Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

2 maja 2023 r.
11:00

Bez dyskusji i w ekspresowym tempie. Jak w Opolu Lubelskim uchylili "uchwałę anty-LGBT"

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 11 A A

Jeśli mieszkańcy chcą wiedzieć, czym na sesji zajmowali się ich radni muszą zaglądać do Biuletynu Informacji Publicznej lub na platformę eSesja. Ostatnio ekspresowo uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin i przyjęli nowe stanowisko. Tempo wprowadzenia zmian zaskoczyło samych samorządowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W połowie marca burmistrz Sławomir Plis zapytał Urząd Marszałkowski w Lublinie, czy Samorządowa Karta Praw Rodzin, jaką przyjęto w listopadzie 2019 uniemożliwi opolskim samorządowcom skuteczne ubieganie się o wsparcie ze środków UE planowanych projektów. Za tekstem dokumentu stoi fundacja Ordo Iuris, która między innymi wspiera inicjatywy właściwe dla ruchu pro-life (do grona współpracowników i działaczy należy Kaja Godek) i artykułuje postulaty Kościoła katolickiego.

Nie gwarantują zasady

Urzędnicy marszałka powołując się na uwagi Komisji Europejskiej odpisali burmistrzowi, że samorządy, które przyjęły SKPR lub uchwały „przeciwko ideologii LGBT” nie są zdolne do zagwarantowania zasady niedyskryminacji. A zasady równości szans i niedyskryminacji stanowią filar interwencji opartej na funduszach UE.

Streszczenie korespondencji znalazło się w uzasadnieniu uchwały uchylającej przyjętą w 2019 roku i budzącą wątpliwości kartę. Projekt wycofania się z dokumentu burmistrz wprowadził do porządku obrad już na sesji. W informacji o przebiegu obrad, jaką mieszkańcy mogą przeczytać na oficjalnej stronie opolskiego urzędu nie ma na ten temat słowa.      

Związek kobiety i mężczyzny

  - W trakcie trwania posiedzenia komisji, dosłownie za piętnaście dwunasta mieliśmy przedłożony dokument, a o 12 zaczynała się sesja. Wszystkie inne projekty uchwał były dostarczone jak zwykle z wyprzedzeniem a ten nie. Nie było czasu, że go przedyskutować. Wtedy głosowałem za przyjęciem Samorządowej Karty Praw Rodzin, nie znajduję w niej niczego, co by miało kogokolwiek dyskryminować, tam były podane normy, których chcemy się trzymać i nadal tak uważam. Nie trzeba było niczego zmieniać – tłumaczy radny Andrzej Goleń, który był jednym z dwóch, którzy zagłosowali przeciw uchyleniu uchwały z 2019 roku.

    - Chciałem przytoczyć najbardziej kontrowersyjny zapis Samorządowej Karty Praw Rodzin, którego chcemy się wyrzec ze względu na środki unijne, które z powodu tego fragmentu stracimy: opowiadamy się po stronie wartości poświadczonych w Konstytucji RP, tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodziny, rodzicielstwa i macierzyństwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. To jest zapis krytykowany, będący powodem uchylenia – mówił podczas sesji radny Marcin Buczek, który przypomniał, że gmina Opole Lubelskie nie przyjęła zapisów odnośnie przeciwstawiania się ideologii LGBT. A sprawę uchylenia SKPR chciał omawiać na następnej sesji, jeśli w ogóle.

Będą nas oceniać wyborcy

Radny Buczek startował w wyborach z listy PiS. Przyznaje, że w 2019 roku lobbował za przyjęciem SKPR. Mógł to robić, był wówczas wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim. Jako inicjator czuje się odpowiedzialny i związany z dokumentem, dlatego on też głosował przeciw jego uchyleniu. Poza tym uważa, że radni zostali postawieni pod ścianą, nie było szansy na dyskusję. Nie rozumie, jak można na jednej sesji przegłosować nadanie imienia świętego Jana Pawła II skwerowi, a na następnej zaprzeczać wartościom, które głosił papież.

 – Nie narzucam nikomu swojego zdania, głosowałem zgodnie ze swoim sumieniem. Dziwię się, że u nas zostało to uchylone. Dyskusja na sesji była krótka, dla niektórych pewnie przekonująca, że należy, bo wiąże się to ze środkami zewnętrznymi. No, ale nie wszystko dla pieniędzy – dodaje radny Andrzej Goleń, który też startował w wyborach z listy PiS.

Radnym jest od 2007 roku. Pytany czy należy do partii odpowiada żartobliwie, że jeszcze go nie wykluczyli. - A polityka jest, jaka jest. Będą nas oceniać wyborcy - dodaje.

Koordynator monitoruje

Oprócz Opola Lubelskiego z pytaniami o groźbę utraty funduszy w związku podjętymi uchwałami czy stanowiskami do UMWL występowały: Zwierzyniec, Trzebieszów, Kock, Puławy, Łuków. Ostatnio taka korespondencja była prowadzona z gminą Urzędów. 

Wszystkie samorządy, które miały wątpliwości lub nadzieję, że ich to nie dotyczy dowiedziały się, że ponieważ Komisja Europejska uznaje stanowiska i uchwały dotyczące tak zwanych stref wolnych od LGBT za dyskryminujące, należy je uchylić.

- Koordynator ds. Karty Praw Podstawowych na bieżąco monitoruje proces wycofywania się samorządów z wcześniej podjętych stanowisk. Ze względu, iż protokoły z obrad zamieszczane są na BIP-ach samorządów z opóźnieniem, może zdarzyć się sytuacja i informacja o zmianie nie zostanie powzięta natychmiast lecz dopiero po zamieszczeniu protokołu na BIP – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka. - Instytucje ogłaszające nabór zobowiązane będą do stosowania kryteriów dotyczących zgodności z zasadami horyzontalnymi podczas procedury oceny projektów. Wniosek o dofinansowanie projektu, który nie będzie spełniał tych kryteriów nie będzie mógł zostać skierowany przez Komisję Oceny Projektów do wyboru do dofinansowania przez Instytucję Zarządzającą Funduszami Europejskimi dla Lubelskiego 2021-2027 – dodaje.

Prawa i wolność

Samorządy, które w ocenie UE przyjmowały dyskryminujące uchwały lub stanowiska i teraz je uchylają, robią to w dwojaki sposób. Albo uchylają i na tym sprawa się kończy – tak jak próbuje to przeprowadzić powiat świdnicki. Albo uchylają i przyjmują nowy dokument akceptowalny przez UE i samorządowców.

W Opolu Lubelskim PiS ma w radzie większość. Nawet bez poparcia dwóch radnych podjęcie uchwały „w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przyjęcia Samorządowej Karty Praw Rodzin” przebiegło bez przeszkód. Podobnie jak przyjęcie stanowiska w „sprawie ochrony podstawowych praw i wolności”.

Jego treść jest identyczna z dokumentem przyjętym między innymi w Poniatowej, gdzie miesiąc wcześniej zrezygnowano z przeciwstawiania się promowaniu ideologii LGBT. Tamtejsi radni, podobnie jak teraz opolscy, dostrzegają szczególną potrzebę ochrony szkoły i rodziny oraz prawo każdego człowieka do samostanowienia. Deklarują wierność tradycji narodowej i państwowej; pamiętają o tysiącletniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności.

O co chodzi UE

Zgodnie z art. 73 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z 24 czerwca 2021 r. dotyczącym perspektywy finansowej 2021-2027 instytucja zarządzająca dokonując wyboru stosuje kryteria, które są niedyskryminacyjne, przejrzyste, zapewniają dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i równouprawnienie płci oraz uwzględniają Kartę praw podstawowych UE.

 Wsparcie będzie udzielane wyłącznie projektom i wnioskodawcom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium