Już niebawem z mapy Opola Lubelskiego zniknie ostatnia w województwie ulica PKWN. Specjalna, 16-osobowa komisja zaproponowała nowe nazwy ulic, które mieszkańcy ocenią podczas konsultacji społecznych. Opolanie mogą też zaproponować swoje nazwy
W Opolu Lubelskim jest wyjątkowo dużo ulic z patronami z tzw. minionej epoki. Jest to jedyne miasto w regionie, gdzie wciąż zachowała się ulica PKWN.
– Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego zmieniamy nazwy ulic. Burmistrz powołał 16-osobowy zespół konsultacyjny, który opracował propozycje zmian nazw ośmiu ulic i osiedla. Te propozycje ocenią mieszkańcy podczas debaty obywatelskiej – mówi Dariusz Turzyniecki, sekretarz gminy Opole Lubelskie. Burmistrz zwołał debatę 1 sierpnia, w najbliższy wtorek. Początek o godz. 16 w Opolskim Centrum Kultury.
– Podczas debaty zostaną zaprezentowane wyniki I etapu prac powołanego przez burmistrza zespołu konsultacyjnego. Potem zaplanowano dyskusję dotyczącą zaproponowanych zmian – dodaje Dariusz Turzyniecki.
Warto dodać, że 16-osobowa komisja składała się z mieszkańców osiedla, na których wciąż są ulice z nazwami czy patronami odnoszącymi się do komunizmu. Pracę wspomagali eksperci i historycy.
– Mieszkańcy jednak mogą zaproponować swoje nazwy lub oddać głos na propozycje komisji. Służą do tego specjalne ankiety dostępne w Urzędzie Miasta lub na stronie internetowej Opola Lubelskiego – dodaje sekretarz.
Głosowanie potrwa do 15 sierpnia. Komisja podliczy głosy i przedstawi wyniki Radzie Miasta. Po przegłosowaniu przez radnych uchwały o zmianie nazwy ulic, miasto zamówi nowe tabliczki.
Co się zmieni
Osiedle 30-lecia PRL – Osiedle Południowe,
ul. Mariana Buczka – ul. Władysława Andersa,
ul. Ludowego Wojska Polskiego – ul. Wojska Polskiego,
ul. Józefa Niećki – ul. Michała Drzymały,
ul. PKWN – ul. Jana Tarły,
ul. Hanki Sawickiej – ul. „Argila”,
ul. 25-lecia PRL – ul. Słupeckich,
ul. 22 lipca – ul. Adama Mickiewicza,
ul. Janka Krasickiego – ul. Ignacego Krasickiego