archeologiczne w Chodliku (fot. FB Archeologia i Starożytności Chodlik)

Ogniska, puszczanie wianków, dobre jedzenie, nocne oprowadzanie po rozświetlonym grodzisku, archeologiczne opowieści. W piątek zaczynają się Europejskie Dni Archeologii. Warto też odwiedzić Kazimierz Dolny i Żmijowiska

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak opisują mieszkańcy, w Chodliku (gmina Karczmiska) są malownicze krajobrazy, świeże powietrze oraz wszechobecna cisza. Przyjeżdżają tu wędkarze, grzybiarze, rowerzyści, miłośnicy kajaków, ale także archeolodzy. Od piątku kolejność się zmieni: archeolodzy i sympatycy badania przeszłości zdominują sam Chodlik i okolicę.

Jak wynika z badań, Chodlik ma niezwykle długą i interesującą historię, która zaczęła się przeszło tysiąc lat temu. We wsi są relikty olbrzymiego trójwałowego grodu – wyróżniającego się konstrukcją i rozmiarami jednego z najstarszych i największych założeń obronnych w Polsce. Świetności grodu przypadały na VIII-X w., a więc tak zwany okres plemienny, poprzedzający zarówno powstanie państwa polskiego jak i początki chrześcijaństwa.

* W piątkową noc z 16 na 17 czerwca w bazie archeologicznej działającej od kilku lat w budynku dawnej szkoły będzie można zobaczyć amatorskie jak i profesjonalne, filmy archeologiczne prezentujące najnowsze wyniki badań archeologicznych w kraju. Początek pierwszej części projekcji o godz. 21.

* W sobotnim programie dorocznych Europejskich Dni Archeologii są Wianki nad Chodelką i słowiańska Noc Kupały. Od godz. 20. będą się paliły ogniska, zaplanowano puszczanie wianków na Chodelce. Organizatorzy zapowiadają dobre jedzenie, nocne oprowadzanie po rozświetlonym lampami solarnymi grodzisku w Chodliku. Będzie można wysłuchać archeologicznych opowieści.

O godz. 21 zacznie się druga część Przeglądu Filmów Archeologicznych. W programie szczególnie polecany przez organizatorów film „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego, który będzie gościem przeglądu. To fabularyzowany dokument, wędrówka po ziemiach naszego kraju i Europy przed około 4000 laty. Twórcy obejmują czas od epoki użytkowania kamienia do epoki pierwszego w dziejach ludzkości metalu wykorzystywanego na szeroką skalę. Wówczas nastąpił gwałtowny skok technologiczny i cywilizacyjny, znacząco podniósł się poziom i jakość życia, nastąpiła też zmiana samego sposobu funkcjonowania społeczeństw.

Wydarzenie to wspólne przedsięwzięcie Towarzystwa Starożytniczego w Chodliku, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Karczmiskach, Stowarzyszenia Historycznego "Pasja", Opolskiego Stowarzyszenia Eksploratorów TOPÓR i Gminy Karczmiska.

Wspierają ich mieszkańcy. Jak zapowiada Maria Borowiec, sołtyska Chodlika wsparcie będzie florystyczne. To z kwiatów i roślin uzbieranych na okolicznych łąkach przez osoby mieszkające tu na stałe, uczestnicy słowiańskich zabaw będą robić wianki.

Z Chodlika niedaleko jest do Kazimierza Dolnego, a w odległości solidnego spaceru czy rowerowej wyprawy są Żmijowiska. Tam też będą wydarzenia związane z Europejskimi Dniami Archeologii.

* 17 czerwca o godz. 12 otwarcie wystawy „Archeologiczne tajemnice Kłodnicy, która można oglądać w Kazimierzu Dolnym w Dworze z Gościeradowa (ul. Podzamcze 20).

* 18 czerwca od godz. 10 do 16 na terenie Grodziska Żmijowiska w Żmijowiskach (gmina Wilków) będą trwały warsztaty. Artur Bokła z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim – Rezerwat Archeologiczny Krzemionki Opatowskie: niecenie i krzesanie ognia, obróbka krzemienia. Koło Naukowe Studentów Archeologii UMCS przygotuje pokazy archeologii eksperymentalnej: analiza mikroskopowa, obróbka i wykorzystanie krzemienia, tkanie krajek. Oprócz tego rekonstrukcje zabytków archeologicznych, model wykopu archeologicznego, warsztat opisu zabytków i konserwacji zabytków oraz pokaz narzędzi pracy archeologa. Będą też zajęcia dla najmłodszych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium